Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Redukce středové osy

Nabídka doplňků s logem BBB je stále pestřejší a totéž lze říci o komponentech a náhradních dílech od této firmy, které nově zahrnují i středová složení současných standardů. Vzhledem ke stále hojnějšímu počtu typů středových složení je dnes občas problém zjistit, jaké vlastně můžeme do daného rámu použít středové složení, případně i kliky. Pro rámy se středovým pouzdrem standardu PF30 (průměr 46 mm) nebo s napřímo uloženými ložisky BB30 (průměr 42 mm), máme jednoduchou volbu. Středové složení musí odpovídat rozměrům středového pouzdra a kliky pak musí disponovat středovou osou průměru 30 mm. Jenže ne každému jsou tyto kliky zrovna po chuti, a když máte doma stále funkční kliky XTR nebo jiné provedení pro 24mm osu , asi se vám nebude chtít utrácet pár tisíc za nový kousek jen proto, že průměry navzájem neodpovídají.


Řešením jsou redukce, které jednak zmenší průměr původních ložisek, a navíc zachovají potřebný rozchod. Středové složení BBB Bottompress BBO-05 je typ PF30, tedy ložiska nalisovaná v plastových miskách, která se následně jako komplet lisují do rámu. Součástí je sada vymezovacích podložek pro odpovídající vzdálenost levé a pravé kliky, samozřejmě s průměrem osy 30 mm. Cena 749 korun patří mezi standard, a pokud máte osu většího průměru, je tímto výběr nových ložisek u konce. Jenže když máte 24mm osu, potřebujete ještě něco, adaptér. Typ BBB Bottomadapt BBO-16 tvoří dvojice jednoduchých hliníkových redukcí s plastovými vložkami, které se jednoduše nasunou do nalisovaného složení PF30 a tím zredukují průměr na 24 mm. Ke hmotnosti 84 g samotného PF30 kompletu je tak třeba připočíst ještě 69 g redukcí, ale bez toho to prostě u dané kombinace průměru středového pouzdra a osy klik nejde. Cena adaptéru je 639 korun, což není zrovna málo, ale lze jej opakovaně použít i po výměně středových ložisek za nová.

Pokud se dostanete do šlamastiky s nekompatibilitou klik a středových pouzder rámu, není to nic záviděníhodného, protože standardů je dnes už trochu moc, toto jednoduché řešení ale pokrývá po závitové klasice a PF86/92 dvě nejčastější provedení.

(už)

datum: 01.09.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign