katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

RB CRR 27,5“ - test kola

Vlna dvacet sedm a půl palce sice zatím nedosáhla síly tsunami, nicméně značně přitvrzuje, a musíme počítat s tím, že se tento standard stává zcela plnohodnotnou alternativou k šesta i devětadvacítkám. Chladnou nenechal ani domácí značku RB bike, která v jeho režii upravila svůj úspěšný hardtail CRR. My jsme jej otestovali zatím ve fázi prototypu, přičemž produkční verze bude na trhu už na konci března.

RB CRR 27,5“

Po konstrukční stránce máme před sebou klasické erbéčko, vůbec tedy nepřekvapí použití mohutných profilů duralových trubek s čistě kruhovými průřezy a naprostá designová čistota. Jakékoli zbytečné příkrasy bychom zde hledali marně, vše je podřízeno funkci, tedy maximální tuhosti a odolnosti při zachování příznivé hmotnosti.Oproti standardní šestadvacítce přibrala sedmadvacet a půlka zanedbatelných padesát gramů. Připravovaná novinka je navíc předzvěstí nových trendů, jimiž RB reaguje na požadavky trhu, nechybí proto 1,5“ spodní ložisko hlavy, pevná zadní osa standardu 142x12 nebo Post Mount úchyt brzdového třmenu. CRR 27,5“ je v tomto směru první vlaštovkou, od sezóny 2014 se pak všechny zmíněné konstrukční prvky objeví i na dalších modelech značky. Zajímavostí rámu je jeho přizpůsobení pro přední zdvih v rozmezí sto až sto dvacet milimetrů, přičemž námi testovaný vzorek spoléhal na 120 mm zdvihu vidlice X-Fusion.

RB CRR 27,5“

Jak už jsme si u RB zvykli, i nová dvacet sedm a půlka bude lákat potenciální zájemce příznivou cenou, konkrétně částkou 9990 korun za samostatný rám včetně pevné zadní osy. Jako kompletní kolo bude CRR 27,5“ nabízeno ve třech kvalitativních úrovních, tedy Base s osazením Shimano Deore, dále Team se sadou SLX a nejvyšší verze Race bude spoléhat na Deore XT. V době psaní tohoto testu ještě nebyly kompletní sestavy naceněny, všechny však budou spoléhat na vzduchovou vidlici Rock Shox Reba a zapletená kola s náboji Novatec a ráfky WTB i23 650b. Na objednávku budou u RB schopni připravit také rámový set zahrnující rám, vidlici, hlavové složení a kola.

Rychle a obratně s 27,5“!

Jestliže se o novém standardu 27,5“ říká, že nabídne to nejlepší z šesta i devětadvacítek, pak to námi testované erbéčko dokazuje na sto procent. Rozhodně to nemá znít jako zažité klišé, ale CRR 27,5“ se přesně trefilo do našeho vkusu a nabídlo perfektní jízdní stabilitu, v kombinaci s vynikající ovladatelností a mrštností, typickou pro závodně koncipované šestadvacítky. Tomuto kolu se zkrátka povedlo ideálně prokombinovat oba světy.

Na první pohled vypadá CRR 27,5“ jako celkem standardní šestadvacítka, na rozdíl od devětadvacítek nepůsobí vůbec neohrabaně. Následující rozjezd je opět typický spíše pro standard 26 palců, zcela suverénní akcelerace byla v případě prototypu podpořena také lehkými koly Remerx. Jestliže jsme se ale následně začali na samotnou jízdu více soustředit, dostavil se pocit, jako bychom sedlali spíše devětadvacítku, dokonale klidnou ve vedení přímého směru a současně nadmíru pohodlnou, s vynikající prostupností terénem.

RB CRR 27,5“

Po stránce jízdního projevu má CRR 27,5“ ovšem daleko blíže k rozměru dvacet šest palců.Je to z velké části dáno i faktem, že kolo vyprodukovali konstruktéři z RB, pro něž je skvělá ovladatelnost všech modelů prioritou. Ať už to bylo celoodpružené IQ či některý jiný z modelů této české značky, vždycky byla jízda o vychutnání a užití si každého metru.CRR 27,5“ se tak i přes přítomnost o něco větších kol dokáže otočit téměř na pětníku, ochotně se zvedá na zadní při nájezdu na terénní nerovnost a pro odlepení obou kol od země vyžaduje pouze minimum síly.Celková hmotnost námi zkoušené verze se vyšplhala na 11,3 kilogramu, nicméně podle jízdního projevu jsme odhadovali, že má kolo aspoň o půl kila méně. Zrychlení a celková lehkost jízdy totiž byly na skvělé úrovni, jako by se ani nechtělo věřit, že máme pod sebou více než jedenáct kilo a sadu SLX...

Pocity z jízdy na CRR 27,5“ by se daly shrnout následně:perfektní akcelerace a ovladatelnost plně srovnatelná s rychlou šestadvacítkou, ovšem s bonusem v podobě o dost lepší adheze zadního kola ve výjezdech a lepšího komfortu. I přes nekompromisní tuhost rámu je navýšení netečnosti vůči nerovnostem oproti šestadvacítce znatelné, větší kola jsou v tomto ohledu nemalou výhodou. Ve výjezdech se členitým podkladem, ať už to byly kameny či kořeny, jsme jasně cítili větší kontaktní plochu zadního pláště.I když tak „blbovzdorné“ jako některé devětadvacítky, u nichž často stačí pouze tupě dupat ze sedla do pedálů, zase CRR 27,5“ není. Tohle kolo pomůže jezdci při průjezdu technickými pasážemi, současně však nesvádí k postupné ignoraci jezdecké techniky, jako je tomu často právě u devětadvacítek.S nimi však testovaný bike pojí klidnější projev ve sjezdech, s velice dobrou směrovou stabilitou.

RB CRR 27,5“

Na novém 27,5“ erbéčku jsme nenašli jedinou chybu, i když to neradi přiznáváme. Zatímco devětadvacítky rozdělily bikery na dva tábory, tedy na jejich příznivce a zapřisáhlé odpůrce, snad si ani nedovedeme představit, komu by nová sedmadvacet a půlka od RB nevyhovovala. Uspokojí totiž jak závodníka, tak i techničtěji zaměřeného jezdce, přičemž posed je ideálním kompromisem. Použití pevných os sice z našeho pohledu není u takto tuhého hardtailu nezbytné, ale reakce na požadavky trhu se cení. Nové konstrukční prvky, včetně Post Mount úchytu brzdy, jsou navíc precizně provedeny a těšíme se, až je uvidíme i na dalších modelech značky. Mimochodem, v RB již pilně pracují na 27,5“ verzích IQ a IQ5, máme se tedy na co těšit.

 

Plusy: ovladatelnost, tuhost rámu, adheze zadního kola

Minusy: nenalezli jsme

 

Tabulka:

(sériové osazení verze Team)

 

Rám: CRR 27,5“ AL 7020 T6

Vidlice: Rock Shox Reba 27,5”, 120 mm

Kliky: Race Face Evolve 42x32x24

Brzdy: Shimano SLX 160/160 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Shimano SLX

Kazeta: Shimano HG-81 11-34 (10)

Náboje: Novatec

Ráfky: WTB i23 650b

Pláště: Rubena Scylla 27,5 - 2,25”

Řídítka: Race Face Ride Rizzer

Představec:Race Face Ride

Sedlovka: Race Face Ride

Sedlo: WTB Rocket V Comp

Hmotnost: 11,3 kg (vel. L, prototyp)

Cena rámu: 9990 Kč

datum: 18.03.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign