cratoni

Závěsy a záclony Praha

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_leden_2018

Řazení od SunRace

Asi každý výrobce řadicích systémů se snaží nabídnout alternativu vůči dvěma největším hráčům na tomto poli, tedy Shimanu a Sramu. Někomu se to daří lépe, někomu hůře, jeden je cenově srovnatelný, druhý neskutečně drahý. Každopádně kompatibilita a funkčnost jsou dvě hlavní zaklínadla, která je třeba správně vyřknout.

SunRace je firma s poměrně dlouhou historií a v posledních letech směřuje ke stále kvalitnějším a kategoricky výše postaveným produktům. Ať už se to týká kazet s velkým rozsahem, které jsou „shimano friendly“ alternativou k sadě Sram Eagle nebo třeba řadicích systémů. Mimo základní řadicí páčky má SunRace v nabídce i modely dvojpáček, které koncepčně vycházejí ze shimanovského originálu, a měly by být s komponenty Shimano použitelné. Vyzkoušeli jsme tedy páčky s označením Dual Lever Trigger MS30, určené pro kombinaci 3x10, případně 2x10 převodů.

Na první pohled méně znalý okamžitě vyhrkne „Deorko“, ovšem ono to tak úplně není. Základní tělo, objímka řídítek i ukazatel zařazeného převodů jsou designově hodně podobné. Rozdíl je ale ve velikosti, kdy spodní partie působí o něco drobnějším dojmem a hlavně spodní řadicí páčka je štíhlejší díky celoduralovému provedení. Horní odřazovací páčka kombinuje plech s plastovým koncem a vzájemné „V“ otevření páček je o něco výraznější než u originálu. To je ale dáno i tloušťkou jednotlivých páček, takže zase tak velký rozdíl ve vzájemné pozici to není. Hmotnostně má pravá Deore páčka bez ukazatele 138 g včetně lanka a MS30, ovšem s ukazatelem 141 g včetně lanka. Cena za pravou a levou páčku MS30 se pak pohybuje kolem tisíce korun.

Zajímala nás kompatibilita a projev při ovládání, takže namontovat a testovat. Objímka je nedělitelná a nelze páčky spojit s brzdovými. Pro výměnu lanka je třeba vyloupnout gumovou krytku a nazpět ji nacpat silou, takže žádné šroubování. Chod s přehazovačkou Deore se zapnutou třecí spojkou byl ale téměř shodný s originálem, takže odstupňování a kompatibilita na jedničku, vše je navzájem funkční. Totéž platí i pro levou páčku, kde lze vespod malým čepem změnit požadovaný počet převodníků ze tří na dva a opět vše funguje stejně jako originál. Drobné odlišnosti jsou ale v ergonomii páček, kdy spodní duralová působí přesnějším dojmem i tah je příjemný, ale uživatel si při řazení hranou palce lehce škrtá o spodní vnější roh odřazovací páčky. Ta samotná umožňuje odřadit jak ukazováčkem směrem k sobě, tak palcem od sebe, a to vždy o jeden převod. Spodní páčka umí přehodit až o tři pastorky najednou, stejně jako Deore. MS30 má zároveň o něco kratší páčky, takže kdo kombinuje brzdovou páku dál od gripu a má to na konce páček tak akorát, tady bude o tři milimetry ještě dál. Ve finále ale můžeme potvrdit, že SunRace nabízí se Shimanem plně kompatibilní řadicí páčky, které jsou funkčností téměř totožné.

(už)

datum: 14.05.18 - kategorie: Technika
id

id

id

BP Lumen Teasi One BP Lumen Limar X-Ride
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign