Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Rady pro cyklistické začátečníky – kraťasy

Rady pro cyklistické začátečníky – kraťasy

Rady pro cyklistické začátečníky – kraťasySezona se nám rozjíždí a přestože teploty tomu moc nenasvědčují, je tady období cyklistických kraťasů. Tenhle kousek oblečení je totiž asi tím prvním, co si každý začátečník pro zpříjemnění jízdy na kole pořídí. Zda k tomu bude vozit funkční prádlo a dres, nebo z nedostatku financí použije obnošené triko, to je jeho věc. Kraťasy jsou totiž díky vnitřní antibakteriální výstelce rozhodně tím nejdůležitějším, co se komfortu při jízdě týká.

Klasikou jsou elastické kraťasy, které nabízejí největší míru pohodlí. Měly by být z více panelů, kvalitní jich mají osm, aby bylo zaručeno perfektní kopírování těla. Ideální jsou samozřejmě se šlemi, aby nesjížděly a v předklonu bezpečně chránily záda. Pružný materiál s příměsí vláken Lycra sice moc nezahřeje, ale díky šlím a vyšší zádové části se pod nimi dobře udrží spodní termotričko, takže záda se neobnažují.

Při výběru bychom měli dbát na to, aby nám lem kolem stehen nebyl příliš těsný, ale zároveň nesmí být volný a vložka v rozkroku nikde nepřekážela. Hodně velká „plína“ sice nabídne vysoký komfort, ale při šlapání dře a tlačí na stehnech, naopak tenká vložka nebude pro dlouhé jízdy na tvrdém sedle tím pravým. Vložka musí být dobře našitá, aby se hned nevytrhla.

Délka nohavic je většinou do dvou třetin stehen, zakončení by mělo mít na vnitřní straně lemu všitou gumičku nebo silikonový proužek, aby nohavice při šlapání nevyjížděly a zároveň pod ně bylo možné použít kolenní návleky, které pak díky gumičce nebo silikonu lépe drží.

Kdo si nechce připadat jako závodník a je ochoten obětovat nepatrné procento pohodlí, může zvolit volné kraťasy. Ty kombinují vnitřní nohavičky s vložkou s vnějšími volnými šortkami. Při výběru opět musíme klást důraz na perfektní usazení vnitřních nohaviček na těle. Bývají z tenkého prodyšného materiálu, jsou kratší a bez šlí, takže musí sedět. Ideální je, pokud jsou od vnějších šortek odnímatelné a lze je tak prát samostatně. Pozor u modelů s krátkými nohavicemi, pod ně nelze pořádně zajistit návleky přes kolena, ani dlouhé návleky na celé nohy.

Rady pro cyklistické začátečníky – kraťasyVnější šortky jsou paletou nejrůznějších tvarů a kombinací. Můžeme zvolit jednoduchý střih do půli stehen, který nebude mít kapsy, nebo naopak technické provedení až na kolena, které bude kromě kapes disponovat i poutky pro opasek nebo bude kombinovat několik materiálů pro dosažení optimálních vlastností. Rovněž lze mít i tříčtvrteční provedení.

Každopádně ventilace je u volných kraťasů slabší než v případě elastického provedení. Proto je důležité dobře vybírat, aby nebyl materiál příliš silný a dobře dýchal.

Někteří výrobci aplikují větrací zipy nebo všité klíny ze síťoviny. Pokud mají šortky kapsy, důležité je jejich vhodné rozmístění, aby při jízdě nepřekážely.

Také materiál by se neměl příliš krabatět v rozkroku a pozor na bederní partie. Volné kraťasy velmi rády sjíždějí dolů a odhalují tak záda. Vyšší pas a kvalitní usazení na těle jsou zde tedy mnohem důležitějším faktorem než u elastických kraťasů.

V každém případě volné provedení vypadá civilně a při zastávce v hospodě si člověk nepřipadá vyloženě jako závodník. Navíc některé bikové disciplíny si bez volných šortek ani nelze představit. Výběr je ale náročný, protože elastické provedení se velikostně dokáže alespoň trochu přizpůsobit, kdežto pevný materiál šortek prostě nepropruží a bude při špatně zvolené velikosti tahat při každém šlápnutí. Takže hodně štěstí při výběru.

(red)

datum: 17.05.10 - kategorie: Rady pro začátečníky
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign