Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Race Bike RR Base - test kola

Přestože si při vyslovení názvu Race Bike většina cyklistických nadšenců vybaví především celoodpružená horská kola, v první polovině devadesátých let to byly hlavně silniční rámy, s nimiž se RB dostalo do povědomí cyklistické veřejnosti. René Andrle dokonce na silničním kole RB vybojoval páté místo na mistrovství světa. A přestože se již řadu roků „erbéčko“ orientuje převážně na horskou cyklistiku a v posledních letech slaví nemalý úspěch například se systémem modelu IQ, ani silniční sektor jí i nadále není cizí. To více než dobře dokládá námi testovaný model RR, který za velice lákavou cenu nabídne hodně nadprůměrné svezení v ryze závodním pojetí.

Race Bike RR Base

Samostatný rám RR přijde na takřka zanedbatelných 5990 korun, s kompletním osazením sadou Shimano 105, tedy ve specifikaci pojmenované Base pak na necelých pětadvacet tisíc. V této cenové relaci rozhodně nebývá běžné, abychom ke kolu přistupovali jako k závodnímu materiálu, model RR je však výjimkou. Doporučíme ho každému, kdo od kola vyžaduje zaměření na výkon, závodníky domácích amatérských lig hledající ideální poměr mezi cenou a nabízenými parametry samozřejmě nevyjímaje. Mezi lákadla značky patří také neokoukanost, možnost volby z celé řady barev či design a úprava geometrie podle individuálních požadavků.Vlastně je skoro neuvěřitelné, že se kolo vznikající ruční výrobou v menších sériích dokázalo dostat na takto nízkou finální cenu.

Ve jménu funkce a čistoty

Stačí si jen letmo prohlédnoutduralový rám RR a okamžitě je zřetelné, že se jeho konstruktér nevyžívá v dnes tolik aktuální designové podbízivosti. I to je jeden z důvodů, proč si i nadále RB ponechává svou zcela nezaměnitelnou tvář. Zapomeňme na chvilku na všemožné biaxiální profilace a zprohýbané vzpěry zadní stavby, na ovalizace a průřezy připomínající vše jiné, jen ne základní kruh. RB jde cestou, která je prověřená dlouhými lety praxe. Vše je zde zaměřeno na kombinaci co nejvyšší tuhosti a nízké váhy.Proč trubku zbytečně ohýbat a tím ji i prodlužovat, když v nejkratší možné podobě a s čistě kulatým profilem nabídne v podstatě ty nejlepší možné parametry?

Race Bike RR Base

Vše zmíněné má za následek doslova příkladnou tuhost rámu, která je jasně patrná v kopcích i při silových nástupech. Touto charakteristikou je RR vlastně totožný jako MTB hardtaily značky. S tím logicky souvisí i o něco nižší míra komfortu, což ale nepovažujeme za výraznější minus. Závodní geny rámu jsou natolik čitelné, že bychom zde schopnost výrazněji pohlcovat otřesy ani nehledali. V případě Fordu Focus RS, Lotusu Super Seven či jakéhokoli jiného auta určeného výhradně pro radost z jízdy také nikdo nepožaduje pohodlí.

Jízdní zážitky podtrhuje použitá geometrie, která v sobě nese mix ideální ovladatelnosti a zcela dostatečné jízdní stability.Zatímco někteří jiní výrobci zvyšují „točivost“ kola zkrácením geometrie, v případě modelu RR se podařilo ideální koktejl namíchat především pomocí použitých úhlů hlavové a sedlové trubky. Takže přestože stroj dokonale reaguje na každý sebemenší podnět, použitý rozvor drží přední kolo při zatáčení stále v dostatečné vzdálenosti od špiček treter jezdce. Držení přímého směru nečiní použité geometrii sebemenší problémy, přitom je jízda zatáčkovitou pasáží doslova lahůdkou. Kolo si nechá líbit i hodně výrazné položení do zatáčky, aniž by se s ním musel jezdec jakkoli přetahovat, RR je prostě rozený závoďák. Navíc již po prvních pár metrech naprosto dokonale padne do ruky.

Race Bike RR Base

Promyšlené detaily

Fakt, že zde vše nahrává především funkci, podtrhují i jednotlivé konstrukční prvky rámu. Nepřehlédnutelné jsou mohutné zadní patkyči bytelně působící brzdový můstek. Přední karbonová vidlice ladí svou optickou mohutností dobře s rámem, navíc i její torzní tuhost je nadprůměrná, takže nám koncepčně do celku skvěle zapadá. Po stránce pohodlí je pak duralový sloupek lehkou nevýhodou, u vidlice proto vítězí tuhost a skvělé vedení směru nad výraznější schopností pohlcovat otřesy.

Pokud se ještě nebudeme chtít vzdálit od tématu komfort, musíme zmínit sedlovku Race Face s typickým zámkem. I přesto, že je sedlovka duralová, poskytla díky nepříliš mohutné stěně jasně zřetelnou schopnost pružit. Ony vůbec díly Race Face, které jsou použity také v případě představce a řídítek a tvarově zajímavých klik, považujeme na pětadvacetitisícovém kole za luxus.

Race Bike RR Base

Také celková hmotnost 8,4 kilogramu je vzhledem k dané cenové relaci velice slušná. Ke skvěle fungující stopětce nelze mít připomínky, stejně tak celkem chválíme kola Remerx Alcyon, váhově se rozhodně jedná o rozumnější volbu než v této třídě častěji používaná kola Mavic Aksium.

Jestliže máme shrnout celkové dojmy ze silničního modelu RB RR Base, pak se jedná o skvělé kolo, které potěší jak svými parametry, samozřejmě včetně ceny, tak i nabídkou určité individuality. Námi testovaný model v modré barvě byl hodně decentní, v nabídce je ovšem jedenáct různých odstínů, takže si vybere skutečně každý. Nádherně vypadá třeba červená Ferrari, případně i bílá. Kdo na sebe bude chtít upozornit, může zvolit oranžovou KTM či třeba Kawasaki zelenou. Vkusu se zde meze nekladou, což platí samozřejmě i v případě výběru osazení.

 

Plusy: tuhost rámu, ovladatelnost, cena, výběr barev

Minusy: nižší míra komfortu

 

Rám: RB RR 7020 T6

Vidlice: RB Karbon

Kliky: Race Face Cadence 52/39

Brzdy: Shimano 105

Řazení: Shimano 105 Dual Control

Přehazovačka: Shimano 105

Přesmykač: Shimano 105

Kola: Remerx Alcyon

Kazeta: Shimano 105

Pláště: Rubena Syrinx 25 mm

Řídítka: Race Face Cadence

Představec: Race Face Cadence

Sedlovka: Race Face Ride

Sedlo: WTB Rocket V Comp (sériově)

Hmotnost: 8,4kg (vel. 580)

Cena: 24 990 Kč

Cena rámu: 5990 Kč

datum: 11.09.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] rolex replica

    Jízdní zážitky podtrhuje použitá geometrie, která v sobě nese mix ideální ovladatelnosti a zcela dostatečné jízdní stability.

    20.06.13, 08:33:00
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign