katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Prologo, nejvyšší liga

Značka Prologo představuje Ferrari mezi závodními sedly a dané přirovnání ještě podtrhuje italský rodokmen výrobce. K dlouhodobému testu jsme získali jeden z bikových topmodelů, nazvaný Dimension NDR, s karbonovými ližinami NACK a celkovou hmotností pouhých 157 gramů. K typickým znakům patří skelet s výrazně zkrácenou špičkou a podélným otvorem. Pokud byste však čekali menší dávku komfortu, budete na omylu – mezi podobně lehkými MTB modely jde o jedno z nejpohodlnějších sedel.

 

 

Model Dimension NDR byl od počátku navržen pro terénní ježdění a dlouhé tratě, čemuž byl uzpůsoben tvar skeletu se spíše plošší zadní partií a především s více než dostatečnou vrstvou měkčené výplně. Navíc výrobce avizuje, že se jedná o „unisex“ provedení, což jen podtrhuje zmíněné zaměření na komfort. Rozměry sedla jsou 245 x 143 mm, výrazné zkrácení oproti zažité klasice proběhlo v partii špičky, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je prostý fakt, že úplná špička sedla bývá v drtivé většině případů jezdcem nevyužita. Druhým důvodem ke zkrácení bylo právě lepší využití přední části sedla, která má v tomto konkrétním případě mnohem příhodnější tvar, abychom se na ni přesunuli v příkrých výjezdech – nechybí zde polstrování a celkový tvar nahrává tomu, abychom mohli právě za tuto část sedla přitlačovat zadní kolo k podkladu. Zkrácení oproti běžným modelům závodních sedel je zde o nějakých 35 milimetrů a byť netvrdíme, že od nynějška budou všechna biková sedla takto zkrácena, provedení špičky rozhodně dává smysl.

 

 

Na vývoji se podíleli profesionální závodníci, na středový žlábek s výrazným podélným otvorem zde proto určitě nenahlížejme jako na něco turistického. Snížení tlaku na citlivé partie našeho těla je v tomto případě provedeno velmi citlivě, otvor není zbytečně široký a panely v jeho bezprostřední blízkosti jsou výrazně měkčené, takže jezdec nevnímá jejich hrany. Rozložení tlaku je proto v reálu nečekaně rovnoměrné a jen mírně se svažující bočnice považujeme za naprostý ideál. Šířka sedla 143 mm se pak jeví jako univerzální a tvar skeletu podporuje rovněž přirozenou rotaci pánve při šlapání. Polstrovaná výplň je sice závodně tužší, ale oproti mnohým konkurentům s podobně nízkou hmotností je díky výšce jejího profilu schopnost tvarového přizpůsobení tělu o dost lepší. Největší výhodu ovšem vidíme ve zdánlivém detailu, jímž je polstrování bočnic, tedy i partií těsně nad spodní hranou skeletu. Právě díky tomuto detailu bylo tvarové přizpůsobení sedla (i jeho schopnost pohlcovat rázy) tak zřetelné – u Prologa dali polstrování i do míst, kde jej řada výrobců často podceňuje.

 

Nylonový skelet s přídavkem uhlíkových vláken nabízí vynikající tuhost a sedlo bude podle našeho názoru imunní vůči nežádoucímu prosezení. Libůstku představují karbonové ližiny NACK s oválným průřezem (7 x 9,3 mm), který je použit především z důvodu vyšší odolnosti, přece jen se zde počítá s tvrdým terénním nasazením a současné závodní XC tratě mnohdy obsahují pasáže, které by byly v devadesátých letech považovány za čistokrevný sjezd. Právě v tomto ohledu se nám testované Prologo hodně líbilo, protože zvolilo ideální poměr mezi nízkou hmotností a odolností. To ostatně platilo také o potahu, který má na bocích ochranné prvky proti prodření.

Cena modelu Dimension NDR v nejluxusnější verzi s karbonovými vzpěrami NACK je 4999 korun a v nabídce je černá, případně na objednávku i bílá verze. Za 3299 korun lze mít variantu s ližinami z hliníko-titanové slitiny TiRox. A pro které disciplíny je Dimension NDR určeno? Pro závodní XC i maraton, ale třeba i pro náročné trailové jezdce – výrobce sedlo charakterizuje jako „multidisciplinární“.

(kad)

 

datum: 09.06.20 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign