penco_unor_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Profi stojan od BBB

Existují speciální dílenské stojany, kde mechanik většinou ocení jejich vyšší hmotnost nebo pevnou montáž k podlaze či stěně, aby se prostě nehnuly. Ovšem když potřebujete jeden stojan na všechno, aby v dílně držel kolo spolehlivě, a přitom nevážil metrák, jakmile jej chcete přenášet v závodním depu či na trati, je potřeba zkombinovat často protichůdné vlastnosti.

Přesně takové požadavky splňuje montážní stojan BBB ProfiMount BTL-36, jenž jednak umí spolehlivě udržet kolo v kleštinách za horní trubku či sedlovku, nezabere moc místa díky dvojici podpěr, je výškově nastavitelný a přitom váží jen 5,4 kg včetně transportního vaku. Mimochodem ten je velice prakticky řešený a ještě disponuje kapsou na drobnosti navíc. 

Co se týká konstrukce, celková stabilita nás velice příjemně překvapila, tedy s přihlédnutím k hmotnosti stojanu, ale přece jen jsme měli hranice pro testování nastavené trochu výš, abychom mohli potvrdit, že jde o nástroj profesionálů. Jelikož je plně složitelný a následně nastavitelný výškově i s možností rotace hlavice, je ideální pro práci v terénu. Díky hmotnosti s ním mechanik nemá problém pohybovat se na trati daleko od depa, navíc v praktickém obalu se snadno přenáší. To byl jeden z hlavních požadavků, protože mechanik musel urazit občas i několik kilometrů do další servisní zóny, která nebyla dostupná autem. Rovněž ale splňoval podmínky i pro převoz v plně naloženém autě, kde nezbývalo mnoho volného místa. Stojan také utrpěl několik pořádných sprch zásluhou silných dešťů i ranní rosu během enduro etapáku v chilských Andách a nezaznamenali jsme po tom všem známky koroze žádné z jeho částí. 

Zatímco v Chile nesl stojan těžká endura, v Evropě sloužil spíše lehkým silničkám, hardtailům nebo cyklokrosovým kolům a samozřejmě odolával po etapách i při nuceném mytí wapkou. Při všech servisních úkonech přišla vhod odkládací miska na nářadí nebo maziva a čističe umístěné prakticky v dosahu na hlavní noze stojanu. Po závodech potom sloužil v dílně jako stojan pro všechno, takže opravdu prošel náročným testováním. 

A jak si vede vůči konkurenci? BBB je značka dobře známá širokým záběrem na poli doplňků, komponentů, ale i nářadí včetně stojanů. Možná by někdo hledal, kde je zakopaný pes, vzhledem k příznivé ceně právě stojanu a jeho profesionálnímu určení. Ale vzhledem k dlouhodobému testování a tomu, že stojan v řadě případů sloužil k náročnějším úkolům, než byl nejspíš původně navržen, mohu potvrdit, že tady prostě žádný skrytý problém není. Samozřejmě, že ty belgické cyklokrosy ve sněhu a blátě se podepíšou na partiích, jako jsou čepy vzpěr a podobně, ale to v zásadě neovlivňuje celkovou funkčnost. Ať už jde o 360° možnost rotace hlavice nebo bleskové sevření pogumovaných čelistí pákou a samozřejmě stabilitu danou funkčním řešením upnutí vzpěr na objímce s rychloupínákem. Samozřejmě, že se materiál a provedení některých detailů nevyrovnají těm nejlepším hráčům v tomto segmentu, kde BBB nejspíš neobsadí top pozice, ale když porovnáme ceny, testovaný stojan za 3690 korun rozhodně dostává další body navrch. 

Robert Matusek

 

 

datum: 28.03.19 - kategorie: Nářadí
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign