Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Proč upadl Voigt?

Kdo viděl děsivý pád Jense Voigta v 16. etapě letošní Tour de France, asi na něj jen tak nezapomene. Já také ne. Viděl jsem ho v přímém přenosu. Vlastní pád mě nijak neohromil, viděl jsem na vlastní oči horší a s horšími následky. Viděl jsem na kole smrt, bezvědomí a dokonale zdemolovaná kola. Ale co mi v případě karambolu Voigta vrtá pořád hlavou je - PROČ UPADL? Voigt není žádný začátečník nebo "plašan", který neumí na kole jezdit. Patří mezi zkušené závodníky a nemělo by ho tak něco překvapit. Leda tak "ulehnutí" na asfalt závodníka před ním, mokrá vozovka, olej atd. Už když jsem toho červencového dne viděl, jak nekompromisně padá, ještě před dopadem jsem takřka vykřikl "Proč". Občas se někde psalo a píše, že najel na terénní nerovnost. Když se ale podíváte na záznam jeho pádu, po terénní nerovnosti není ani stopy. Je tam vidět rozdílný povrch, napojení asfaltu, ale že by tak špatně udělaný s velkým přechodem? Může to vypadat, že padá v okamžiku, když najíždí na bílou dělící čáru. Víme, jak jsou záludné a kluzké. Ale vozovka je suchá a pád není v žádné prudké zatáčce. Z předcházejícího záběru je patrné, že pád se odehrál na konci esíčka, které projíždí závodníci takřka rovně. Možná bych se přikláněl k tomu podklouznutí na té bílé lajně. Vypadá to nejpravděpodobněji. Ale co když mu něco prasklo? To jsem si řekl poprvé, když jsem to viděl. Na velké obrazovce, ostře....Nikde se však o tom nepíše.....Ale zdá se mi, že přední kolo se toči vlevo a řídítka jsou buď rovně nebo jdou vpravo. Předek mu nepřirozeně lítá. Závodník v takovém okamžiku křečovitě drží řídítka, snaží se to srovnat a kolo se tak většinou nepřirozeně netočí, jako v tomto případě. Ale na jednom ze záběrů, ze začátku videa, je vidět, že řídítka jsou vůči přednímu kolu ve správné poloze. Voigt jde také těsně před pádem jde lehce ze sedla, jakoby něco očekával, nebo že už se něco stalo. Nebo že by se opravdu zvedal před nerovností na vozovce? Běžně se tak nerovnost tělem "odpruží". Možná to jsou mé spekulace, ale normální mi ten pád moc nepřipadá.

 

A co vy? Podívejte se na záběry a napište svůj názor. Názor na to, proč Jens Voigt upadl. Můžete si zastavit, vracet, studovat.....Já myslím, že ani on sám dodnes nemůže situaci pochopit.

Kany

 

datum: 30.11.09 - kategorie: Blog

Komentář:

 1. [1] ___Dave___

  Fuj.. Na to se nemuzu ani divat, zlaty biky, je to sice taky hnus tam sapdnout, ale vetsinou padame na hlinu nebo jiny lesni podklad. Asfalt je hnus! Jinak netusim, ze ceho zniceho nic chytl ten balanc, kdyz ostatni se niceho ani nevsimly

  01.12.09, 14:34:02
 2. [2] Jirka2

  [1] Vážený. Viděl jsem pády i na biku. A můžu říci, že to také není žádná sláva. Je sice pravda, že pád na zem může být měkčí, ale co když je to kamenité a nebo sejmeš strom (bokem, ne přímo).

  01.12.09, 16:23:42
 3. [3] Kuba

  Podle mě tam byl problém s přední brzdou... Pokud ten záběr budete sledovat důkladně, všimnete si, že hned na začátku má zadní kolo poměrně dost vysoko ve vzduchu (ještě než vjede na bílou čáru). V tu chvíli má všechnu svou váhu na předním kole a tato síla ho tlačí jakoby ze sedla. Potom se na chvíli "zklidní" a následně okamžitě padá k zemi. Podle mě si chtěl přibrzdit, když si vjel do vzduchového pytle ve skupince před ním, ale trochu to přehnal s přední brzdou. U carbonových ráfků se to neodhadne tak snadno... Takže kombinace několika drobností, ale žádná vada materiálu...

  02.12.09, 15:16:13
 4. [4] kany

  Máš asi pravdu. Ani jsem si toho zvednutého zadku nevšiml. Vzal asi za přední brzdu, zadek se mu zvednul a on to potom neustál. Že by záhada vyřešena? :)
  Že by ti Cykloservis dal nějakou cenu? (Kany)

  02.12.09, 15:27:12
 5. [5] Dave.

  O tom není pochyb, brat jsem to tak, ze na biku nemusi byt pad VZDY tak tvrdy,zalezi na rychlosti, akutualnim povrchu apod. a nebojte se, jsem závodník, vím, o co jde.

  02.12.09, 16:30:34
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign