Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Problémy s hlavou

Hlavové složení Token

Migréna, plešatost a další neduhy spojené s hlavou se sice mohou týkat i cyklisty, ale u něho bude mnohem aktuálnější problém s hlavovým složením. Těm jsme se sice pečlivě věnovali v Cykloservisu v článku Těžká hlava z hlavy, kde jsme rozebrali několik provedení nebo současné standardy, k nimž mezitím něco přibylo, ale i tak se občas vyskytne něco, co překvapí.


Jistě si mnozí pamatujeme masivní nástup freeridových kol s 1,5" hlavovou trubkou, určenou vidlicím s extrémně silným sloupkem odpovídajícího průměru. Doba ovšem trochu popošla a od konceptu jeden a půl palcové hlavy se postupně přešlo k tapered provedení, kde dole sice zůstal průměr 1,5 palce, ale nahoře je miska standardní 1-1/8 palce. Současné vidlice tedy mají většinou kónický sloupek s odpovídajícím rozměrem a jak nezeslabovaný 1,5" sloupek, tak 1-1/8" klasika pomalu začínají být minulostí. Jenže ne každý hodlá investovat hned do nové vidlice či rámu, když má doma funkční alespoň jednu část z této nerozlučné dvojice.
V případě rámů s 1,5"hlavovou trubkou a jejich kombinaci s vidlicemi vybavenými sloupkem menšího průměru je to jasné. U tapered i standardního sloupku je nutné pořídit odpovídající hlavové složení dle typu rámu a výrobce (více na www.canecreek.com v sekci Tech Center - dole odkaz Headset Finder). Přestože odkaz nabídne množství typů hlavových složení, trh jimi zrovna neoplývá. My jsme narazili na rám s 1,5" hlavou se standardním hlavovým složením, tedy miskami lisovanými do hlavové trubky a ložisky uloženými v miskách nad trubkou. Tedy klasika, žádná integrovaná nebo semiintegrovaná (ZS) ložiska. Jenže, jak do tohoto rámu napasovat klasický oversize 1-1/8 sloupek vidlice.


Řešením bylo hlavové složení Token, redukující průměr 1,5 na 1-1/8 palce tím, že klasické misky nahradí semiintegrovanými (ZS) miskami s ložisky uvnitř. Vnější průměr nových misek je 49,57 mm, což odpovídá vnitřnímu průměru hlavy, ovšem ložiska mají mnohem menší průměr odpovídající sloupku vidlice. Prostor zkrátka vyplní materiál misky, takže není třeba na vidlici narážet speciální redukční kroužek, ale vše se jednoduše nalisovalo a perfektně fungovalo se standardním spodním kroužkem. Ten je stejně jako misky hliníkový ze slitiny 6061-T6 a lze jej díky jeho rozříznutému obvodu nasadit rukou. Výška spodní misky je 20 mm, takže v rámu sedí dostatečně hluboko, horní má ani ne polovinu. Průmyslová ložiska jsou v miskách jednoduše nasazená s tenkými zajišťovacími plastovými kroužky bez dodatečného těsnění. Celý komplet bez víčka s ježkem vážil 125 gramů a jeho cena se pohybuje kolem částky 720 korun, samozřejmě včetně víčka i s ježkem. Chod ložisek po montáži i několika vyjížďkách byl stále hladký a bylo třeba jen jednou slabě dotáhnout vzniklou vůli, danou dosednutím všech dílů.
Pokud tedy narazíte na problém s nekompatibilitou hlavové trubky a sloupku vidlice, je toto řešení, tedy v případě aktuálnosti kombinace obou průměrů, dostatečně funkční a za přijatelnou cenu. Navíc, proti klasickým miskám je to nižší varianta, takže lze použít kratší sloupek vidlice, případně podložky pod představec.
(už)

datum: 25.06.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign