Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Přilba (nejen) do města ABUS URBAN-I v.2

V obrovské nabídce přileb od firmy ABUS nalezneme samozřejmě i modely určené pro cyklisty, kteří své kolo používají v městském provozu, bez rozdílu, jestli sedí na kole "obyčejném", nebo na  elektrokole. Takové přilby bývají zpravidla robustnější a tím i trochu těžší než přilby určené pro disciplíny, při nichž sedíme na kole velmi dlouho, a hmotnost na naší hlavě by se stala nepohodlnou. Ale pravidlo to být nemusí, jak jsme se přesvědčili.

Velmi zdařilým a pohodlným modelem je ABUS URBAN-I v.2.  Přilba je vyrobena technologií In-Mold, což je ostatně v dnešní době u lepších přileb standardem. Na první pohled nás zaujme, že přilba je vzadu lehce protažena nad zátylek. I když si můžete vybrat přilbu podle velikosti své hlavy, je samozřejmé, že správné a pohodlné usazení na hlavě lze seřídit za pomoci systému Zoom Evo Adult, což není nic jiného než otočné kolečko pod zadní hranou přilby, kterým se povoluje, nebo stahuje obvodový plastový pásek kolem vaší hlavy, který nevede po celém vnitřním obvodu, ale je pevně ukotven těsně před přední třetinou vnitřního obvodu. Přilba je uvnitř vystlána pětidílným polstrováním, které je uchyceno suchými zipy, a tak je možné ho vyprat. Přilba nám bude pohodlná i za parných dnů, protože je skvěle odvětrána dvanácti přívodními otvory vzduchu a pěti odvodovými. Přední otvory jsou zevnitř překryty síťkou proti vniknutí hmyzu za jízdy, což se stává často a je to velmi nepříjemné. Lovit pod přilbou v hustém městském provozu hmyz nebývá zrovna bezpečné. Nalezneme na ní také štítek, který jen podtrhuje celkový velmi pěkný a moderní design přilby, ale který bývá často jen okrasou než praktickým doplňkem. Možná tak za mírného deště nám sráží kapky od očí, případně zamezí slunečním paprskům přístupu k našim očím. Ale k takovéto přilbě štítek patří, a pokud se rozhodnete, že ho nechcete, tak ho jednoduše odejmete. To třeba v případě, když si přilbu vezmete na silniční kolo, protože se štítkem na silničce opravdu NE. Velice praktické a ve městě nezbytné je zadní trojúhelníkové červené světlo. Je to skvělý doplněk k běžné svítilně. Rozhodně musíme konstatovat, že čím více světel na kole v městském provozu máme, tím lépe. Světlo zapneme jednoduše i za jízdy stlačením středu trojúhelníku. Nabízí dva módy, jeden, když světlo svítí stále, a druhým stlačením ho rozblikáme. Kolem dvou zadních větracích otvorů pod světlem má přilba i reflexní plochy neboli odrazky v podobě samolepek, které se při styku s paprsky světlometu auta dost intenzivně stříbrně rozzáří.

Nakonec jsme si nechali upínací mechanizmus pásku pod bradu, který drží naši přilbu na hlavě. Jeho funkce je velmi důležitá, neboť v případě pádu musí za každou cenu udržet přilbu na naší hlavě, aby se při styku s vozovkou okamžitě nesvezla z hlavy. Proto je potřeba vždy dbát na správné nastavení pásku, a rozhodně ho nenechávat velmi volně pod bradou, jak to často u pohodlných cyklistů vidíme.  V případě této přilby je to magnetické zapínání, firmou označované jako FIDLOCK. Obě části přezky k sobě přiložíme a magnety se už samy postarají o to, aby oba díly s jednoduchým labyrintem zajely do sebe. Zkoušeli jsme v redakci rozpojit přezku od sebe tak, že dva lidé se od sebe pásky snažili tahem odtrhnout. Neměli jsme nárok. To bychom snad přervali pásky, což také není běžnou lidskou silou možné.  Přitom rozpojení jde velmi jednoduše, jednou rukou odsunutím obou dílů v jedné ose. Velmi praktická a účinná záležitost.

Překvapením pro nás bylo, když jsme přilbu položili na váhu. Ve velikosti 56-61 vážila příjemných 318 gramů. Při její ceně necelých dva tisíce korun to je hmotnost na model typu Urban opravdu skvělá. Zvláště když k tomu přičteme její vysokou kvalitu a zpracování, jak je ostatně u ABUSu zvykem. Tyto vlastnosti ji předurčují k použití i k vytrvalostnějším nebo turistickým cyklistickým aktivitám.

Přilbu jsme použili při několika testovacích jízdách kol. Seděla na hlavě velmi dobře. Ale jak často zdůrazňujeme, každou přilbu je potřeba si při nákupu vyzkoušet. Stejně jako boty. Co sedí jednomu, nemusí být pravidlem pro jiného.

Jestliže po této přilbě zatoužíte, můžete si vybrat z několika barev nebo spíše barevných kombinací, neboť štítek mívá rozdílnou barvu od vlastní přilby.

(kany)

datum: 24.04.16 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign