katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Přilba do provozu. Haven Luminate Traffic

Rozmach elektrokol a městské cyklistiky s sebou přináší řadu speciálních „urban“ přileb s masivnější skořepinou pro elektrokola, modelů s integrovanou zadní blikačkou nebo designových kousků třeba s potahem ze syntetické kůže. Ale co třeba přilba, která může na hlavě svítit, blikat nebo signalizovat směr, kam se cyklista chystá odbočit, případně upozorní na to, že jezdec bude brzdit?

Led technologie a svíticí pásky jsou dnes na vysoké úrovni, a tak došlo k logickému spojení klasické cyklistické přilby a bezpečnostního osvětlení na modelu Luminate Traffic od značky Haven. V jejich portfoliu najdeme širokou škálu přileb, už jsme testovali kousek určený elektrocyklistům a třeba triatlonistům zároveň, ale tohle je opravdu vychytaná přilba. Jejím základem je in-mold provedení spoje skeletu z EPS a tenké skořepiny, na první pohled se tvářící jako běžná přilba. To také je a nabídne jak osmadvacet ventilačních otvorů, jednodílnou vnitřní vyjímatelnou výstelku se síťkou, jednoduchou přezku a polstrování pod bradou, tak stahování kolečkem vzadu. Mimochodem, vnitřní plastová stahovací čelenka je téměř ve dvou třetinách obvodu a výškově nastavitelné plastové dílce vzadu na týlu jsou hezky poddajné, takže usazení na hlavě je velice příjemné. Testovali jsme větší rozměr L/XL (menší S/M) a značení rozhodně odpovídá i s dostatečnou rezervou, takže jezdec s velkou hlavou netrpěl v žádném místě kontaktu s přilbou nežádoucími otlaky. Usazení na hlavě je tedy příjemné a celkový střih přilby nabídne spíše střední hloubku. Řemínky lze snadno nastavit, takže když se na tenhle model podíváme čistě z cyklistického hlediska, je to dobře padnoucí pohodlný kousek se slušnou mírou ventilace, a ani hmotnost 281 gramů není tak vysoká, když přihlédneme k tomu, že součástí je osvětlení a akumulátor.

Tím jsme u druhé stránky tohoto modelu a tou je využití v městském či nočním provozu, kdy ostatní účastníky informuje o přítomnosti cyklisty dvacítka miniaturních diod v pásku, zapuštěném hezky do žlábku po obvodu přilby. Pokud bychom diody nerozsvítili stiskem tlačítka na zadní straně (hned pod ním je USB dobíjecí port), na první pohled by z dálky nebylo nic vidět, a šlo by o téměř běžnou přilbu. Spínač vzadu ovšem rozsvítí diody po obvodu a ty začnou všechny blikat v měnících se barvách, takže najednou je kolem hlavy červené, zelené, modré, žluté nebo fialové či bílé světlo. Další stisk znamená pozvolné zesílení a zeslabení všech odstínů postupně a další zase rychlejší střídání barev. Tohle opravdu nikdo nepřehlédne, jenže to není všechno. Systém lze dálkově přes bluetooth ovládat spínačem, jenž se upne gumičkou na řídítka. Spínač má trojici tlačítek, z nichž dvě horní i u vypnuté přilby aktivují boční část led pásku a žlutě blikají diody signalizující odbočování na jednu či druhou stranu. Třetí tlačítko zase aktivuje zadní čtveřici diod a ty se rozsvítí červeně jako koncové či brzdové světlo a po pár vteřinách zhasnou. Tyto funkce lze přepínat i u zapnutého pásku, tlačítko na řídítkách je mu nadřazené, takže hned vypne celkové svícení bez ohledu na režim a aktivuje buď blinkry, nebo brzdová světla.

Je to hezká hračička a v městském provozu tomu jednoznačně fandíme, i když nejčastěji zůstane u celkového blikání, protože na přepínání tlačítkem na řídítkách musí být čas a hlavně ostražitost, bez níž se to ve městě neobejde. Ale když máte odstup a jistotu, proč blinkry nebo brzdovky nesepnout, toho si prostě za šera musí všimnout každý řidič. Samozřejmě, že proti klasické přilbě je tady daní vyšší cena, konkrétně 3190 korun, která zahrnuje přilbu v černé barvě, spínač a USB kabel, jímž se přilba dobíjí třeba z počítače. Stačí nasunout kabel a podsvícení spínače vzadu na přilbě ukáže, že se nabíjí, a když zhasne, je nabito. Pak už jen vzhůru do provozu, zapnout a cyklista je díky blikání vidět ze všech stran.

(už)

 

datum: 12.05.19 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign