cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pells_07_2022.png

Přátelský Ravemen, světlo (test)

Většina světel na kolo nabídne maximálně ostrý a silný světelný kužel, bez ohledu na to, zda by mohl vadit protijedoucím vozidlům či cyklistům nebo chodcům. Od značky Ravemen jsme zde už testovali jejich výkonný model s dvojicí čoček vedle sebe a nyní zde máme jednoduchou verzi Ravemen CR300, což je ideální světlo pro každodenní dojíždění a využití především na silnici.

Toto světlo s odolným hliníkovým tělem totiž využívá technologii Dual Lens, kdy má optika dvě vrstvy pro usměrnění světelného toku. To vše kvůli minimalizaci nepříjemného oslňování protijedoucích vozidel. Nepředbíhejme ovšem a před samotným světelným kuželem se nejdříve podívejme na základ. Ten tvoří hliníkové 83 mm dlouhé tělo válcového tvaru s průměrem 27 mm a voděodolností IPX6, tedy odolnost proti silnému proudu stříkající vody. Uvnitř se ukrývá Li-ion akumulátor s kapacitou 1500 mAh, jenž se nabíjí přes micro USB port na zadní straně, krytý gumovou záslepkou. Nad touto záslepkou je hlavní spínač světla umožňující volbu mezi třemi režimy svícení (300, 150, 60 lm) a dvěma režimy blikání. Našroubovaným plastovým adaptérem se světlo nasouvá do plastového držáku s objímkou na řídítka, která díky plastové redukci a samolepicím EVA vložkám zvládne řídítka o průměru 22,2 až 31,8 mm a stáhne se šroubem s plastovou hlavou. Držák umožňuje minimální stranové vychýlení svítilny a pro vyjmutí postačí stlačit plastovou pojistku.

Světlo se nabíjí na plnou kapacitu zhruba tři hodiny a tlačítko pak signalizuje zelenou barvou plnou kapacitu až do vybití na 50 %. Pak přejde v červenou barvu, a jakmile je pokles pod 15 % kapacity, červená se rozbliká.

Zatímco dva slabší režimy světla hodnotíme jako ideální pro jízdu spíše pod veřejným osvětlením nebo nenáročnou jízdu po silnici, nejsilnější režim dokáže docela slušně nasvítit i povrch lesní cesty. Výrobce rozhodně nelže, když tvrdí, že světlo je přátelské k protijedoucím vozidlům, protože profilace optiky umí světelný kužel nahoře oříznout. Zatímco ze světla vychází úzký, jednolitý, razantně se rozšiřující kužel, který je schopen pokrýt po pěti metrech šíři vozovky a na nejvyšší výkon docela slušně nasvítit vzdálenost dvacet metrů, jeho horní část je ostře ohraničená a je rovná. Žádné svícení nahoru do prostoru nebo do ztracena před sebe, kužel prostě vykreslí dokonalý trojúhelník. Výrobce udává dosvit až na 76 metrů, s čímž souhlasíme, ale v této vzdálenosti už je nasvícení povrchu nepoužitelné. Dvacet až třicet metrů je podle našich zkušeností s tímto světlem zapnutým na nejvyšší výkon optimální strop. Na deset metrů na silnici v pořádku, v terénu bude díky malému hornímu rozptylu hůře nasvícené křoví a větve v úrovni obličeje. Co se týče výdrže, na maximum je to něco přes hodinu a půl, střední výkon čtyři hodiny a nejslabší jedenáct. Blikání pak třináct nebo až 42 hodin v pomalém režimu, který se nám pro oči zdál hodně příjemný.

Tahle třístovka prostě bude mít své místo na silnici, kde prokáže nejlepší službu. Navíc ji lze vybavit přiloženým dálkovým ovladačem s tlačítkem a kabelem do micro USB portu. Tlačítkem sice nelze svítilnu zapnout, ale můžeme jím přepínat mezi jednotlivými úrovněmi svícení, aniž bychom museli přehmatávat z gripů, což je pro jízdu po městě celkem praktické. Dodejme jen cenu 1199 korun a hmotnost 113 gramů včetně držáku na řídítka.

(už)

 

 

datum: 17.09.18 - kategorie: Technika
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign