Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

PowerBar je klasika

Značce PowerBar se během její historie povedlo to, co jen málokterému výrobci. Její produkty a značka jako taková se totiž staly doslova synonymem energetické výživy. Mnoho z nás, sportovních nadšenců, zkrátka říká všem energetickým tyčinkám různých značek souhrnně „powerbar“, stejně jako vysavačům často říkáme „lux“ - podle značky Lux, jež byla u prvopočátku vývoje vysavačů. PowerBar se však může pochlubit především samotnou kvalitou, ověřenou a potvrzenou výkony nejlepších sportovců naší planety. Vedle nadstandardní šířky nabídky je však neméně zajímavá také historie značky sahající do roku 1983. Právě v tomto roce totiž jeden kanadský dálkový běžec ztratil vedoucí pozici v maratonu pouhých pár kilometrů před cílem jen proto, že jeho tělu došla energie. A právě nepříjemná zkušenost postavila tohoto běžce na začátek pátrání po ideální kombinaci energetických potravin pro sportovce. Mimochodem, oním běžcem byl Brian Maxwell, úspěšný olympionik, a velkou oporou a pomocnou rukou mu byla od počátku jeho partnerka a následně manželka Jennifer, rovněž běžkyně světové úrovně a odbornice na výživu. Po dlouhých třech letech, během nichž společně vytvořili stovky receptů, se zrodila unikátní energetická tyčinka s nízkým obsahem tuku a dokonale vyváženým podílem sacharidů, vitamínů, minerálů, vlákniny a bílkovin. Tyčinky PowerBar se postupně staly nepostradatelným vybavením nejen špičkových cyklistů, ale i běžců, triatlonistů a brzy se šířily do dalších sportovních odvětví. Dnes se PowerBar prodává ve více než pětatřiceti zemích po celém světě a tato prémiová značka se stala leaderem na trhu sportovní výživy. Své produkty od počátku vyrábí z velice kvalitních surovin, čímž jsou šetrné k lidskému zdraví, nedráždí žaludek, a přesto zůstávají velkou posilou organizmu při jakémkoliv fyzickém výkonu nebo po něm. PowerBar však byl nejen prvním výrobcem, který uvedl na trh energetickou tyčinku, ale rovněž gely, energetické bonbóny nebo sušenky. Dost ale bylo historie, přenesme se v čase do současnosti PowerBaru. Z aktuální kolekce jsme si vybrali dvojici produktů, konkrétně unikátní elektrolytické tablety a energeticku oplatku Energize Wafer.

V prvním případě se jedná o tablety rozpustné ve vodě, tedy ideální k přípravě nápoje pro sportovní výkon. Nutno dodat – nápoje s nula kaloriemi! Mnoho výkonnostních sportovců chce mít sportovní nápoj, který zkrátka neobsahuje žádné kalorie, čímž by rádi optimalizovali metabolismus tuků nebo snížili celkový příjem kalorií. Při pocení však ztrácíme nejen vodu, ale rovněž elektrolyty, které mají celou řadu životně důležitých funkcí v těle, kdy například sodík je klíčem k zadržování vody. A právě z tohoto důvodu nabízí PowerBar produkt „5 electrolytes“, jehož základem je pět elektrolytů - tedy sodík, chlorid, draslík, hořčík a vápník, a to ve stejném poměru. Jedná se přesně o ty látky, které běžně ztrácíme pocením. Žádný cukr rovná se žádné kalorie, navíc žádná umělá barviva ani konzervační látky – v tom všem je u tohoto produktu PowerBar věrný své filosofii, kterou se řídí přes třicet let.

Důležité jsou rovněž „přírodní“ příchuti, které jsou zásadní pro osvěžující efekt nápoje. Zde nejde jen o dodání potřebných látek tělu, ale rovněž o to, aby nápoj jednoduše dobře chutnal a nebyl jakkoli problematický ani ve větším množství, třeba ve velkém horku. Deset tablet v balení (za 125 korun) se hodí k přípravě celkem 7,5 litru sportovního nápoje. Trojice dosavadních příchutí (mango, maliny – granátové jablko, růžový grapefruit) vyhoví nárokům prakticky všech uživatelů, přičemž konkrétně příchuť růžový grapefruit obsahuje 75 mg kofeinu v jedné tabletě, což může zvýšit mimo jiné i duševní výkonnost. My jsme ovšem vyzkoušeli novinku, a sice elektrolyty PowerBar s příchutí černého rybízu. Ta byla nejen skvělá chuťově, ale dodala i maximální a především okamžitý pocit osvěžení. Rozpuštění tablety ve vodě je navíc prakticky okamžité – tedy o dost rychlejší, než bývá u podobných šumivých tablet zvykem.

Nyní již k druhému z energetických produktů PowerBar, a sice k oplatce Energize Wafer. Jedná se o první energetickou oplatku s C2MAX recepturou, která byla vědecky vyvinuta se speciálním poměrem zdrojů glukózy a fruktózy. Proto je skvělou volbou před i při sportování a jednou z jejích dalších výhod je pevná konzistence – konkrétně natolik pevná, aby se ani v letním horku jakkoliv neroztékala, a současně natolik jemná a křupavá, že je její požití pocitově i chuťově spíše mlsáním nežli „pouhým“ doplňováním energie. Zároveň je její „sušenková“ konzistence výhodou i v mrazu, kdy oplatka netvrdne, a její konzumování je zcela bezproblémové třeba i na běžkách. Hlavním přínosem oplatky Energize Wafer s cenou 55 korun je samozřejmě primárně doplnění sacharidů a speciální poměr ze zdrojů glukózy a fruktózy je zásadní pro podporu energetického metabolismu. Na rozdíl od mnoha standardních energetických tyčinek je zde však výhodou právě velmi snadné rozkousání a stejně tak je plusem možnost tyčinku snadno rozdělit na dvě poloviny, což se hodí jak na trati závodu, tak při tréninku. Samozřejmě vše bez umělých barviv a především s příjemnou chutí, kdy je možno vybírat z příchutí lesní směs s jogurtem a čokoláda/arašídy. My jsme vyzkoušeli druhou jmenovanou a 40g oplatka nám maximálně vyhovovala chuťově i svou konzistencí. Samotný výrobce doporučuje tyčinku Energize Wafer konzumovat do šedesáti minut před sportovní aktivitou nebo při sportu cca 90 g sacharidů za hodinu (jedna Energize Wafer obsahuje 27 g sacharidů), samozřejmě v závislosti na intenzitě a trvání aktivity. Energetická oplatka PowerBar však nemusí být vždy jen součástí sportovního výkonu, může být jednoduše přirozenou součástí vyvážené stravy a zdravého životního stylu.

Více o celé kolekci PowerBar najdete na www.czech-powerbar.cz.

(kad)

datum: 11.10.15 - kategorie: Sport
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign