Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Pořádný Lauf pro gramhoniče

Pořádný Lauf pro gramhoniče!

Odpružené vidlice jsou dnes sice nedílnou součástí horských kol prakticky od nejnižších cenových relací, současně jsou mnohdy trnem v oku všem gramhoničům. S postupným zvyšováním zdvihu adekvátního pro nasazení v cross-country, a samozřejmě i zpevňováním celkové konstrukce, se hmotnosti odpružených MTB vidlic ustálily v průměru na hodnotách od patnácti set gramů výše. Kde jsou doby, kdy standardní Rock Shox SID atakoval hranici jednoho kilogramu? Pevné přední osy, širší vnitřní nohy, dálkově ovládané lockouty a vyspělé systémy kompresního tlumení, mohutnější korunky s kónickými sloupky plus 1,5" spodními ložisky a v neposlední řadě také standard kol devětadvacet palců - to vše jsou aspekty, více či méně navyšující finální hmotnost. Určitá módnost pevných předních bikových vidlic, většinou karbonových, je proto ve spojení s rychlými tratěmi a méně členitým povrchem pochopitelná. Co ale skloubit pevnou konstrukci s listovými pery, zcela bez jakýchkoli teleskopů a čepů, jen na základě pružnosti karbonu? Možná počin značky Lauf vypadá prehistoricky a mnozí bikoví pamětníci by jej bez zaváhání řadili někam do první poloviny devadesátých let, ale nenechte se mýlit! Jedná se o novinku, která by měla uspokojit právě požadavky všech notorických odlehčovačů, jež by si ale současně rádi ponechali určité pohodlí jízdy.

První myšlenka na použitou konstrukci údajně vznikla u půllitru piva (což by mnohé vysvětlilo...) v Reykjavíku, tedy v nejsevernějším městě na světě, a to již v roce 2010. Jak je dobře známo, zima je notorickým nepřítelem klasických teleskopů, konkrétně jejich utěsnění, které tuhne a výrazně ubírá na citlivosti. Nebyla to však starost s chladem, co chtěli konstruktéři primárně vyřešit, ale především problém s nadváhou většiny současných sériových odpružených vidlic. Výsledkem poměrně dlouhého testování a vývoje se stala vidlice pojmenovaná Lauf Trail Racer, určená pro 29" hardtaily. Její hmotnost 980 gramů při zdvihu šedesát milimetrů jistě zahřeje všechny gramhoniče, následně je ale zajisté opět zchladí cena 990 dolarů, což je v přepočtu necelých dvacet tisíc korun. Nepřijde vám to až tak moc za takhle vymakanou věcičku? Nám ano. Přestože tvůrci o svém produktu hovoří v naprostých superlativech, měli jsme možnost si vidlici vyzkoušet v praxi a nejenže zpětný chod bez tlumení působí dost "kopavě", a tedy necivilizovaně, ale především torzní tuhost je odstrašující. Při propružení vidlice o tři až čtyři centimetry můžete v případě naklopení vašeho biku do zatáčky počítat minimálně s centimetrovým, ale spíše i větším horizontálním vychýlením kola. Pevná 15mm osa nemůže být všespásná...

Ale abychom jen nekritizovali, pokud se bude majitel kola pohybovat v méně náročném terénu a řeší skutečně každý gram, mohla by být tato vidlice použitelná. Neodpruženou hmotu totiž zredukovala na pouhých 255 gramů, což se kladně projeví na citlivosti. Monokok konstrukčně vychází ze standardních pevných vidlic, přičemž celkem dvanáct karbonových listových pružin má vidlici údajně zajistit nejen kultivovaný projev, ale i nadstandardní životnost. Laboratorní testy prý prokázaly více než 140 000 cyklů bez jakýchkoli známek opotřebení, což má dle výrobce představovat alespoň pět let bezproblémového provozu. Zajímalo by nás, podle čeho se tento přepočet řídil. Konstruktéři pak ve spojitosti s vidlicí Lauf hovoří o přesném průběhu zdvihu, tedy o jeho počáteční citlivosti, dlouhé prostřední fázi a výrazné progresivitě ke konci. V praxi to zas až tak složité není, karbonové planžety jsou nastaveny tak, aby byly zpočátku skutečně poměrně citlivé, ale následující plynulé tuhnutí je zkrátka dané samotnou konstrukcí. Každá vidlice by navíc měla být přesně nastavena dle váhy konkrétního jezdce, přičemž čím těžší uživatel, tím větším problémem bude úplná absence tlumení.

Vidlice Lauf Trail Racer je každopádně zajímavým počinem. Určitě ne revolučním, podle nás ani ne dobrým, ale zkrátka zajímavým...

(kad)

datum: 05.11.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign