katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Pojistka na karbon

Produkty se značkou Effetto Mariposa jsou zaměřené především na protidefektovou ochranu a bezdušové technologie, nicméně tento italský výrobce má v rukávu i další výrobky chemického charakteru.

Jestliže nabízí vše pro montáž bezdušáků nebo očistu karbonových ráfků od lepidla galusek, pak ani v technologii montáže karbonových komponentů nijak nezaostává. Jeho čistidlo Carbomove je totiž rozpouštědlem pro odmaštění povrchu karbonových dílů, které byly předtím kvůli jistějšímu spojení ošetřené speciální pryskyřicí Carbogrip. A právě tuhle tekutinu jsme se rozhodli vyzkoušet v praxi při montáži silničních řídítek a představce, obojí samozřejmě z karbonu, takže u každé závitové vložky doplněné informací o maximálním povoleném dotahovacím momentu. Spoje naprosto hladkých lesklých karbonových komponentů jsou dost problematické a přetažení šroubů nic nevyřeší, naopak dokáže buď poškodit stěnu jednotlivých dílů, případně dojde ke stržení závitu nebo prasknutí šroubu. Na karbon se tedy musí hodně opatrně a dnes existuje řada přípravků, které pevnost spoje znásobí bez toho, že by bylo nutné přetahovat šrouby.

Když pomineme základní zdrsnění styčných ploch, kterými jsou vybavené už z výroby, lze aplikovat speciální antimaziva, tedy něco jako mazací tuk, ovšem neklouzavého charakteru a navíc s obsahem malých hrubých částic, které celý povrch jakoby zdrsní, a díly se tak navzájem obtížněji pohnou. Carbogrip ovšem neobsahuje žádné hrubé částice, ale jde o vysoce molekulární silikonovou pryskyřici, která na povrchu dílu vytvoří lepivou protiskluzovou vrstvu. Sice se dodává za 185 korun v 75ml balení ve spreji, ale my jsme zvolili miniaturní 3ml balení v plastikové kapsli. Těch je v sadě celkem patnáct a stojí přibližně 440 korun. Jednoduché utržení horní části kapsle a pak už jen stačí aplikovat tekutinu na předem očištěný a odmaštěný podklad.

Pro montáž představce a řídítek nebo sedlovky do rámu se doporučuje po aplikaci okamžitě díly spojit a nechat vše pár minut vyzrát. Když jsme zkusili spoj řídítek a představce na pevnost okamžitě po dotažení, řídítka se protočila, takže následovala opětovná aplikace, vše jsme nechali zavadnout, dotáhli a po dvou hodinách byl spoj naprosto perfektní. Pokud je třeba při další montáži Carbogrip odstranit, lze to zmíněným čističem Carbomove nebo nějakým jiným rozpouštědlem.

My jsme prostředek využili i při instalaci omotávky, která při druhém pokusu omotat plochá silniční řídítka ztratila část své lepivosti. Trocha Carbogripu na povrch řídítek, lehké zavadnutí a omotávka se lehce lepila už během navíjení na řídítka. Výrobce doporučuje tento prostředek i pro instalaci gripů, takže po zkušenosti s omotávkou rozhodně doporučujeme, vše drží a díky vodostálosti držet bude. Co se týče spotřebovaného množství, 3ml balení spolehlivě pokryje instalaci jak kokpitu a sedlovky, tak gripů či omotávky a ještě trochu zbude. V principu bychom tenhle prostředek přirovnali ke slabšímu vteřinovému lepidlu nebo závitovým tmelům, které rovněž může částečně nahradit. Cenově dostupnější sprej využije ten, kdo s karbonovými díly pracuje často a nevadí mu nějaká ta kapka kolem. Kapsle v přepočtu ceny na mililitr vyjdou sice dráž a budou spíš k dostání po jedné někde na obchodě, což je praktické pro jednorázovou montáž karbonových dílů, kdy nehrozí, že vám někde ve skříni během let zbytečně vyschne zbytek spreje. Každopádně, pokud nechcete přetahovat spoje na karbonu, je tohle jedna z funkčních možností, jak zvýšit jejich pevnost.

(už)

 

 

datum: 16.06.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign