Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Pohoupání se Suntourem

Pohoupání se Suntourem

Odpružení samotného sedla, nikoli zadní stavby rámu, není rozhodně žádnou novinkou. Dá se říci, že tato idea je stejně stará jako jízdní kolo samo, jízda v terénu má však na komfort podstatně větší nároky. Vývoj MTB s sebou od svých počátků přinášel mnohá technická řešení, která se často primárně nesnažila o zlepšení jízdních vlastností či trakce kola, ale právě o navýšení pohodlí jezdce. Stačí si vybavit třeba výstřední Allsop Softride z poloviny devadesátých let, tedy jakýsi pružně uchycený karbonový „ocas“, nesoucí sedlo. Možností odpružení sedla bylo samozřejmě více, přičemž tu nejčastěji používanou představují odpružené sedlovky, většinou teleskopické. Celkem propracovaný model nabízel kdysi Rock Shox nebo třeba naše domácí Kangaroo. Nicméně z odpružených sedlovek, tedy komponentu, v jehož výraznější přínos moc bikerů nevěřilo, se postupem času stal sériový doplněk krosových kol střední třídy. Většinou se jedná o ekonomičtější konstrukce, spoléhající na čtyřhranný průřez teleskopu a minimální zdvih se špatnou progresivitou, o jakékoli odolnosti vůči vzniku nežádoucích vůlí pak často nemůže být řeč. Pár zastánců kvalitní odpružené sedlovky do terénu se ovšem nevzdalo, jmenujme značky Cane Creek a Suntour. Obě vsadily na daleko citlivější paralelogramovou koncepci, ovšem zatímco americký výrobce spoléhá na elastomery a nechá si za svůj produkt dost tučně zaplatit (cca 4000 Kč), Suntour je cenově nesrovnatelně příznivější. Standardní model totiž vychází na necelých osm set korun, přitom funkčně rozhodně není špatný a za danou cenu nabídne skutečně hodně muziky. Naším testem ovšem prošla novinka, sedlovka Suntour SP12-NCX, která má ve srovnání s jednodušším modelem SP8-NEX podstatně propracovanější konstrukci a především odolná bronzová pouzdra, jež pro předejití nežádoucím vůlím využívá rovněž konkurenční Cane Creek. I když slovo konkurenční není úplně na místě, s cenovkou 1490 korun je nová odpružená sedlovka od Suntouru přibližně na třetinové hodnotě.

suntour_sedlovka_odpruzeni_1

Paralelogram v praxi

Přestože je odpružená sedlovka spojována spíše s krosovými koly, její instalace pro jízdu v terénu nemusí být neuváženým krokem. Poměrně nevelká investice se totiž jezdci vrátí v podobě podstatně vyššího komfortu jízdy, vykoupeného pouze asi o půl kila vyšší hmotností. Námi testovaný model v délce 350 mm, vážící 774 gramů (v průměru 27,2 mm), již na první pohled působil velice bytelně a preciznost zpracování si v ničem nezadala s již zmíněným modelem Cane Creek za několikanásobnou cenu. Přesazení zámku o nějakých 25 mm oproti ose sedlovky rovněž odpovídá standardním pevným modelům. Masivní duralová ramena paralelogramu jsou doplněna tvrzenými ocelovými čepy se zmíněnými bronzovými pouzdry. Čepy jsou zajištěny červíky, po jejichž povolení je možné celou konstrukci snadno rozebrat, takže i případné přelisování pouzder je naprosto bezproblémové. Z naší zkušenosti však bude většina majitelů sedlovky takové operace ušetřena, celková odolnost vůči vzniku nežádoucích vůlí se zdá být skutečně silnou stránkou.

Funkci pružení zajišťuje ocelový píst, volně uložený v útrobách sedlovky. Zezdola na něj působí vinutá pružina, jejíž předpětí lze pomocí 6mm imbusu zespodu snadno regulovat. Shora na hlavici pístu doléhá ocelový otočný váleček, zasazený do předního ramene paralelogramu. Zadní rameno je pak vybaveno gumovým dorazem zpětného chodu. Vše působí promyšleně, ale současně jednoduše.

Pro správnou funkci sedlovky je zásadní odpovídající nastavení předpětí pružiny. Udávaný celkový zdvih 50 mm je sice fajn, ale pro pohodlnou a především ničím nerušenou jízdu je lepší pracovní dráhu zredukovat tak na polovinu. Při nasednutí je sice z důvodu citlivosti nutné, aby se sedlovka lehce zanořila, ale nic se nesmí přehánět, z našeho pohledu byl optimální tak jeden centimetr. Necháme-li sedlovku zbytečně měkkou, bude se nejen hodně nořit do zdvihu, ale rovněž pohyb směrem dozadu může být rušivý. Naopak při nastavení natvrdo bude v neustálé permanenci horní doraz, dávající o sobě vědět nejen pocitově, ale i zvukově cvaknutím. Jestliže se podaří předpětí pružiny nastavit správně, pak jsou všechny rušivé efekty značně zredukovány a primární je nárůst pohodlí.

suntour_sedloval_odpruzena_34

Funkce odpružené sedlovky samozřejmě značně šetří záda jezdce a dokáže oddálit jeho únavu. V trochu omezenější míře zde platí to samé jako u zadního odpružení rámu, tedy že i přes hrbolatý podklad lze přejet v sedle a se šlapáním, to znamená rychleji než bez odpružení. Nejvíce je přínos znát na standardních hrbolatých polních a lesních cestách. Samozřejmě je nutné počítat s určitým pohupováním, kterému se při zachování citlivosti pružení nedá vyhnout. Jezdec si na něj ale poměrně rychle zvykne a přizpůsobí mu styl šlapání. Stejně tak si lze navyknout na trochu tvrdší zpětný doraz, který o sobě ale dává vědět pouze při vysedání ze sedla. Jestliže šlapeme vsedě, neustálé lehké zanoření mechanismu je z hlediska funkce ideální. Progresivita pružení byla naprosto bezproblémová, výrobce udává hmotnostní rozpětí pro jezdce mezi šedesáti a sty kilogramy a v nabídce je i tvrdá pružina, vhodná až do sto dvaceti kilogramů. Asi jediné, co bychom sedlovce trochu vytkli, je rychlý netlumený zpětný chod, který je příčinou již zmíněného pohupování. Přítomnost tlumení by samozřejmě znamenala nejen vyšší cenu, ale i hmotnost, takže naprosto rozumíme tomu, že zde podobnou vymoženost nenajdeme, nicméně celkové kultivovanosti chodu by rozhodně prospěla.

Máme-li shrnout dojmy z odpružené sedlovky, pak jsou víceméně pozitivní. Přítomnost paralelogramu sice mění v řádech milimetrů vzdálenost mezi sedlem a řídítky, tento fakt je ale naprosto nerušivý. Naopak předozadní pohyb zámku je podle našeho názoru mnohem vhodnější než teleskop. Co se týče údržby, čas od času bylo nutné řídkým mazivem prostříknout kontaktní plochu pod dosedacím válečkem na pístu, jinak vše fungovalo bezchybně. Pokud tedy chcete zvýšit své jízdní pohodlí a současně neplánujete investici do vzadu odpruženého rámu, paralelogramový model Suntour SP12-NCX za patnáct stovek je rozumnou volbou. Pokud už si jezdec na odpruženou sedlovku jednou navykne, nerad se s ní loučí. Teprve přechod zpět na standardní pevné provedení dokáže, jak velký rozdíl v pohodlí jízdy to je. Jako doplněk k sedlovce lze dokoupit i neoprenový návlek, zakrývající pružicí mechanismus.

(kad)

datum: 17.02.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign