deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Pohodlíčko pro ruce

Ergon GX2

Od loňského léta jsme měli k dispozici ergonomické gripy s integrovaným rohem z magnézia Ergon GX2 v hodnotě 1619 korun. Jejich hmotnost 282 gramy je v součtu o pár gramů nižší, než u kompletu gripy s objímkou a samostatné duralové rohy. Hmotnostně se ergony sice nemohou porovnávat s nejlehčími molitanovými gripy Ritchey WCS s rohy KCNC či Tune, nicméně výkonem tyto ultralehké komponenty předčí.

Ergon GX2

Díky tomu, že nám během testování projdou rukama spousty různých gripů, máme zcela jasnou představu o výhodách i nevýhodách ergonu. Faktem je, že na běžných gripech kruhového průřezu může s přibývajícími kilometry docházet k bolestem zápěstí. To poznal asi každý po první dlouhé jízdě na horském kole, když druhý den necítil zápěstí. Gripy Ergon svým propracovaným tvarem s rozšířením pod malíkovou hranou dlaně poskytnou vynikající oporu pro ruce. Na začátku vyjížďky je to pouze příjemné, na konci, když už jezdci ubývají síly, je to pak zcela fantastické, protože gripy krásně drží polohu dlaní a díky rozložení tlaku na ulnární nerv zabrání bolestem zápěstí. Takže z pohledu pohodlí mají zcela neoddiskutovatelný přínos pro pohodlí a oddálení únavy jezdce.

Jedinou výtku jsme zaznamenali od vrcholových závodníků v cross country, kteří při záběru ze sedla potřebují gripy pevně obejmout celou rukou, která je díky poloze těla nad řídítky vyosená kupředu. V této chvíli již rozšíření gumy vyloženě vadí konečkům prstů, které grip drží zespodu. Je tedy na jezdci samotném, zda mu tato situace připadá povědomá, nebo zda se na kole vozí hlavně pro radost a nechce na něm trpět. Nám se rozhodně v druhém případě gripy Ergon osvědčily.

Integrované rohy mají zahnuté tělo, které také bezvadně padne do ruky. Ačkoliv je roh o něco kratší, než vnitřní délka dlaně, spodní část palce a malíčku se opírají o gumu rohu, což je mnohem příjemnější, než u běžných rohů a gripů s objímkou. Takže i v tomto bodě získávají ergony jedničku, nehledě na to, že na upevnění celku stačí jen jeden šroub, jenž zjednodušuje celou montáž a šetří gramy.

(mig)

datum: 19.05.10 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign