Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Pohodlí s Lizard Skins

Pohodlí s Lizard Skins

Značku Lizard Skins asi není nutné představovat. Tento americký výrobce s dvacetiletou tradicí se specializuje jak na ochranu samotného jezdce, jemuž nabízí řadu chráničů, tak i na ochranu jeho stroje. Vedle různých neoprenových krytů zadní stavby či tlumiče však najdeme v nabídce třeba i bikové gripy nebo špičkové silniční omotávky. A když píšeme špičkové, tak pouze na základě vlastní zkušenosti. V praxi jsme totiž vyzkoušeli trojici nabízených modelů, lišících se tloušťkou a profilací povrchu. Pro všechna nabízená provedení je charakteristická protiskluzová úprava, která zajišťuje přilnavost rukavic, případně rukou, a to za každého počasí. Omotávky Lizard Skins jsou v tomto ohledu úplně jinde než zažitá klasika, ať už syntetická či s příměsí korku, i mokrá řídítka se drží dokonale jistě.

lizard_skins_1

Nejtenčí provedení (na fotce v černé barvě), jež je charakteristické mělkými důlky ve svrchní vrstvě, má v průřezu výšku 1,8 mm. Povrch se zdá být v praxi nejméně lepivý, nicméně i tak nabídne oproti klasice podstatně jistější „grip“. Fakt, že se jedná o nejtenčí, a tedy i nejlehčí model se však do celkového komfortu držení nijak negativně nepromítl. Samozřejmě záleží na způsobu namotání, tedy jestli motáme s výraznějším nebo naopak méně výrazným překrytím, každopádně i tato nejtenčí varianta nabídne naprosto dostačující tlumicí vlastnosti.

Prostřední nabízená verze omotávek Lizard Skins (na fotce v červené barvě) má profil o výšce 2,5 mm, což se samozřejmě projeví o něco tlustší úchopovou částí omotaných řídítek. Rozdílná svrchní vrstva je v tomto případě dokonale protiskluzová, navíc vypadá, díky plastickým logům a hladkému proužku na okraji, na pohled velice zajímavě. Po stránce kvality úchopu nelze mít jakékoli připomínky a totéž platí o schopnosti pohltit určitou, byť samozřejmě nevelkou část otřesů. Rozdíl 0,7 mm oproti nejtenčímu provedení je ve všech ohledech znát, a pokud bychom se rozhodovali, které verzi dát přednost, byl by to pravděpodobně právě tento prostřední model. A to i z důvodu nejširší nabídky barevných variant, konkrétně devíti jednobarevných provedení a k tomu čtyř půlených, kdy omotávka umožní mít od brzdových pák nahoru jinou barvu a směrem ke konci řídítek také jinou.

lizard_skins_omotavka_riditka_1

Nejsilnější verze omotávky Lizard Skins (na fotce v šedé barvě) má výšku průřezu 3,2 mm a dovolíme si ji označit za vrchol komfortu. Zvlášť jezdci s větší rukou, případně delšími prsty, si toto provedení stoprocentně oblíbí. Nadstandardní schopnost pružit zde doplňuje určitá tvarová přizpůsobivost, zlepšující rozložení tlaku mezi rukou a řídítky. Zatím žádná jiná omotávka, kterou jsme doposud zkoušeli, nenabídla tak vysoký komfort držení. Protiskluzová charakteristika povrchu je prakticky totožná s předchozí variantou.

Všechna tři provedení spojuje nadstandardní životnost. Troufneme si tvrdit, že pokud jezdec nepoškodí omotávku Lizard Skins násilně, třeba při pádu, pak mu bude sloužit skutečně hodně let. Oproti standardním provedením jsme totiž měli pocit, že je omotávka prakticky nezničitelná a perfektně odolává otěru. Vysoká elasticita materiálu Dura Soft Polymer má však vliv nejen na samotnou životnost, ale také na instalaci. Díky vynikající pružnosti lze omotávku jednoduše namotat i v okolí brzdových pák, aniž by hrozilo její poškození. Rozdíl oproti standardním modelům je ale i v kvalitě samolepicího proužku na spodní straně, který nejenže na omotávce dokonale drží, ale jeho lepivost je ideálním kompromisem. I pokud musí uživatel po delší době odmotat horní část řídítek, třeba kvůli výměně řadicích bovdenů, omotávka jde dolů bez jakéhokoli poškození. Takže i z tohoto pohledu je životnost vynikající. Hodně spokojeni jsme byli také se zakončovacími samolepicími páskami. Ty totiž mají nejen perfektní elasticitu a nadstandardně funkční lepicí schopnost, ale jejich provedení v barvě i vzoru samotné omotávky je dokonalé. S Lizard Skins proto můžeme zapomenout na nevzhledné izolepy či izolační pásky z PVC, zakončení na horní části řídítek bude vždy esteticky dokonalé.

lizard_skins_omotavka_riditka_2

Každá sranda ovšem něco stojí a v případě omotávek Lizard Skins si připravte částku 699 korun. To je sice podstatně více než u běžných provedení, nicméně životnost je rovněž nesrovnatelně vyšší, o pohodlí ani nemluvě. Významným prvkem je také dokonalá zpětná vazba, nabízený komfort rozhodně není na úkor citlivosti ovládání kola. Cena tedy odpovídá kvalitě. Mimochodem, omotávky Lizard Skins používají i jezdci profesionálních týmů (například Lotto a Vacansoleil).

(kad)

datum: 17.02.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign