katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Pět měsíců s X-Sauce

Takhle dlouhou dobu strávily pláště Continental na redakčním endurku společně s protidefektovým „mlíkem“ X-Sauce Yellow Sealant, za jehož původem stojí španělský motocyklista David Garcia Ayensa, který se v roce 2002 rozhodl vytvořit bezdušové obutí, aniž by musel koupit speciální bezdušové pláště. Po roce testování ve španělských horách tak vznikl jeho produkt, jenž jsme nyní prověřili i my.

Jde o latexový bezčpavkový tmel, takže by měl být šetrnější k životnímu prostředí, jenž zároveň neobsahuje žádné pevné pryžové částečky pro zacpání otvorů po defektu. Výrobce slibuje jeho dlouhou životnost v rozmezí 3 až 6 měsíců a odolnost při teplotách až do minus pětadvaceti stupňů. Námi testované 200ml balení za 299 korun vystačilo pohodlně na dvě sedmadvacítková kola, kde šlo o kombinaci bezdušových výpletů Remerx RX2027 s plášti Continental ve standardním!!! provedení, vybavených uvnitř protiprůrazovými vložkami Barbieri Anaconda, pro které jejich výrobce tento tmel vyloženě doporučuje, obojí lze najít v sortimentu domácí značky Haven.

Tmel je řidší konzistence, takže jej lze z lahvičky pohodlně aplikovat díky štíhlému uzávěru rovnou skrz ventilek. Celý set jsme jezdili od půlky října do půlky března, takže si prošel kompletním teplotním rozmezím a pouze minusové hodnoty nedosáhly výrobcem garantované hranice, protože nejnižší teplota při našem testování byla kolem minus osmi. Během testů se nám podařilo jednou dostat do pláště hřebík, jehož přítomnost byla odhalena až po vyjížďce, takže tmel zafungoval v podstatě okamžitě a hřeb zapíchnutý do ochranné vložky v plášti po vyjmutí nahradil protidefektový knot, takže vše okamžitě zase fungovalo k plné spokojenosti. Výrobce sice slibuje schopnost zacelit na plášti i řeznou ránu či otvor do průměru až 6 mm, ale knot je jistota.

Žádný další defekt nás nepostihl, takže šlo buď o štěstí, nebo tmel funguje. Celá sestava totiž najezdila za pět měsíců 800 km, takže prověrka to byla řádná a hned na začátku jsme absolvovali masiv Králického Sněžníků nebo Rychlebské stezky, takže o náročný terén plný ostrých kamenů nebyla nouze. Důležitá je ale u každého tmelu kromě jeho schopnosti zacelit defekt také životnost. Řada tmelů totiž umí vyschnout ve velice krátkém čase nebo třeba zalepit ventilek, takže znemožní v případě defektu nahuštění. X-Sauce ventilek rozhodně nezalepil, povolení a vypuštění vzduchu bylo prakticky bez jakéhokoliv omezení. Tmel uvnitř pláště pokrýval jeho stěny stále vlhkou nezatuhlou vrstvou a do nejnižšího bodu steklo ještě malé množství tmelu. S ohledem na dobu používání by už řada jiných tmelů byla zcela vyschlá, takže životnost je zde opravdu perfektní, a to jsme tmel ani jednou nedoplňovali. Co se týče protiprůrazové vložky Anaconda, ta byla zcela bez poškození (vyjma otvoru po hřebíku), tedy žádné naleptání povrchu a ani deformace tvaru daná občasným „cvaknutím“ pláště až téměř k ráfku. Za nás tedy můžeme doporučit tmel X-Sauce všem, kdo neholdují častému kontrolování hladiny tmelu v plášti a vadí jim jeho rychlé vysychání. Tenhle tmel vydržel pět měsíců tekutý, a i když by už snesl dolití, stále je to velice nadprůměrná životnost.

(už)

 

datum: 17.09.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign