deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Pět diod od XLC

Pět diod od XLC

Přední světlo XLC Power Beamer 5X s pěticí diod zaujme především svým neotřelým trojúhelníkovým průřezem. Ten spolu s vyšším provedením držáku opticky umístí celou svítilnu výše nad řídítka, což rekreačnímu uživateli nevadí, ale pro ostřejší jízdu za tmy v terénu to přece jen není zrovna kompaktní řešení.

Svítilna s plastovým tělem ukrývá pětici diod a tři mikrotužkové baterie, snadno vyměnitelné po vysunutí krytu dozadu. Pryžový spínač na horní straně je sice snadno ovladatelný i v dlouhoprstých rukavicích, ale vzhledem k částečnému odporu a zajištění světla na řídítkách gumičkou je třeba přidržet při zapínání tělo světla i zespodu, aby se nepřetočilo. Upevnění k řídítkům totiž zajišťuje gumové poutko na dvojici háčků, které obsáhne řídítka standardního i oversize průměru, ovšem logicky není tuhost spoje taková jako u objímek se šroubem.

Světelný kužel nabídl výrazně jasnější střed se čtveřicí méně nasvícených bodů okolo. Intenzita světla je na dvacet metrů dostatečná pro dobrou viditelnost v terénu, ovšem výkon není tak intenzivní, aby jej bylo možné srovnávat se speciálními výkonnými světly určenými pro noční biking. Pro dojíždění do práce či návrat z vyjížďky za tmy je ale nasvícení celkem kvalitní. Kužel díky rozptylu nasvítí plochu už před kolem a na zmíněných dvacet metrů poskytne dostatečnou viditelnost na celou šíři cesty. Na deset metrů je pak nejintenzivnější středová část kužele přes polovinu šíře vozovky a intenzita je o něco vyšší, ale není to navýšení v řádu sta procent.

Jízda v terénu prověřila držák s gumovým poutkem, který díky pružnému spojení sice fungoval spolehlivě, ale částečnému přetočení se vlivem silných rázů neubránil. Kromě stálého svícení lze ještě zvolit režim blikání, kdy výrobce avizuje výdrž baterií až devadesát hodin, oproti padesáti při konstantním svícení. Toto světlo v ceně 423 korun bychom doporučili spíše pro každodenní dojíždění po silnici, kde bude výkon, zajištění na řídítkách a hlavně široký a dlouhý kužel zcela odpovídající. V terénu pak bude mírným omezením jen provedení držáku.

(už)

datum: 30.11.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign