Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Pells Thorr X.9

Pell’sThorr X.9

Přestože název evokuje odolnost a sílu typickou pro stejnojmenného severského boha ohánějícího se svým kladivem, zcela nově pojaté biky řady Thorr už nejsou určeny pro skoky a pády na dirtech či sjíždění hodně prudkých svahů. Thorr se stal univerzálem zachovávajícím si sice určitou hravost, ovšem s převažující lehkostí a svěžestí jízdy i směrem nahoru.

pells_thor_test_kola

Hravý, tuhý, rychlý

Nejvýše postavený model celé řady spoléhá na rám ze slitiny řady 7005 s charakteristickou biaxiální spodní Rhombus trubkou, s jemně tvarovanou výztuhou pod hlavou. Horní trubka má kruhový profil, stejně jako sedlové vzpěry s výrazným esovitým prohnutím. Vedení lanek a bowdenů je ukryto pod spodní trubkou, takže nenarušuje hladký dojem.

Geometrie kola si z původních biků Thorr vzala rozhodně ovladatelnost a hravost. Rám je nepatrně kratší, s nízkou hlavovou trubkou, takže jezdec nesedí příliš natažený, ale ruce nemá na řídítkách vysoko, po vzoru endura. Oproti modelům Razzer je kratší geometrie a trochu vyšší těžiště znát ve větším komfortu posedu a hlavně na jízdních vlastnostech. Testovaná velikost 18,7 palce je ideální pro jezdce vysoké maximálně 180 cm.

S prvním šlápnutím do pedálů jsme pocítili chuť kola jet naplno a užívat si v každé zatáčce a na nerovnosti. Tuhý rám perfektně přenáší jezdcovu energii na pohyb vpřed a zrychlení jde s tímto ruku v ruce i přes větší pells_thor_1objem plášťů. Kolo jede velmi lehce a hlavně se snadno ovládá. Řízení je pocitově ostřejší, takže změna směru je okamžitá a předek má trochu kratší stopu, takže není problém zatočit opravdu na místě. Zadní stavba za hbitým předkem nijak nezaostává, takže celek je hodně sehraný, až se zdá, že by kolo sneslo ruku zkušenějšího jezdce než začátečníka, aby z něho dostal maximum. Na rovině je svižný projev přirozený, což jezdec ocení na úzkých stezkách, a to i směrem do kopce. Tam si bike díky nízko posazeným řídítkům jede plynule, ovšem prudší stoupání už jasně ukazují tendenci kola stavět se na zadní. Nalehnutí výrazněji na řídítka je tedy v prudkých stojkách nutností.

Ve sjezdech se naopak kolo předvede v plné parádě a dovolí jezdci technické parádičky, lehké vytažení do vzduchu či snadné odskakování z hran přitažením řídítek a při přesunu těžiště více dozadu sjede i hodně strmé úseky. V rychlých pasážích je ovšem třeba se trochu krotit, hravost kola spolu s vyšším těžištěm přece jen nahrávají nepatrně jankovitému projevu, takže to znamená si kolo nejprve důkladně osahat, než z něj jezdec ve sjezdu vyždímá maximum.Univerzalita plášťů, výkon brzd nebo citlivost vidlice k tomu jen svádějí. Do zatáčky je totiž třeba počítat s tím, že nepatrně vyšší těžiště potřebuje trochu ostřejší náklon a nenechá bike jen tak plynule „proplout“.

Díky sedlovým vzpěrám a objemnějším plášťům je zadní stavba poměrně vlídná vůči jezdcovým zádům, což ještě podpořeno polstrováním nabízí slušnou dávku komfortu v sedle. I přes celkovou torzní tuhost je tedy Thorr poměrně pohodlným kolem. Přičteme-li k tomu výše uvedené jízdní vlastnosti, jde o sportovní kousek, který pells_thor_3nadchne milovníka technických parádiček, ale neurazí ani vyznavače ostrého XC. Svým projevem bychom jej řadili do kategorie pevných trail biků, ovšem v tom případě by snesl nepatrně vyšší přední zdvih.

Osazení sadou Sram jsme kvitovali celkem s povděkem, zvláště v kombinaci s trojpřevodníkem, který je k jezdci přece jen trochu milosrdnější. Řazení fungovalo stoprocentně, tuhost klik a převodníků byla perfektní. Výkon brzd byl dost ostrý, takže v kombinaci s hravým projevem kola a nižším předkem to vyžadovalo chvilku zvyku. Naopak rychle se jezdec adaptuje na projev plášťůGeaxSaguaro, jejichž vzorek je poměrně lepivý na každém povrchu, snad vyjma hlubokého bláta. Na asfaltu sice nevynikají nejrychlejším odvalováním, ale tlumení a adheze jsou jejich silná stránka.

Celkový dojem z nového thorra je jednoznačný, kolo pro zábavu i výkon, pro dovádění v terénu nebo zápolení na maratonské či XC trati, zkrátka hravý univerzál.

Technická specifikace

Rám: PELL'S 7005 Custom Tube Set

Vidlice: Rock ShoxReba RLT

Kliky: Sram X.9

Brzdy: HayesStrokerRyde

Řazení: Sram X.9

Přehazovačka: Sram X.9

Přesmykač: Sram X.9

Kola: FulcrumRed Metal 5

Pláště: GeaxSaguaro 2.00

Sedlo: Pell’s Camp

Sedlovka: Pell’XR2

Řídítka: PELL'S XV6 OV

Představec: PELL'S RX67 OV

Hmotnost: 11,95 kg

Cena: 37 670 Kč

datum: 08.12.11 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Fake Rolex

    Univerzalita plášťů, výkon brzd nebo citlivost vidlice k tomu jen svádějí. Do zatáčky je totiž třeba počítat s tím, že nepatrně vyšší těžiště potřebuje trochu ostřejší náklon a nenechá bike jen tak plynule „proplout“.

    21.06.13, 06:30:27
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign