deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Pells Tarpan X.9 - test kola

Přestože se firma Pells uvedla modelem Tarpan do all-mountain kategorie, jeho dny už jsou sečteny, měl by být nahrazen vyspělejší novinkou. Nicméně bychom jej nezatracovali, protože tenhle kousek je nyní za zajímavé akční ceny, navíc se jeho jízdní vlastnosti a funkce odpružení konstruktérům vyloženě povedly.

Pells Tarpan X.9

Perfektní „flow“

Duralový rám se zadním zdvihem 135 mm vyznává jednak bytelnou partii hlavy, díky kónické hlavové trubce, pak také celkem originální profilace či zpracování. Spodní trubka má dvojí prohnutí, středové pouzdro nese sedlovou trubku umístěnou více vpředu, aby se za ni vešel hlavní čep zadní stavby. Její spodní ramena tvoří výrazný plochý díl hned za hlavním čepem, který pokračuje poměrně subtilním průřezem až k patkám. Ty jsou oddělené Horst-Link čepem a horní ramena s patkami jsou hodně profilované a nad patkami mají větší průměr. Ramínko přepákování na tlumič má vynikající tuhost, nebyl patrný náznak kroucení. Standardně montovaný tlumič Rock Shox byl v našem případě nahrazen kouskem Manitou Radium.

Pells Tarpan X.9

Na postu přední vidlice je Rock Shox Sektor s kónickým sloupkem, ale s osou na rychloupínák. To je asi jediná výtka, kterou k biku máme, v této kategorii už bychom totiž rádi viděli pevnou osu. Sice to nebylo za jízdy tak markantní a tuhost byla dostatečná, přesto je pevná osa pocitově jistější. Kompletní osazení sadou X.9 bylo zcela bez připomínek, neošizená je i kazeta nebo přesmykač, který je uchycen na prodloužení spodního ramene zadní stavby. Brzdy Hayes Stroker Trail patří ke klasice s ostřejším projevem, což k naturelu kola perfektně ladilo. Výplety Fulcrum přinesly designové oživení a spolehlivost, spolu s příznivou hmotností, do těžšího terénu pak volba plášťů Schwalbe Nobby Nic s hrubším vzorkem vyzněla jako ideální. Na jejich vzorek jsme se mohli spolehnout i na sněhu a zmrzlém podkladu.

Pells Tarpan X.9

Posed na testované osmnáctce nabídl příjemnou výšku řídítek, která nejsou tak blízko sedlu jako na enduro kolech, ale mají blíže k trail či pohodlnějšímu maratonskému pojetí. Jezdec je tedy umístěn rovnoměrně mezi řídítka a sedlo, nikoliv zbytečně dozadu. Rozvor v intencích kategorie all-mountain doplnil příjemný úhel vidlice s dostatečně dlouhou stopou předního kola, takže vedení směru bylo příkladné i ve vysokých rychlostech.Vyváženost ovládání kompenzovalo níže umístěné těžiště, takže i přes klidnější rozvor předvedl bike vysokou míru ochoty k zatáčení, díky snadnému náklonu a plynulému proplouvání všech zatáček. Dokonce i v hodně ostrých točkách nabídlo kolo dokonalé „flow“, tedy proplouvání terénem. V sedle i mimo něj jsme si jen hráli s řídítky a nechali bike plynout přes nástrahy terénu. Jezdci se dostane jistoty z ovládání kola, ale přitom si s ním může kdykoliv dělat, co se mu zlíbí.Dostat jej do vzduchu, odskakovat si hrany nebo najíždět na svahy kolem cesty, to vše je díky nízkému těžišti a perfektní ovladatelnosti jednoduché.

Pells Tarpan X.9

Ve výjezdech se projevilo čtyřčepové zavěšení zadního kola, kdy díky čepu níže pod osou zadního kola došlo při šlapání k částečné blokaci zadní stavby. Odpružení tak na nejmenší převodník znatelně přituhne a ze sedla má jezdec při záběru pocit, že má vzadu pod sebou rám s minimálním zdvihem. Dostatečná tuhost rámu v kombinaci s lockouty obou pružicích jednotek podala výkon srovnatelný s mnohem lehčími stroji s pevným rámem. Celkově je lehkost jízdy na tomto modelu na slušné úrovni, což navíc podpořeno menší ochotou předního kola k nadzvedávání ve vjezdech znamenalo perfektní stoupací schopnosti.Ve sjezdu naopak přední vidlice poskytla dostatek citlivosti vůči rázům všech velikostí a zadní stavba za ní v citlivosti jen nepatrně zaostala. Úhel přední vidlice dovolil i v prudších pasážích hojně používat přední brzdu a o vidlici se opřít, nějaká snaha hodit jezdce přes řídítka nebyla cítit. Vzadu je první polovina zdvihu poměrně citlivá, kdežto poslední třetina nabere na progresivitě. Rozhodně tedy zadek nepůsobí bezedným dojmem, ale chová se spíše jako na maratonském fullu a rezervy pro tvrdší terén si nechává v záloze.

Trail univerzál

Tarpan byl divoký kůň žijící v Evropě a přesně takové vlastnosti tento bike má. Je hravý a dokáže být i divoký, ale svým univerzálním projevem by bez vítězných ambicí dokázal poslušně zvládnout i delší trasu maratonu.

 

Plusy: ovladatelnost, výkon, univerzalita, čistota osazení

Minusy: absence pevné osy

 

Technická specifikace

Rám: Pells Custom, 4-bar Active Link 135 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch RT 3

Vidlice: Rock Shox Sektor TK, 140 mm

Kliky: Sram X.9, 22-33-44

Brzdy: Hayes Stroker Trail

Řazení: Sram X.9, 3x10

Přehazovačka: Sram X.9

Přesmykač: Sram X.9

Kola: Fulcrum Red Metal 5

Pláště: Schwalbe Nobby Nic,

Kazeta: Sram PG-1050, 11-32/10

Sedlo: Pells Camp

Sedlovka: Pells XR4

Řídítka: Pells DH8

Představec: Pells RX67

Hmotnost: 12,9 kg

Cena: 44 540 Kč

datum: 27.03.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign