Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Pell´s Razer Elite D

Pell’s Razzer Elite D

Biky Razzer s duralovým nebo karbon-duralovým rámem charakterizuje sportovní geometrie, což platí i v případě námi testovaného modelu ze středních pater nabídky.

pells_razer

Tuhý, rychlý, komfortní

Duralový rám disponuje většinou specifických profilací, které Pell‘s na svá kola aplikuje. Spodní biaxiální Rhombus trubka je u hlavy doplněná spodní profilovanou výztuhou, u středového pouzdra se pak z kruhového profilu rozšiřuje v eliptický. Horní trubka rovněž sází na kruhový průřez, ovšem velice ladný a s karbonovým rámem X6 hodně podobný je přechod horní trubky do sedlových vzpěr. Ty jsou vyvedeny částečně na vnější stranu sedlové trubky a do horní tak přecházejí plynule. Celek tedy působí jednolitým dojmem. Sedlové vzpěry mají samozřejmě středové prohnutí, které koresponduje s výrazným středovým zploštěním řetězových vzpěr. Tento celek zadní stavby VFHS má za úkol lépe absorbovat vertikální rázy a horizontálně být přitom maximálně tuhý. Vedení lanek a hadičky je přitom ukryto pod horní trubku, takže nikde nenarušuje hladké a jednoduché tvary.

Geometrie ctí sportovní určení kola, takže posed je mírně natažený a řídítka jsou trochu níž. Hmotnost jezdcepells_razer_vidleje tedy situována výrazněji na řídítka než doprostřed rámu. Diktát závodního XC je zde jasně patrný, i když jezdec rozhodně nebude trpět přílišným předklonem nebo extrémním natažením, vše je v rozumných mezích. Hodně pohodlné je sedlo s měkčím polstrováním, vlastní gripy rovněž nabídnou dostatečně komfortní úchop.

Jestliže jsme zmínili sportovní geometrii, pak v souhře s ní se ukázala i akcelerace, která je i přes pocitově objemnější pláště velmi slušná. Kolo okamžitě zrychluje, jediným omezením byla trochu vyšší citlivost vidlice, ale lockoutem z řídítek lze postupně přitvrdit její kompresi, takže ve spurtu kolo určitě nezklame. Samotná jízda je pak o ochotě zrychlovat a snadno držet vysoké tempo. Jezdec se nemusí kvůli sportovnímu posedu nutit k velkým výkonům, kolo jede přirozeně lehce tak nějak samo a dobře drží nastavené tempo. Ve výjezdech je těžiště více vpředu rozhodně znát, bike se nestaví na zadní ani v nejprudších stojkách a postavit jej na zadní jen tak pro parádu není o pouhém přitažení řídítek a přišlápnutí, ale chce to zabrat trochu víc.

Naproti tomu ale neplatí, že by to bylo na úkor ovladatelnosti a výkonu ve sjezdech. Tam je sice potřeba trochu výrazněji přesunout těžiště za sedlo v prudších pasážích, ovšem kolo nemá výraznější tendenci posílat jezdce přes řídítka. Výjezdy jsou sice snazší, ani ve sjezdech se zkušený jezdec nemá čeho obávat.

Ovládání je i přes pocitově delší posed velmi přesné a snadné, kolo má překvapivě hbitý projev v zatáčkách, kdy stačí dát jen povel do řídítek a vidlice okamžitě točí. Předek se tedy hravě protáhne jakoukoliv zatáčkou a celý bike okamžitě táhne za sebou. Je sice potřeba počítat s tím, že jezdec bude v technických pasážích stále trochu více na řídítkách, ale propluje jimi velmi rychle. Na nějaké parádičky sice geometrie příliš určená není, pells_razer-predale neměli jsme problém dostat kolo do vzduchu, kde nevykazovalo žádnou tendenci jít více na předek, ale naopak menší skoky nepředstavovaly žádný problém. Dokonce i výraznější přitáhnutí řídítek umožnilo snadno odskočit ve sjezdech nějaký ten schůdek.

Hodně sportovní projev kola výborně doplnila citlivost vidlice, která kopírovala i ty nejmenší nerovnosti, ale od poslední třetiny zdvihu ukázala výrazný nárůst progresivity, takže dostat ji na dno bylo téměř nemožné. Páčka lockoutu sice působila dost obrovským dojmem, ale funkčnost byla stoprocentní, s jen malým ochranným zdvihem.

S komfortem vidlice korespondovalo i celkové pohlcování rázů rámem, plášti a sedlem, takže jezdec má opravdu vysokou míru pohodlí. Pláště Geax Saguaro patří k celkem slušným univerzálům na jakýkoliv hrubší terén, jen v blátě se nepatrně hůře čistí. Výkon brzd Hayes a stejně tak funkce kompletu pohonu a řazení jsou zcela bez připomínek, vše fungovalo spolehlivě.

Pro sportovce

Pro amatérského či juniorského závodníka nabídne tento bike velmi vyvážený poměr výkon-komfort-ovládání, takže rozhodně v žádném směru nezklame.

Technická specifikace

Rám: Pell’s P6 Ultralite

Vidlice: RST First RL

Kliky: FSA Comet 22-32-44

Brzdy: Hayes Stroker Ryde

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Řazení: Shimano SLX

Přesmykač: Shimano SLX

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: Mavix XM117

Pláště: Geax Saguaro 2,00‘‘

Kazeta: Shimano HG50 11-32

Sedlo: Pell’s Tourer

Sedlovka: Pell’s XR1

Řídítka: Pell’s XR6

Představec: Pell’s RX67

Hmotnost: 12,54 kg

Cena: 26 890 Kč

datum: 14.09.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign