Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Pell´s Crono Absolut

Pell´s Crono Absolut

Krosové kolo nemusí vždy sloužit jen pro cykloturistiku a tahání brašen, ale může být i plnohodnotným sportovním strojem. Krásným příkladem je Crono Absolut od české značky Pells, které je postaveno na závodní slitině hliníku P6 Ultralite Racing s trojitě zeslabovanými trubkami. Stejný materiál se používá i na závodní horské rámy a přináší vysoký poměr tuhost – pevnost – hmotnost. Také osazení komponenty Shimano ze sad XT, SLX a LX hovoří o zaměření na výkon.

pcelk

Crono Absolute je kompromisem pro sportovně naladěného jezdce, jenž se nemůže rozhodnout mezi silničkou a horákem. Crono spojuje posed závodních horských kol s lehkostí jízdy silniček, aniž by jezdce limitoval použitím pouze na asfaltu. Pláště sice mají velmi jemný hladký dezén, ale nezaleknou se ani suchého hliněného povrchu polních či lesních cest. Posed

Rám je středně dlouhý a ve velikosti M zhruba odpovídá délka hlavního trojúhelníku 580 mm rámům na XC stejné velikosti. Horní trubka však má velký sloping, takže nad kolem je dostatek prostoru a zároveň je díky tomu rám kompaktní a dostatečně tuhý. Zároveň je ale sedlová trubka o něco kratší. Stomilimetrový představec a výrazné vyosení podsedlového zámku vzad umožní naladit dlouhý posed, jenž vyhovuje pro rychlou jízdu závodního pojetí.ppredek1 Politika značky pak umožňuje jezdcům, kteří mají radši kratší posed, hned v obchodě vyměnit představec za kratší, sedlovku za model s přímým zámkem a rovná řídítka za vlaštovky, čímž se posed vzpřímí a jízda se stane o něco pohodlnější. Jezdci s dlouhýma nohama by pak měli sáhnout po sedlovce délky 400 mm. Kola většího průměru se podílí na příjemnějším pocitu z jízdy, k čemuž dopomáhá i esovitě tvarovaná zadní stavba s plochými řetezovými vzpěrami.  Ve srovnání s horským rámem je crono o poznání pohodlnější.

Osazení

Komponentová skladba není nikde ošizena a v dané cenové relaci nabízí samé kvalitní komponenty. Líbilo se nám, že kliky s integrovanou osou patří už do sady SLX, ráfky jsou od Mavicu a hlavně to, že vidlice Suntour NCX má vyvedenu páčku blokace na řídítka. Tím se dá velmi snadno uzavřít pro rychlou jízdu po silnici a po vjezdu do terénu není třeba pouštět řídítka, abychom vidlici znovu otevřeli. Pouze je škoda, že suntourka nemá externí ladění odskoku, protože po maximálním přitvrzení černým ovladačem na levé straně korunky se vrací rychleji a je cítit doraz. Kladně hodnotíme i přítomnost SPD pedálů Shimano.

prazeniJízda

Hmotnost kola i s pedály 12,8 kg patří v této cenové relaci k lepšímu průměru a díky slušnému osazení i tuhému rámu jede kolo velmi rychle. Jakmile se dá do pohybu, letí kupředu jako střela a nezalekne se ani polních cest a lesních pěšin. Tam se naplno projeví lepší pohlcování jemných vibrací výplety kol, pro které si mnozí jezdci oblíbili i v mnohém srovnatelná devětadvacetipalcová horská kola. Crono je však doma hlavně na rychlých površích, jako je asfalt a tvrdé cesty, neboť použité pláště jej favorizují na hladký či prašný povrch. Stačí „zalehnout“ nad řídítka a popohánět stroj kupředu. Crono ohromí hlavně svou vůlí letět do dáli a přenášet veškerou energii šlapání na rychlou jízdu. Ovladatelnost kola je díky tradiční geometrii velmi předvídatelná a kolo v rychlosti slušně poslouchá. Větší kola však logicky nenahrávají žádnému trialu mezi stromy a v zavřených zatáčkách, nicméně na běžných polních cestách a pěšinách se s ním dá lehce manévrovat i v malé rychlosti.

+ tuhost, pohodlí, ovladatelnost, osazení

-  absence ladění odskoku

Technické specifikace

Rám: Crono P6 Ultralite Racing, Tripple Butted
Vidlice: Suntour NCX-D RL
Řazení: Shimano SLX
Měnič: Shimano XT
Přesmykač: Shimano LX
Brzdy: Avid Single Digit 5
Kliky: Shimano SLX
Ráfky: Mavic A 119
Náboje: Shimano Deore
Kazeta: Sram PG-950
Řetěz: Shimano HG-53
Řídítka: PELL'S XR6 OV
Představec: PELL'S RX67 OV
Sedlo: PELL'S Camp MTB
Sedlovka: PELL'S XR1
Pedály: Shimano M505
Pláště: Vittoria Adventura Trail
Velikosti: 15/17/19/21"

Váha: 12,8 kg

 

 

pjizdni

datum: 01.07.09 - kategorie: Testy kol

Komentář:

 1. [1] Jaroslav Škop

  Od letošního března jsem na něm najel 1 200 km a mohu potvrdit pohodlnost a rychlost, uvedenou v testu.
  Výměna řidítek za vlaštovky Pells XV6 OV přinesla příjemnější širší úchop a o něco pohodlnější posed.

  07.07.09, 09:48:33
 2. [2] debian

  Vlastním i s přítelkyní loňský model a neměnil bych za jakéhokoli horáka a těm co na horských kolech brázdí asfalt ať si to užijí. Na cronu se dá jet i mtb závod a na rovinkách pohodlných 45Km/hod. CRONO ABSOLUT RULEZ

  28.07.09, 23:46:20
 3. [3] bobr

  no hloupější komentář jsem dlouho nečetl. kolo je asi ok, ale jet na jednom kole závod mtb a pak na tom samém pohodlnou rovinu 45km/h je fakt humorný. osobně si myslím, že autor ani ta jeho přítelkyně žádnej závod mtb nikdy nejeli, protože by nejspíš zjistili, že převodníky 48/38/28 a klasický rozměr crossového kola 622 na mtb stojky prostě nestačí a dále pohodlných rovinných 45km také ne, protože na to je potřeba trochu lehčí kolo a užší pláště. ale třeba se vyrovná kreuzigerovi, který jel letošní rovinnou časovku tdfrance průměrem kolem 46km/hod.

  07.08.09, 12:51:31
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign