penco_unor_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Pedály podle šířky boků

V současnosti se téměř roztrhl pytel s profesionálním nastavením posedu, které nabízí celá řada značek či firem. Vedle výběru správného sedla se zohledňuje nejen délka posedu či předklon jezdce, ale mnohdy i šířka řídítek a v ideálním případě třeba také délka klik či stélka v tretře, adekvátní pro konkrétní nožní klenbu. Budeme-li chtít být v nastavení posedu opravdu důslední, bylo by dobré brát v potaz také rozestup kyčlí, tedy šířku boků daného jezdce. Podle vzájemného odstupu obou dolních končetin pak můžeme nastavit pozici kufrů pedálu na podrážce tretry - logicky čím větší rozestup mezi kyčlemi, tím tretry více odsazené od klik. To je však úplný základ nastavení, který lze ještě zdokonalit.

Značka Shimano jde totiž v optimálním nastavení kola podstatně dále. Málokdo totiž ví, že u špičkových silničních pedálů Dura-Ace a Ultegra nabízí možnost volby ze dvou různých délek osy. Zatímco její standardní pedály SPD SL disponují osami dlouhými 52 milimetrů, což je hodnota rozestupu mezi koncovým osazením před závitem a středovou osou pedálu, volitelně lze objednat tytéž pedály s osou prodlouženou o čtyři milimetry. Tím se zvýší rozestup pedálů o celých osm milimetrů, tedy o nezanedbatelnou hodnotu, jež může mít na celkový výkon a především na správnou ergonomii vliv.

Má-li jezdec s výraznějším rozestupem dolních končetin namontovány standardní pedály, znamená to nejen lehké vychýlení nohou z ideální svislé pozice, ale často s tím souvisí také nezbytné vyosení kotníku při šlapání. Shimano tedy nabízí další možnost, jak nastavit dokonalou ergonomii posedu. Sympatické je, že se týká nejen luxusních pedálů Dura-Ace, ale také o něco dostupnější verze Ultegra. Mimochodem, obě varianty vsadily na superlehké karbonové tělo pedálu a velkou kontaktní plochu, jež je zásadní pro přenos energie. Topmodel Dura-Ace váží v páru pouhých 228 gramů, pedály SPD SL řady Ultegra jsou o 32 gramů těžší.

(kad)

datum: 11.03.18 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign