deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Páka naruby

Brzdové páky Magura MT2

Vždy, když se věnujeme v rubrice Hobbybastler seřízení či nastavení brzdových pák nebo jejich instalaci na řídítka, zdůrazňujeme, že bychom neměli jejich objímky dotahovat na maximum. Při pádu tak má alespoň páka šanci se na řídítkách přetočit a nedojde tak k jejímu utržení, zlomení či jinému poškození. Tedy v lepším případě.

Kuriózní nehoda se stala majiteli jen týden staré devětadvacítky Cube, kterou se vydal pořádně otestovat po dvoudenním dešti do lesa. Brzdové páky Magura měl sice dostatečně volné, aby v případě pádu mohly bezpečně uhnout, jenže jeho pád byl naprosto nestandardní. Kolo totiž při pádu páčkou nejspíš zavadilo o nějaký předmět, nebo se páčkou zaháklo o kořeny, ale v naprosto kolmém bočním směru na objímku, takže se páka nemohla nikam protočit, a naopak se o téměř sto osmdesát stupňů ohnula samotná hliníková páčka. I když mají tyto brzdy, podobně jako spousta dalších, možnost nepatrné výchylky páčky směrem od řídítek vlivem nárazu, tady to rozhodně nepomohlo. Kompozitové tělo páky Magura MT2 vydrželo bez úhony a zrovna tak objímka, ale páčka byla ukázkově zatočená na druhou stranu a jezdec do ní klidně mohl strčit prst jako do prstýnku.

Následoval tedy návrat domů a laborování, jak páčku srovnat. Vzhledem k měkčí hliníkové slitině ji stačilo nahřát nad malým plynovým vařičem a ve svěráku s čelistmi vystlanými starým hadrem postupně ohýbat nazpět. Tvrdý materiál by nejspíš rychle prasknul, ale tenhle kousek se nakonec podařilo na čtvrtý pokus vyrovnat do celkem přijatelné podoby. Díky průřezu ve tvaru písmene U pak bylo ještě nutné několikrát ohýbat v dalších směrech, než byla páčka dostatečně rovná, a následně vyklepat kladívkem ostřejší přechody a boule, které rovnáním vznikly. Zajímavé je, že povrchová úprava materiálu ani plamenem ani rovnáním neutrpěla vážnější škody a kromě míst přímého kontaktu s kladívkem vydržela černá barva všude.

Štěstím bylo, že nedošlo k poškození samotného těla páky ani čepu nebo dalších součástí a vše odnesla jen páčka. Trocha jemné práce s kladívkem tak ušetřila výdaje. Alespoň do příštího pádu.

(už)

datum: 27.02.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign