Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Otvírák sezóny (udělej si sám)

Otvírák sezony

Nespletli jsme se v názvu a náš domácí rádce nebude o uspořádání první jarní vyjížďky či závodu. Ačkoliv nápad není náš, líbí se nám natolik, že se o něj s vámi musíme podělit a všichni cyklisté-pivaři určitě zajásají.

Jde totiž o otvírák lahví, jedno, zda s minerálkou či pivem. Princip je v tom, že je k jeho výrobě využito pouze dílů z kola. Potřebovat budeme starou kazetu Shimano s elipsovitými odlehčovacími otvory, a hlavně největší pastorek 30 zubů, jehož otvor mezi vnějšími zuby a vnitřním vícehranem je díky vlastním zkušenostem pro zátku naprosto ideální. Dále pak kousek řetězu a z nářadí nýtovačku, pilku na železo či rozbrusku, pilník nebo brusku, vrtačku, a hlavně svěrák.

past

Nejdříve rozmontujeme kazetu a pastorek upevníme do svěráku. Pak uřízneme základní trojúhelník těla otvíráku pilkou. Řežeme středem plochy mezi jednotlivými otvory, takže z jednoho pastorku můžeme vyrobit až šest otvíráků. Na finálním vzhledu se hodně podepíše rozmístění zubů na pastorku, protože někdy nám na vrcholu zůstanou čtyři zuby a jindy pět. Je to ale jen drobný detail, který radost z díla určitě nezkazí. Jakmile trojúhelník odřízneme z pastorku, zbavíme jej ještě spodního výstupku, aby nám pod otvorem zůstalo zhruba 15 mm materiálu zakončených rovnou plochou. Hrany zabrousíme, totéž platí i pro rohy na stranách zubů. Nesmí zůstat žádné ostré konce, které by mohly někoho poranit, tedy kromě samotných zubů, ty tam zůstat musí. Pokud bychom k řezání použili namísto pilky rozbrusku, vlivem tloušťky kotouče bychom se připravili o část materiálu, a vyrobili tak z pastorku jen dva otvíráky. Rychlejší a pohodlnější to ovšem je.

otvcelkDo připraveného plechového základu vyvrtáme do spodní části dva otvory pro nýty řetězu. Rozměr vrtáku je 4 mm a otvory by od sebe měly být stejně daleko, jako jsou nýty na článku řetězu, tedy 15 mm. Na připravený základ už jen nanýtujeme řetěz. Ideálních je 11 článků, ovšem můžeme rukojeť udělat i delší, záleží na vkusu. Díky tloušťce plechu a absenci vnitřních plíšků řetězu necháme při nýtování mezi vnějšími plíšky řetězu ještě rolničku, takže výsledná tloušťka bude stejná jako u samotného řetězu a nýty budou vyčnívat naprosto přesně.

Nakonec celý otvírák vyčistíme v technickém benzinu a pak ve vodě se saponátem, abychom vše dobře odmastili, hygiena především. Následné zasyčení zátky lahváče pak bude příjemnou odměnou za tento kutilský výkon.

otvirak

(už)

datum: 24.06.08 - kategorie: Technika

Komentář:

 1. [1] bonfo

  K TOMU OTVARAKU-CIM STE TO VRTALI?ZLOMIL SOM 4 VRTAKY A DIERA ZIADNA.

  26.07.08, 22:43:52
 2. [2] tarip

  poži dulčik a vole nekupuj vrtaky u vetnamca cipe

  18.12.08, 12:24:15
 3. [3] dženďas

  taky by mě zajímalo jakym vrtakem ste to vrtali koupil sem nejlepši co měli a de to děsně pomalu

  22.12.08, 17:11:07
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign