katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Novatec u zubaře

novatec u zubařeNáboje Novatec a jejich volnoběžný ořech jsme si detailně probrali přibližně před dvěma lety, kdy jsme porovnávali jednotlivá provedení volnoběžného ořechu u většiny významných výrobců nábojů.

Stejně jako v případě nábojů Shimano a dalších značek lze u náboje Novatec vyměnit samotný ořech. Jenže zatímco Shimano má ořech jako jeden samostatný díl včetně praporků i vnitřního ozubení, Novatec má na ořechu pouze praporky a ozubení je v podobě našroubovaného ocelového kroužku součástí pláště náboje. Dojde-li u Shimana k poškození třeba jediného praporku, musí být vyměněn celý ořech, a vzhledem k jeho ceně se proto u levnějších sad vyplatí koupit spíše nový náboj. Novatec dodává samotné tělo ořechu, jehož cena rovněž není nejnižší, ale poškození těla není zase tak časté. V případě destrukce praporků nebo jejich pružiny lze pro Novatec zakoupit tyto části samostatně a v podstatě za docela směšné peníze. Dovozce komponentů Novatec totiž dodává sadu tří praporků a jejich pružiny přibližně za 35 korun. A jestliže máte provozem nebo kvůli poškozenému praporku omačkané ozubení na záběrovém kroužku v náboji, lze zhruba za 50 korun zakoupit i ten.

Novatec u zubaře

Výměna praporků je díky snadné demontáži ořechu velmi jednoduchá, stačí z osy vyšroubovat kontramatku, ořech stáhnout a praporky vyměnit za nové. U záběrového kroužku je to trochu složitější, protože ten se šlapáním dotahuje, takže je třeba jej něčím zapřít a povolit otočením proti směru otáčení hodinových ručiček. Ideální je matice rozměru 27 mm, která zapadne mezi ozubení, kroužek tak lze vyšroubovat a namísto něj nasadit nový. Ten je třeba dotáhnout, aby vše přesně zapadlo a ořech se volně točil. Může se ale stát, že při prvním záběru do pedálů se kroužek trochu dotáhne, a tak vše budeme muset ještě seřídit.

Novatec u zubaře

Za zmíněnou cenu všech náhradních dílů se ovšem tato chvilka námahy vyplatí.

(už)

datum: 12.05.11 - kategorie: Technika

Komentář:

  1. [1] Jozef

    Ahoj, velmi napomocny clanok. Vies poradit aj nejaky obchod kde hladat tie nahradne diely na Novatec?
    Vdaka

    04.09.14, 13:58:09
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign