Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Nexelo nezničitelně (test)

Značka Nexelo stále rozšiřuje pole své působnosti a jedním z přírůstků již loňské kolekce se staly platformové pedály s všeříkajícím označením „BMX Alu 24 pinů“. Už pokud patříte mezi ladiče barviček, budete zcela jistě nadmíru spokojeni, neboť jsou testované pedály nabízeny hned ve čtyřech barvách. Klasikou je samozřejmě černá, nejpraktičtější bude naopak stříbrná anodizace, na níž nebudou příliš vidět šrámy. Červený nebo modrý elox jsou zbývajícími dvěma možnostmi. Nyní ale už k technice pedálů, jejichž cena je 1499 korun. Odolně řešené tělo je vyrobeno z tvrzené hliníkové slitiny, přičemž skvěle kombinuje bytelnost s nízkou hmotností, o čemž ostatně svědčí váha páru pedálů 416 gramů. Partie vystavené případným nárazům jsou dimenzované, naopak odlehčení se odehrálo tam, kde je počítáno „pouze“ s tlakem nohy jezdce. Zásadním poznávacím znakem pedálů je však minimalizace vzdálenosti chodidlo/osa pedálu, což u podobných platforem stále ještě nebývá standardem. Jelikož i řada běžných XC či „trail“ jezdců v současnosti využívá namísto nášlapného mechanismu platformy, řešit ideální přenos síly sníženým profilem pedálů rozhodně není od věci. Za to od nás Nexela dostávají za jedna a tutéž známku si zaslouží za vybrání kontaktní plochy, jejíž rozměry jsou 98 x 100 mm. Plocha je uprostřed vybraná, takže podrážka boty nejprve dolehne na obě krajní řady pinů a usazení běžně členěné podešve je velmi jisté.

Dvanáct pinů na každé straně je logicky výměnných, přičemž v těle pedálů drží velmi jistě, a pro případ ztracení najdeme v balení ještě dva piny navíc. Instalace probíhá za pomoci malého oříšku či očkového klíče, tedy opět klasika. Líbilo se nám také provedení Cr-Mo osy, přesněji volba ložisek a jejich utěsnění. Otáčení osy bylo od nova záměrně nastaveno trochu tužší a ani po mnoha stech kilometrech nebyly pozorovatelné jakékoli vůle. Tužší chod osy byl pravděpodobně zprvu způsoben právě přítomností těsnicích O-kroužků, které se následně lehce oběhaly. Osa se tak již po první stovce kilometrů točila o poznání lehčeji, ale jakákoli vůle v jejím uložení nebyla patrná ani na samém konci testu. Precizně je řešen také přístup k ložiskům, kdy je šroubovaná černá krytka vytočena opět ze slitiny hliníku.

Pokud se chcete u platformových pedálů vydat cestou ještě nižší váhy, v nabídce Nexelo naleznete také o stovku levnější model s hmotností 304 gramů (pár), využívající šestnáct výměnných pinů a ještě o něco nižší profil. Samozřejmě ve shodných barevných variantách jako u testovaného provedení.

(kad)

datum: 06.09.18 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign