Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Nevšední upínáky

Nevšední upínáky

Rychloupínák, relativně jednoduchá věc sloužící k rychlému zajištění či povolení kola ve vidlici bez pomoci nářadí. Hoši od Crankbrothers se však rozhodli jeho konstrukci udělat složitější ve jménu snížení upínací síly nutné k utažení páčky. Rychloupínáky Crankbrothers Split QR mají proto dvojdílnou páčku, k jejímuž utažení jsou zapotřebí dva kroky, ovšem s vynaložením menší síly.

Těmto rychloupínákům nelze upřít pěkný design a špičkové zpracování, ovšem již hmotnost 127 gramů (pár) není nijak skvělá. Má ji samozřejmě na svědomí především složitější dvojpáčková konstrukce, odlehčit by se ale dalo i táhlem, tedy osou. Při ceně 1590 korun bychom si ji rozhodně přáli titanovou, Crankbrothers použili nerezovou ocel.

upvelk

Manipulace s rychloupínáky je sice bezproblémová, vzhledem k ostrým hranám především u menší leštěné páčky ale rozhodně není pohodlná. Páčky lze utahovat postupně a o něco menší silou, jejich tvarování však uživatele stejně nakonec pravděpodobně přiměje k tomu, že bude utahovat obě páčky najednou. Plocha s logem značky je totiž jedinou solidní oporou pro prsty či dlaň, menší páčka takovou oporu postrádá. Při povolování páček pak jejich zdvojená konstrukce celou operaci paradoxně znesnadňuje, menší páčka se povoluje dost obtížně. Pomocným řešením je utahovat páčky nevzhledně směrem dozadu, tedy ne souběžně s ramenem vidlice. Pak je jejich uchopení bezproblémové.

Rychloupínáky značky Crankbrothers nás tedy příliš nepřesvědčily, myšlenka se zdvojením páčky je však zajímavá. Proč ale dělat něco složitější, když to funguje i ve zcela jednoduchém provedení?

(kad)

Plusy: zajímavý nápad, zpracování, design

Minusy: menší praktičnost, hmotnost, cena

datum: 22.10.08 - kategorie: Technika

Komentář:

  1. [1] o5majkl

    Tak ono tady nejde pouze o menší utahovací sílu... V konečném důsledku se dá kolo zafixovat větší silou, což je hlavně důležité u předního kola, které ve vidlici pracuje a když se podaří víc utáhnout, tak se nám zvýší tuhost celého spoje...

    06.11.08, 20:29:59
  2. [2] max

    takz me prijde, ze kluci to uplne dobre nepochopili, nejde tady o delani slozitejsi veci, ale o lepsi utazeni predniho kola, ktere je markantni

    17.11.08, 14:11:59
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign