katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Netradiční PRO Stealth

Sedla se středovými otvory snižujícími tlak na citlivé tkáně nejsou žádnou novinkou, ovšem jak se zdá, jejich koncepce se ještě nedostala na samý vrchol svých možností. Důkazem může být třeba model Stealth LTD značky PRO, jenž jsme dlouhodobě testovali od letošního jara až do podzimu. Několik tisíc najetých kilometrů bylo dostatečnou prověrkou kvalit i konstrukce samotné, již rozhodně nelze označit za klasickou. Mimochodem, jedná se o jeden z nejprodávanějších modelů kolekce PRO a již na pohled je sedlo naprosto nezaměnitelné.

 

 

Co Stealth odlišuje od běžné sedlové konfekce, je výrazně zkrácená špička, rozšířená středová partie a především již zmíněný nadstandardně široký středový podélný otvor, rozdělený dvojicí příčných žeber. Jsou zde ale i další unikátnosti, třeba karbonem zesílená polymerová skořepina zvyšující celkovou pevnost a odolnost vůči nežádoucímu prosezení. Zajímavostí je také použití „in-moldové“ konstrukce, tedy pevné spojení polstrovaného dílu a skeletu, což je prvek snižující celkovou hmotnost. V námi testované variantě LTD s ližinami z nerezové oceli váží sedlo pouhých 205 gramů, vedle toho je v nabídce rovněž varianta s cr-mo nebo titanovými vzpěrami. Ty jsou vždy vzadu uchyceny v pružném segmentu, respektive podobným způsobem, jaký využívá například Ritchey u technologie Wing-Flex. Nejzásadnější je však střední část sedla s velkým otvorem, jenž má vedle odlehčení tlaku sloužit také pro odvětrání sedacích partií. Automaticky se nabízí třeba také triatlonové použití, jemuž by nahrávala i již zmíněná zkrácená špička.

 

 

Cenově se sedlo pohybuje v rozmezí od 4410 až do 4860 korun, právě v závislosti na materiálu ližin. Alternativou je rovněž model s karbonovými ližinami, jehož cenovka pak vychází na necelých šest tisíc. Potah je vždy tvořen velmi odolnou syntetickou kůží s atraktivní grafikou, v našem případě u verze LTD doplněnou o výraznou stříbrnou barvu skeletu. Nerezové ližiny mají matně černou povrchovou úpravu. Důležitá je zde dokonalá ergonomie, takže se na krabici dočteme, že námi testovaný model je určen pro závodní a výkonnostní jezdce, u vzpřímenější turističtější pozice jsme zaškrtnutí nenašli. Neméně zásadní je také šířka sedla, kdy můžeme v závislosti na rozestupu našich sedacích kostí vybírat z variant 142 nebo 152 mm. My jsme otestovali užší variantu.

 

 

Nyní už k jízdním dojmům. Celková délka 255 mm a výrazně zkrácená špička ničemu nevadí – schválně se zaměřte na špičku svého klasického sedla a zjistíte, že při jízdě není prakticky vůbec využita. Tudíž odlehčení zkrácením špičky je vlastně zcela logické. Maximálně nám vyhovovala celkově plošší zadní část a především méně výrazně se svažující bočnice. Na pohled sice středová partie působí hodně široce, ale v reálu není o mnoho širší než u nejběžnějších modelů sportovních sedel, přesto jezdci s hodně mohutnými stehny dost možná sáhnou po trochu útlejším modelu. Každopádně středový otvor, ač k němu poměrně často míváme výhrady, tady při jízdě nepůsobí rušivě a rozložení tlaku bylo pocitově velmi dobré i při mnohahodinové jízdě. Právě zde mívají podobně „děravá“ sedla největší rezervy, neboť určitá redukce kontaktní plochy s sebou mnohdy přináší zvýšený tlak na hranách sedla, což jsme díky optimálnímu tvaru a měkkosti polstrování neregistrovali. Snížení tlaku na nejcitlivější partie bylo naopak zřetelné od prvních metrů a pokud někdo trpí na znecitlivění těchto míst pří déletrvající jízdě, PRO Stealth by mohlo být velmi dobrým řešením. Každopádně pokud by sedlo novopečenému majiteli nevyhovovalo, výrobce garantuje 30denní lhůtu na vrácení peněz, což je určitě nemalá výhoda a o důvod víc zkusit si maličko zaexperimentovat.

(kad)

 

datum: 13.11.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign