cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pells_07_2022.png

Nejlevnější čtyřpístky , Shimano BR-MT520

Výkon brzd, váhání mezi organickými či sintrovanými destičkami, volba většího průměru kotouče, sázka na účinnější brzdy a nakonec přechod na čtyřpístkové provedení slibující stabilnější a vyšší výkon než dvoupístek. Takhle nějak by mohla vypadat anabáze honby za účinnější kotoučovou brzdou.

Zatímco v minulosti patřily čtyřpístkové (nechyběl ani šestipístek) hlavně na sjezdová kola, dnes se s narůstajícími sjezdařskými schopnostmi trailbiků či enduro kol dostávají do stále nižších zdvihových kategorií. A jestliže hovoříme o rozmachu elektrokol, pak u nich by měly být (i přes drtivou převahu montáže nejlevnějších méně účinných modelů) naprostou samozřejmostí. Kam se tímhle vším chceme dostat? K představení a testu nejmladších čtyřpístkových kotoučovek Shimano BR-MT520, jež jsou primárně určené hlavně pro elektrokola, ale díky příznivé ceně mají našlápnuto i do světa enduro a trailbiků přijatelnější cenové hladiny. Shimano má své čtyřpístky Saint, ZEE nebo nově XTR či XT, ovšem MT520 mají třmeny designově odlišné od těchto „výkonnostních“ modelů a přitom by měly nabídnout o něco slabší, ale podobný výkon, stále vyšší, než mají běžné dvoupístkové modely.

Základem je designově jednoduchý třmen, mimochodem dvoudílný, nekompatibilní s Ice Tec destičkami s chladičem (po úpravě tam prý pasují), vybavený čtveřicí bílých keramických pístků. Tady je zásadní výhoda pro elektrokola, ať už jsou zde čtyři nebo dva pístky. Bílé keramické provedení je totiž teplotně odolnější než černé, kde je u řady levných shimanovských zadních brzd na elektrokolech znatelná jejich deformace přehřátím, když nezkušený „elektrokolista“ používá nadoraz jen zadní brzdu.

Na testovacím kole nastoupily MT520 namísto původních M615, takže rozdíl byl jednak v materiálu pístků (M615 černé), ale také v jejich průměru. Když jsme změřili průměr pístků MT520, tak větší má 17,5 mm a menší 15 mm, což dává dohromady průměr 32,5 mm, kdežto dvoupístek M615 má jen 20,5 mm. Tady se pak nabízí otázka, nakolik došlo ke změně průměru pístku v páčce, a zda vůbec, protože logicky musí páka vyslat větší ploše pístků více oleje. Každopádně původní brzdy měly starší páčky s větší vyrovnávací nádobkou, otevíratelnou mimo odvzdušňovací šroub také kompletně shora, kdežto čtyřpístky už mají provedení s malou nádobkou, uzavřenou na konci válce nádobky, jako je tomu u všech lepších shimanovských brzd současnosti. Páky BL-MT501 mají sice otevíratelnou objímku řídítek ve standardu I Spec II a servo přepákování páčky na pístek, ale vzdálenost páčky od řídítek se nastavuje imbusem a chybí možnost nastavení volného kroku Free Stroke. Jinak ale ergonomie a vše ostatní vychází ze shimanovské klasiky, takže jednoduché odvzdušnění systému a malá páčka velice příjemná do ruky.

Abychom byli úplní, jedná se o vysokotlaký systém s hadičkami SM-BH90, při zkracování by v nich měl být stříbrný a ne zlatý trn, napřímo montovanými do páky i třmenů, tedy žádná banjo objímka. Cenová dostupnost se zkrátka musí někde projevit, což je vidět třeba i na organických destičkách bez chladiče, byť brzda by zvládla také sintr a Ice Tech kotouče. Co se týče hmotnosti, naplněné brzdy bez adaptérů a šroubů mají s nezkrácenými hadicemi 317 gramů zadní a 306 gramů přední, cena by se měla pohybovat kolem částky 4500 korun dohromady za přední a zadní brzdu.

Montáž brzd je klasikou, delší destičky (na fotce porovnání se standardem pro M615) vyžadují přesné seřízení souběžnosti s kotoučem a páčka pro dva prsty má oproti konkurenci typickou menší délku. Zkrátili jsme hadice, jednoduše odvzdušnili systém a po pár kilometrech brzdy zajeli. Oproti dvoupístku je zde výkon neoddiskutovatelně lepší, ovšem projev na páce, a to hlavně u zadní brzdy, také trochu pružnější. Chod páčky pak byl třeba proti brzdám XTR nebo čtyřpístkovým Zee trochu delší a u zadní brzdy samozřejmě lehce pružnější, ale není to takový problém a modulace brzdného účinku je bezproblémová. Výkon pak brzda neztrácí, naopak přehřát ji nebo se dostat za její maximum by vyžadovalo hodně ostrou trať a nejspíš by to odnesly spíše destičky, než abychom něco provedli s pístky třmenu. Organické destičky nabídly dobrý výkon, a to hlavně na suchu a nezahřáté, kdy okamžitě zaberou, ale ve sjezdech a za mokra neztrácely tolik, jako předchozí dvoupístek. Na náročnější použití bychom pak asi nasadili sintrované provedení a byla by to naprostá jistota, ale to je na preferencích jezdce.

(už)

 

datum: 30.05.19 - kategorie: Technika
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign