Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

NAVIOON

thumb_80x68_navion.jpg(2180KB)NaviiON – takový neobyčejný cyklocomputer

(V tištěném vydání Cykloservisu najdete velké množství praktických testů jízdních kola, komponentů a doplňků)

Nestává se často, aby český výrobce obohatil svět cyklistických výrobků něčím tak novým a ojedinělým jako v případě cyklocomputeru pojmenovaném jeho tvůrci Naviion. Jedná se o víceúčelový přístroj, který kombinuje cyklistický počítač s velkým množstvím funkcí, elektronickým průvodcem a digitálním zvukovým záznamníkem. Cykloservis měl možnost dlouhodobě přístroj testovat.

Co za svoje peníze dostanete?

Při koupi Naviionu se můžete rozhodnout mezi dvěma verzemi. První, nazvaná Basic, obsahuje kromě samotného přístroje ještě CD se softwarem naviisoft a manuál. Druhá, pojmenovaná Pro, obsahuje oproti verzi Basic ještě navíc paměťovou kartu Compact Flash Card o kapacitě 16 MB, čtečku Compact Flash USB, sériový kabel pro propojení s PC, držák Sigma na kolo, přepravní pouzdro, dva akumulátory a dobíječku. A cena? Tu si i s komentářem nechám na závěr…

Velký displej a spousta čísel

Samotný Naviion je na dnešní poměry drobných cyklocomputerů pořádný macek. Design přístroje je spíše průměrný, nicméně vše je podřízeno dobré funkčnosti. Jeho rozměry jsou 66 x 85 x 18 mm a hmotnost cca 140 g (s akumulátory a paměťovou kartou). Po obvodu je 2 mm široká ochranná gumová páska pro zvýšení odolnosti. Naviionu vévodí velký plně grafický displej s rozlišením 128 x 64 bodů s rozměrem viditelné plochy 33 x 66 mm.

Jako mobil

Ovládání probíhá pomocí čtyř tlačítek, levé tlačítko plní funkci Esc, prostřední dvě umožňují pohyb v menu, pravé tlačítko slouží k potvrzení volby. Vstup do menu umožní současný stisk prostředních dvou tlačítek. Menu je vytvořeno položkově po vzoru menu mobilních telefonů a zvyknout si na něj nečiní po chvíli problém.

Co všechno to umí?

Podrobný popis funkcí a možností přístroje je poměrně rozsáhlý a zabral by mnoho místa. Pokud vás budou zajímat, navštivte internetové stránky výrobce. V dalším textu se zaměřím na nejzajímavější funkce, které Naviion obsahuje:

Kdo tady mluví?

Poměrně neobvyklým jevem u cyklocomputerů je přítomnost hlasového záznamníku. Přístroj je vybaven mikrofonem a reproduktorem, tak si během jízdy nebo i kdekoli mimo kolo můžete zaznamenat své prchavé myšlenky. Hlasový záznamník je také pomocníkem při vytváření nových tras. Poslechnout si zvukový záznam můžete přímo z Naviionu nebo v PC.

Statistici, radujte se!

Velká síla computeru Naviion je v možnosti zpracování pořízených dat na PC. Seznam veškerých jízd včetně všech měřených údajů se ukládá do vnitřní paměti přístroje (kapacita na cca 150 jízd) a na paměťovou kartu. V přiloženém software naviisoft si pak můžete veškeré své jízdy donekonečna analyzovat, upravovat a evidovat.

Kudy kam?

Nejzajímavější a nejdiskutovanější funkce obsažená v Naviionu je bezesporu možnost vytvářet anebo jen projíždět již vytvořené trasy. Použitý navigační režim, správněji nazývaný spíše průvodcovský, vás pouze provede po trase uložené ve své paměti. Navigace tedy neprobíhá pomocí systému GPS. Princip navigace, nazvaný Point to Point 3D, použitý v Naviionu je založen na údajích o ujeté vzdálenosti, nadmořské výšce a o tvaru křižovatek. Pokud se blížíte k odbočce, Naviion vydá zvukové znamení a na displeji zobrazí tvar křižovatky včetně směru jejího průjezdu. V případě, že odbočíte nesprávným směrem, vydá Naviion zvukové upozornění a údaje na displeji začnou inverzně blikat. Cyklista ví, že jede špatným směrem a má možnost se vrátit a pokračovat dál po správné trase. V průběhu jízdy je možno také sledovat svoji aktuální pozici na grafu nadmořské výšky, víme tedy, zda naše další cesta povede do kopce nebo nás čeká rychlý sjezd…

Jak na trasy

Pokud chcete využívat navigační vlastnosti Naviionu, máte několik možností, jak si opatřit soubor s již připravenou trasou. První a nejjednodušší způsob je sám si ji vytvořit. Tato činnost není příliš náročná, nicméně určitý čas vám zabere průjezd trasy, označení křižovatek a pak finální úprava na PC. Další možnost získání trasy je světová síť internet, kde si na stránkách výrobce můžete trasu vybrat a stáhnout. Poslední možnost je domluvit se s jiným cyklistou(ty) na poskytnutí nebo výměně již projetých tras.

A cena?

Jak jsem slíbil v úvodu, dostáváme se k ceně. Tak tedy vězte, že verze Naviion Basic vás přijde na necelých šest tisíc korun, verze Pro pak na necelých deset tisíc korun českých. Případní zájemci ať počítají spíše s nutností pořídit dražší verzi Pro, v případě zakoupení verze Basic je nutno pro využití většiny funkcí dokoupit minimálně paměťovou kartu a čtečku těchto karet. Pochopitelně předpokládá se vlastnictví nebo možnost využití PC, nejlépe i s připojením na internet - a to v ČR stále ještě není úplnou samozřejmostí. Faktem nicméně zůstává, že pro zvýšení počtu dostupných tras je co největší rozšíření Naviionu podmínkou nutnou!

Zkušenosti uživatele

Doba provozu: Na přiložené NiMh akumulátory (650mAh) byla dostatečně dlouhá – po měsíc trvajícím testu a najetí asi 300 km ubyla jen asi třetina kapacity.

Ochrana proti vodě není úplně dokonalá, po účasti na letošním Author Šela marathonu, v průběhu kterého pršelo a bahno létalo všude kolem, jsem pod obvodovou gumou objevil vlhkost. K elektronice přístroje se voda naštěstí nedostala…

Uchycení na řídítka: Po montáži Naviionu na řídítka se může zdát uchycení vůči velikosti a hlavně hmotnosti přístroje jako velice subtilní. Přiznám se, že jsem z počátku měl strach, že Naviion za jízdy někde ztratím. Nicméně náročnost testu (včetně zmiňované účasti na Author Šela marathonu) ukázala funkčnost zvoleného systému upevnění.

Na displeji je poměrně velké množství údajů, které se pochopitelně za jízdy mění. Po počátečním mírném zmatení se ale v údajích začnete orientovat.

Výměna tras na internetu: Tato idea výrobce je velice hezká, nicméně k dnešnímu datu (konec května 2003) je zde uloženo jen třináct (!) tras. Je pochopitelně zřejmé, že se zvyšujícím se počtem uživatelů Naviionu toto číslo poroste a výběr tras se bude zvětšovat. Doposud je tras ale velmi málo.

Slova závěrem

Naviionu nelze upřít postavení mezi cyklocomputery ojedinělého a vysoce sofistikovaného přístroje. Případní zájemci by však měli pečlivě zvážit, zdali všechny nabízené funkce a možnosti opravdu využijí…

Klady: ovládání, velké množství měřených funkcí, historie jízd, hlasový záznamník, navigační systém v průvodcovském stylu, výškový profil trasy, možnost svépomocného upgradu firmware, nové verze software a firmware na internetu, možnost zpracovávání najetých údajů v PC.

Zápory: rozměry a hmotnost, málo přehledný displej (mnoho údajů – viz výše), pronikání vlhkosti do přístroje, momentální nedostatek připravených tras, možnost „navigace“ jen po připravených trasách, potřeba PC (internetové připojení doporučeno), cena (verze Basic 5960,- Kč, verze Pro 9700,- Kč).

(Lukáš)

thumb_80x60_n1.jpg(2002KB)thumb_80x58_n2.jpg(2134KB)
datum: 07.10.03 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign