schindler_brezen_2019 mojekolo.cz/komponenty/plaste/?vyrobce=continental

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Nápadná kola Token

Nápadná kola

Zapletená kola dnes pomalu, ale jistě válcují sólo výplety, kdy si zákazník vybral náboj, ráfek a dráty a nechal si kolo zaplést. Tahle varianta samozřejmě není mrtvá a leckdy lze vyrobit hodně lehké a přitom odolné kolo, ale hotové výplety jsou dnes také o celkovém designu, který dokáže výrazně odlišit finální vzhled celého stroje.

Značka Token patří širokému portfoliu komponentů a doplňků, pro něž je typické provedení v několika barevných variantách a tahle filozofie se promítla i do zapletených kol této značky. Tedy ne snad, že by bylo možné výplety Token pořídit v několika odstínech, ale nápadné logování po téměř celé ploše ráfků bude jen těžko hledat konkurenci. Vyzkoušeli jsme totiž devětadvacítková kola Token C23AR MTB 29 Al, určená pro XC a maraton a jejich ráfky rozhodně budou patřit v pelotonu k těm nejpopsanějším. Právě ráfky s vnější šířkou 26 mm a výškou 22,5 mm jsou velice nápadné, ale zároveň ctí současné trendy, kdy se požívá čím dál větší šířka kvůli zlepšení stability pláště. Standardní provedení ráfku zvládne po instalaci vložky i bezdušové pláště, ovšem primárně jsou určené klasice. Dvaatřiceti zeslabovanými dráty jsou napleteny do nábojů s ukázkově opracovaným tělem, vpředu pak s vyššími přírubami a šesticí otvorů pro montáž kotouče. Zatímco zadní náboj je v provedení na rychloupínák, přední lze vyjmutím vnitřních vložek z osy předělat z rychloupínáku na pevnou 15mm osu. Stačí jen vyjmout vložky zajištěné gumičkou v drážce a nasadit na osu krytky, které jsou součástí balení. V době masivního nástupu vidlic s pevnou přední osou je to velice praktické řešení, které ušetří nějakou tu korunu.

Přední náboj se otáčí na dvojici průmyslových ložisek, vzadu se pak na dvou točí osa a na dvou duralový ořech. Ten přenáší na plášť náboje záběr přes šestici solidně širokých praporků a hlasitost „cvrčka“ je přímo ukázková, což platí i pro záběr za jízdy, ten je zcela bez připomínek. Rozborka zadního náboje je přitom díky imbusem jištěným krytkám v ose otázkou okamžiku, kdy stačí krytku u ořechu vyšroubovat a stáhnout jej z osy. V provedení na rychloupínák pak kola i s ráfkovou vložkou váží 985 gramů zadní a 877 gramů přední, což nejsou závratná čísla, ale vzhledem k bytelnějšímu profilu ráfků a počtu drátů je to slušný standard.

Obutí plášťů Schwalbe na ráfky bylo bez nějakého omezení a stačila k tomu jediná montpáka, ráfkové vložky jsou už nasazené od výrobce. Duralový ořech nemá ocelovou vložku proti zakusování kazety, takže uvítá provedení s hliníkovým unašečem, obyčejná kazeta jej časem asi poznamená. Design dodal kolu úplně jiný vzhled a i přes avizovanou hmotnost byla akcelerace celkem slušná, navíc příjemná je tuhost výpletů a hlavně jejich odolnost, dvaatřicet drátů je prostě jistota, kterou nerozhodí první výmol. I pod těžším jezdcem obstály v terénu na výbornou a nebylo třeba je nějak výrazně docentrovávat. Rovněž šířka ráfku se projevila na stabilitě méně nahuštěného pláště v zatáčkách, takže má jezdec velkou oporu při agresivnějším stylu jízdy. Nebáli bychom se tyto výplety nasadit na etapový závod, kde je odolnost hodně důležitá, nebo na nějakou z moderních trailových devětadvacítek s vyšším zdvihem, všude obstojí na výbornou. Tedy pokud majitel kola touží po nápadném designu ráfků, ten nemusí lahodit každému, ale každopádně vybočuje z řady. Proti závodním modelům s o něco nižší hmotností sice neakcelerují tak svižně, ale tady je ideálně namixovaný poměr životnost/odolnost/výkon. Cena výpletů je 9550, což není úplný základ, ale proti dražším závodním modelům s nižší hmotností je to o dost méně, takže je jen na jezdci, zda pořídí lehká drahá kola, nebo tento jen nepatrně těžší kousek se srovnatelným výkonem, ale větší odolností.

(už)

 

 

datum: 24.09.14 - kategorie: Technika
id

id

id

BP Lumen Teasi One BP Lumen Limar X-Ride
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign