Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Namaž si svůj řetěz

R.S.P. Glide & Slide

Rakouské R.S.P. má ve své nabídce celou řadu maziv a cyklokosmetiky, naším testem tentokrát prošel prostředek nazvaný jednoduše Glide & Slide, jehož hlavní výhoda má spočívat především v univerzalitě použití. Vedle namazání řetězu by měl být optimální i pro další části kola. Testované mazivo nahrazuje v nabídce značky univerzální Ultra Slide, přičemž novinku výrobce charakterizuje jako „suché mazivo“. Předností by se tedy měla stát odolnost vůči nachytávání prachu a nečistot na povrch řetězu. Prašné prostředí, suchý terén, ale i silniční cyklistika, tam všude najde Glide & Slide využití.

Velkou výhodou, alespoň z našeho pohledu, je schopnost rozpustit zbytky starých maziv. Ideální je proto mazat řetěz ve dvou krocích, kdy ten první souvisí především s jeho očistou. Bezprostředně po aplikaci maziva lze tedy pomocí hadru setřít ze řetězu již rozředěné nečistoty, které by jinak zůstaly na svém místě a stále by se na sebe vrstvily. Očista pomocí hadru samozřejmě není v případě hodně znečištěného řetězu ideální (měla by přijít ke slovu pračka), ale stále je lepší než žádná. Druhý krok je již samotným namazáním a velice řídká konzistence maziva umožní jeho rychlé vzlínání do prostorů mezi články. Takže zatímco u hustšího maziva je nutné pro jeho zatečení na požadovaná místa delší dobu točit klikami, Glide & Slide je na požadovaném místě prakticky okamžitě. Samotná aplikace je však ve srovnání se standardními spreji o něco obtížnější a především zdlouhavější. Použitý rozprašovač je totiž mechanický, takže je při mazání řetězu nutné rozprašovačem neustále pumpovat. Kvůli tomu je těžší udržet dlouhou aplikační hadičku stále ve stejné pozici. Na rozdíl od maziv, využívajících natlakovanou nádobu, je v tomto případě lepší mazat řetěz po jednotlivých úsecích. Z našeho pohledu by proto bylo mazivo R.S.P. Glide & Slide praktičtější ve standardní lahvičce s jednoduchým kapátkem.

Z hlediska životnosti, tedy odolnosti na řetězu, patří Glide & Slide mezi podobnými univerzály k průměru. Možnost poměrně širokého použití a především skutečně funkční odolnost vůči nachytávání prachu je tedy lehce vykoupena výdrží. O něco častější domazávání však dokáže „nelepivost“ a menší tendence ke špinění aspoň z části vykompenzovat, což může být výhodou třeba pro silničáře, vyžívajícího se v neustále čisté sestavě pohonu. Kromě mazání řetězu jsme Glide & Slide používali také k promazání čepů měničů a k namazání lanek řazení. Ještě širší použití může nabídnout v jakékoli domácí dílně, hodí se třeba na promazání pantů dveří u auta či bytu. V tomto ohledu je výhodou i celkem neagresivní vůně.

Cena 300ml spreje je 259 korun.

(kad)

 

datum: 04.07.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign