deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Nakupujeme (3) - bunda na zimu

Nakupujeme Bundu

Podzim je tady, tak jsme v našem novém seriálu Nakupujeme připravili pár rad, jak si pořídit vhodnou cyklistickou bundu. A přestože jsou nyní aktuální především různé větrovky či pláštěnky, budeme se na následujících řádcích věnovat také vyloženě zimním modelům. Vše se odvíjí od toho, na co vlastně bundu chceme používat. Zde je důležité, jestli má sloužit jen pro případ zhoršení počasí či ochlazení téměř celoročně, tedy jako určitá „nouzová“ vrstva, nebo jestli má být vrstvou plnohodnotnou, použitelnou do nižších teplot.

U klasické větrovky či pláštěnky je velice důležitá její skladnost, neboť asi většinu času bude taková bunda složená v batohu či v kapse dresu. Při minimální gramáži materiálu je ale zásadní jeho odolnost proti profouknutí, zima je větším nepřítelem cyklisty než mokro. Zcela nepromokavá bunda je sice v dešti příjemná, ale její odolnost proti vodě bývá většinou vykoupena nižší mírou prodyšnosti. Optimální tedy je, když bunda neprofoukne, ale zároveň umožní jezdci svižnou jízdu, aniž by se dotyčný zapařil jako ve skleníku. Pláštěnka je do jisté míry okrajovou záležitostí, která není zdaleka tak univerzální jako větrovka.

Zima se blíží

V případě čistě zimních cyklistických bund platí v některých případech to samé, konkrétně to, že rozhodně není bundanejvýhodnější řešit co nejlepší odolnost proti promoknutí. Ovšem určitý stupeň vodoodpudivosti je u většiny zimních bund dnes již standardem díky použití paropropustné membrány. Ta zajišťuje dostatečnou prodyšnost při současné ochraně proti proudícímu chladnému vzduchu a do určité míry i vodě. Díky moderním materiálům využívajícím protivětrnou membránu je dnes zimní cyklistické oblečení po funkční i komfortní stránce úplně někde jinde, než bylo před nějakými deseti, patnácti lety.

Výhodou je neustálé snižování gramáže jednotlivých materiálů při zachování jejich funkce i samotné tepelně-izolační schopnosti. Fleecové termobundy se šusťákem na předním dílu jsou dnes již dávnou minulostí. Tenčí materiály navíc umožňují lepší skladbu jednotlivých vrstev na sebe podle konkrétních teplotních a výkonnostních podmínek.

Správný střih, polovina úspěchu

Funkce samotného materiálu by byla k ničemu, bude-li mít bunda třeba krátké rukávy a příliš široký límec. Při vybírání a zkoušení bundy je důležité napodobit cyklistický posed, s výrazným předklonem a s rukama nataženýma před sebe. Pouze tak dokážeme odhalit případné nedostatky ve střihu. Partie trupu by neměla být příliš volná, aby na břiše při předklonu neodstávala. Vadí to při jízdě ve větru, podobně jako příliš volné, třepetající se rukávy. Výhodou je zkrácený přední díl trupu, což také předejde nevzhlednému krabacení materiálu. Naopak zadní díl by měl být spíš delší, aby nejen chránil spodní partii zad před prochladnutím, ale aby také kapsy byly ve správném dosahu.

Co se týče detailů, určitě by se nemělo podcenit provedení kapes. Zatímco u větrovky nebo pláštěnky nejsou potřeba prakticky vůbec, u zimní bundy by měly nabídnout dostatek úložného prostoru. Výhodou je zapínání kapes na zip, není to však nezbytně nutné.

Dále je potřeba věnovat pozornost límci, který by měl být nejen vhodně vysoký, ale také užší, aby pod něj pokud možno nefoukalo. Některé bundy mají vzadu na límci stahování, což je výhoda z hlediska univerzality. Plusem je instalace „garáže“ pro jezdce zipu, čímž se předejde jeho kontaktu s pokožkou na krku. Přední zip by měl být pokud možno podložen pruhem materiálu proti profouknutí, ovšem některé moderní těsněné zipy toto již nevyžadují. Stejnou pozornost doporučujeme věnovat také olemování rukávů a spodního okraje bundy. Optimální je zde přiléhavost, nikoli však přílišná těsnost. Ta by ostatně měla za následek nežádoucí vyhrnování spodního lemu bundy směrem do pasu. A stejně jako u ostatních částí oděvu či doplňků by se ani v případě bundy nemělo zapomínat na dostatečné množství reflexních prvků.

Přejeme příjemný nákup.

(kad)

Někteří dodavatelé kvalitních bund na kolo:

www.2f.cz

www.author.cz

www.bbb.cz

www.bikecentrum.cz

www.canard.cz

www.endura.cz

www.progresscycle.cz

www.lissport.cz

www.pells.cz

www.rogelli.cz

www.ultrasport.cz

www.specialized.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

datum: 06.12.09 - kategorie: Jak a co nakupovat
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign