Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Nákup přes internet

thumb_46x80_paragraf.jpg(1871KB)Nakupujete přes internet? Potom především pro vás je určen článek o této problematice z hlediska vašich práv, která vám dává Občanský zákoník. Není jich málo a vy o nich asi nevíte. Obsáhlý článek, který vyjde v příštím tištěném vydání Cykloservisu, se opírá o naše konzultace na České obchodní inspekci a se Sdružením na ochranu spotřebitele.

Ukázka článku:

Internet se stává mocným nástrojem. Pustíte počítač a pomalu nemusíte vytáhnout paty z domu. Objednáte si úklid, přečtete si knihu, mrknete se na webkameru jak je na horách. Na večer si objednáte třeba nějakou dámu, a zatímco s ní v ložnici jíte po internetu zamluvenou pizzu a posloucháte internetové rádio, vedle v obýváku sedí její bodyguard u monitoru a hraje šachy s někým na Aljašce. To všechno dnes není science-fiction, ale holá realita.

Prodej po internetu se stává běžnou záležitostí a je opravdu na každém, jestli vyrazí do kamenného obchodu, nebo z tepla obýváku brouzdá po iobchodech a objednává co potřebuje.

Výjimkou nejsou ani samozřejmě internetové obchody, které nabízí cyklistické zboží. Některé jsou specializované skutečně pouze na prodej přes internet, některé jsou kamenné, ale tuto formu prodeje také nezavrhují. Otázkou ovšem je, jaké cyklistické zboží je vhodné po netu nakupovat. Boty si musíte vyzkoušet, stejně tak oblečení. Nákupu kola asi pořád bude přát kamenné prodejně, protože musíte myslet na to, že budete potřebovat dnes zcela běžné garanční prohlídky a opravy zdarma. Velkou roli u nákupu také hraje příjemné prostředí prodejny, kde se seznámíte se svým mechanikem, který vám bude kolo opravovat.

Zkrátka ti, kteří vysedávají celý den u monitoru asi nakupovat budou, ale mnozí pořád budou dávat přednost běžnému nákupu, neboť není nad to za poctivě našetřené penízky vyrazit a cestou se těšit až poválíte vysněnou přehazovačku v dlani na kterou jste před tím ukázali do výlohy.

Prodej přes internet má ale i své záludnosti a donedávna byl pro takového internetového prodejce dost jednoduchý, Takřka nic ho nezavazovalo k ničemu. Objednali jste zboží a zaplatili. Ani vy jste neměli skoro žádná práva, mimo zmíněného zaplacení a případného handrkování se o reklamaci. Žádná vyhláška prodej příliš neupravovala.

Vše se zcela změnilo 1.lednem 2001, kdy nabyla účinnost novela Občanského zákoníku 40/1964 Sb., která implimentuje některá ustanovení evropské směrnice o uzavírání smluv na dálku 97/7/ES. Došlo tím ke významnému zlepšení postavení spotřebitelů.Následuje podrobnější rozbor jednotlivých paragrafů, které se dotýkají prodeje na dálku včetně možnosti vrácení zboží bez udání důvodu.

datum: 29.10.03 - kategorie: Maloobchod
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign