deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Na zádech s jistotou

Současnému škatulkování cyklistických batohů na ty pro běžné vyjížďky a náročnější použití se asi neubráníme, zvlášť když se mnoho výrobců snaží nabídnout své produkty i jako ochranný prvek zkombinovaný třeba s chráničem páteře. Nicméně, vždycky je nejdůležitější pevné usazení na zádech a co nejmenší „obtěžování“ jezdce různými tlaky popruhů a neergonomickým střihem. Batoh, co nebude na zádech dokonale sedět, není k ničemu, i kdyby byl jinak technicky sebedokonalejší.

Od značky Ergon jsme si zvykli na produkty, které respektují tvar těla a pohyb cyklisty, a jejich systém s ramenními popruhy na kloubu jsme kdysi označili jako velice inovativní, ovšem lepší spíš pro běh než cyklistiku. Současný model Ergon BA3 Evo Enduro za 3590 korun je ale úplně jiná káva, protože tenhle kousek se nesoustředil na volný pohyb ramen, ale maximálně jisté usazení na zádech, a výsledek tomu odpovídá. Batoh se vyrábí ve dvou velikostech podle výšky postavy, takže na 190 cm logicky přišlo větší elko. To svým objemem 15+2 litry bude dostatečně rozměrným společníkem i pro celodenní švih a navíc umožňuje přizpůsobit nosný systém přesně výšce postavy.

Zádový díl se čtveřicí vyšších polstrovaných panelů dovolí po oddělení horních dvou na suchý zip naladit přesně výšku ramenních popruhů podle postavy. Hmotnost je pak rozložená rovnoměrně mezi ramena a bederní nosný systém. Ten je zde hodně inovativní, jelikož klasický bederní popruh se suchým zipem a stahovacím páskem zajišťuje usazení v pase, ale zatížení nákladem nenese sám, vzhledem k propojení ramenních popruhů se spodním dílem batohu, který plynule přechází v zadní vnější obal. Batoh tak nevisí za ramenní popruhy, ale naopak v nich sedí hezky svým těžištěm, a bederák to celé pouze jistí. Usazení na zádech pak vyžaduje naladění hrudního popruhu, jelikož i jezdec se širšími rameny trochu cítil snahu ramenních popruhů sedět dále od sebe. Vše lze ale díky mnoha možnostem nastavení a doladění perfektně přizpůsobit.

Vnitřní prostor je členěný na kapsu pro vodní rezervoár (není součástí balení), která má samostatný zip po třech čtvrtinách obvodu, takže lze vodní vak snadno nasunout. Pro hadičku jsou pak na ramenních popruzích připravená poutka i plastový klip. Od zad dělí vak vnitřní vertikální plastová výztuha, doplněná horizontální hliníkovou v oblasti nad bedry. Hlavní vnitřní prostor lze po rozepnutí přídavného zipu trochu zvětšit, ale pojme kromě oblečení i drobnosti do trojice síťových kapsiček. Třetí, menší prostor nahoře je určený nejmenším věcem nebo brýlím či telefonu, které se ukládají do síťových kapes. Pokud jsme je vložili volně, zapadly do bočních prohlubní, určených spíše na hustilku, ale vyndat je lze, jen se nesmí jeden divit, kam je vlastně dal. Vnitřní prostory pak doplňuje otevřený nosný systém na přilbu, který tvoří vnější obal batohu, jenž je zároveň výše zmiňovaným členem nosného systému. Integrálku do něj sice nestrčíte, ta musí viset za náustek, ale pro erzety v něm bude klasická přejezdová přilba ukrytá dokonale, bez jakéhokoliv pohybu. Navíc je uvnitř ještě menší kapsa na suchý zip a na spodní části vše doplňuje dvojice popruhů na holenní chrániče.

Technické rozčlenění batohu je tedy více než pestré a rozložení hmotnosti uvnitř díky nosnému systému opravdu nemá tendenci hýbat s nákladem na zádech ze strany na stranu. Usazení je tedy i v náročných pasážích příkladné a náklad opravdu neobtěžuje, navíc nebylo nutné extrémně stahovat bederní popruh. Jeho suchý zip sice trochu limituje využitelnou délku, jelikož je kvůli materiálu dresu nutné jeho překrytí, jinak vám pleteninu lehce pocuchá, takže jezdci s nadváhou jsou v tomto ohledu trochu v nevýhodě. Ventilace je rozčleněním polstrování a prostorem uprostřed slušná, takže co se týče usazení na zádech a příjemným dojmem při celodenním využití v terénu, udělal tady Ergon velký kus práce. Batoh nemusí nutně sloužit jen pro enduro, ale náročný biker, který chce jezdit se zátěží na zádech, z něj bude rovněž nadšený. 

(už)

 

datum: 18.09.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign