deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Multistředové složení

Dnešní standardy středových pouzder dokážou zamotat hlavu nejednomu mechanikovi, a pokud patříte mezi ty, kdo by si na nový rám rádi nasadili své oblíbené starší drahé kliky, možná se budete divit, ale ne vždy je to možné.

Středová pouzdra na závitovou klasiku patří u karbonových rámů většinou minulosti a lisované misky dnes jednoznačně vedou. I když závit je přece jen nejjistější a dá se říci, že co do servisovatelnosti i nejtrvanlivější provedení. Neplačme ale nad překotným vývojem a aplikací levnějšího hladkého středového pouzdra a raději si ukažme, jaké máme možnosti.  Tedy možnost v případě, že budeme montovat kliky s integrovanou 24mm osou do nějakého nového rámu.

Značka Token nabízí středové složení TF24, jež dovolí namontovat výše zmíněný standard klik s osou do rámů BB86, BB89.5, BB92, BB30 a PF30. Tedy zjednodušeně jde o středové složení bez vnějšího závitu na miskách, které se lisuje vždy do hladkého středového pouzdra. Základem je dvojice hliníkových misek s ložisky pro 24mm osu, vybavená závitem, kterým se obě misky dotáhnou ve středovém pouzdru proti sobě. Součástí celého balení je i dvojice klíčů, kterými se komplet dotahuje, takže k montáži je potřeba jen velká ráčna. Toto základní provedení se lisuje do středového pouzdra o průměru 41 mm a dosedací plochy duralových misek jsou na tenhle průměr osazené plastovými „návleky“. Podle šíře středového pouzdra se pak použije adekvátní počet přibalených vymezovacích duralových podložek na osu klik.

Jestliže máme rám pro standard BB30, tedy 42mm vnitřní průměr středové trubky, pak použijeme dvojici plastových adaptérů, které se nasadí na středové složení a celek se pak namontuje do rámu. Opět lze použít vymezovací podložky, a jestliže máme rám standardu PF30, tedy se 46mm průměrem pouzdra, použijeme duralový základ a větší průměr adaptérů, které jsou rovněž v balení.

Montáž všech dílů je velice jednoduchá, stačí dosedací plochy lehce namazat, nasunout adaptéry a vše nasadit na středové pouzdro a dotáhnout proti sobě. Optimální je použít na závit malé množství pojistného tmelu, abychom měli jistotu, že se nebude nic povolovat, ale stažení dílů k sobě by měly zajistit i kliky. Snad jen v případě zadřeného ložiska by mohlo dojít k povolení obou dílů a jejich vzájemnému roztažení od sebe, ale to je věc zanedbání údržby ložisek. Ta jsou ovšem keramická, takže by měla vydržet dlouho a s minimálním valivým odporem. Každopádně těchto 106 gramů nám dokáže vyřešit hodně problémů s kompatibilitou některých rámů a klik a cena 1449 korun je za toto komplexní řešení opravdu příznivá.

(už)

 

 

datum: 21.10.17 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign