Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Multistandardní Novatec

 

Náboje značky Novatec jsou často k vidění jako součást vlastních zapletených kol, případně v kombinaci s ráfky jiných značek, ale jejich široká paleta nabízená samostatně dnes uspokojí vyznavače silniční cyklistiky, pevného převodu, sjezdu nebo závodního XC či BMX. Novatec zkrátka vyrábí náboje pro všechny disciplíny, snad vyjma vícerychlostních provedení, to už by bylo trochu moc.

Pokud patříte mezi jezdce, kteří střídají rámy každou sezónu a ruku v ruce s tím musí pořizovat kvůli odlišným standardům zadních patek i nová kola, pak je tu řešení v podobě náboje Novatec D542SB, který v sobě skrývá možnost přizpůsobit se téměř všem současným standardům. Náboj s hodně nezvyklým průměrem středové partie těla sází na odlišný průměr přírub pro dvaatřicet drátů, z nichž pravá má navíc mezi otvory pro dráty ještě jeden odlehčovací otvor. Ten sice trochu mate dojmem nutnosti specifického způsobu vyplétání, ale je to jen klam, rozteč mezi otvory pro dráty je všude po obvodu stejná. Velký průměr pravé strany náboje je důsledkem použití doslova obřího vnitřního ložiska, za kterým se ukrývá dvaačtyřicet záběrových zubů pro šestici západek volnoběžného ořechu. Chod volnoběžky je tedy doprovázen velice jemným cvrkotem a rozložení záběru na takový počet zubů a šestici západek znamená přesnější a rychlejší reakci. Samotný ořech s hliníkovým tělem ukrývá dvojici ložisek a samozřejmě šestici západek na vnitřní straně. Díky velkému průměru přenášejícímu záběr je zaručen kvalitnější převodový poměr, protože ořech zabírá blíže u příruby a navíc s větší pákou, takže jsou zde menší ztráty.

Dost ale teorie přenosu sil z kazety na náboj, důležité jsou vnitřnosti spojené s osou náboje. Tu lze jednoduše demontovat plochým 17mm klíčem a 15mm kónusovým klíčem a po odšroubování červené koncové matice z levé strany je možné ji snadno vytáhnout z náboje. V případě potřeby lze pak rukou sejmout z těla náboje i ořech. Řeč je o standardně montované vnitřní ose náboje s roztečí 135 mm určené pro rychloupínák. Snadno ji pak lze vyměnit za další z trojice os. Jednak pro rozteč 135 mm, ovšem s 10mm průměrem rychloupínáku, nebo se stejnou roztečí, ale pro pevnou 12mm vnitřní osu na dvojici matic, kterou lze samozřejmě nahradit stejným průměrem, který je součástí některého z rámů. Čtvrtou možností je vnitřní osa pro standard 142x12, tedy s roztečí 142 mm určená pro 12mm osu, jež bývá dodávána s rámem. Jediné, co zde není zastoupeno, je sjezdová rozteč 150 mm, která ovšem není až tak častá. Výměna všech systémů osy i údržba náboje jsou geniálně jednoduchá záležitost, která má ovšem svoji cenu téměř pět a půl tisíce korun. Hmotnost náboje v provedení na rychloupínák je 408 gramů včetně upínáku, verze s 10mm rychloupínákem váží 473 gramy včetně Cr-Mo upínáku, dvanáctková Cr-Mo osa s maticemi pak zvedne hmotnost na 534 gramů a systém 142x12 váží 350 gramů, ovšem bez osy, ta je totiž součástí rámů.

Jeden náboj tedy vyřeší hned čtyři typy zadních patek, což vzhledem k ceně, která vlastně spojuje hned čtyři náboje v jeden, není zase takový ranec a kvalitní provedení přenosu záběru určitě vykompenzuje i nějaký ten gram navíc. Stejný náboj se pak dodává i pro přední kolo a zvládne jak 5mm, tak 9mm rychloupínák, které jsou součástí balení, nebo pevné osy průměru 15 a 20 mm. Jeho cena kolem 2500 korun je rovněž spojením čtyř variant náboje, ale vzhledem k současné nadvládě pevné 15mm osy je to trochu luxus.

Pro tyto případy nabízí Novatec například náboj D811SB-15, tedy přední náboj s dvojicí průmyslových ložisek a hmotností 173 gramů bez osy. Příruba u kotouče má větší průměr 68 mm, proti 54 mm na opačné straně. Cena tohoto náboje už je lidovějších xxx korun a červený elox samozřejmě doplňuje i černé provedení.

(už)

datum: 06.05.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign