deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Motor Bafang M8000

Na poli elektrokol někdo vynáší do nebe motory Bosch, jiný Shimano či Brose a další zase Yamaha, případně Bafang. Posledně jmenovaný někdo považuje za levnější variantu k těm ostatním, ale jeho rozšíření napříč trhem nelze upřít vysokou oblíbenost. Nicméně Bafang není jen aktuálně nejrozšířenější pohon Max Drive, ale je to i novinka M8000, která má menší rozměry a cílí na silniční kola.

Samotný motor pracuje s trochu nižšími parametry, tedy standardních 36 voltů, ovšem výkon jen 200 wattů. Zvládne frekvenci šlapání 120 otáček za minutu a maximální „krouťák“ je u něj 55 Nm, což je proti osmdesáti newtonmetrům u motoru Max Drive přece jen méně. Nicméně tenhle motor lze naprogramovat jak pro standardních 25 km/h, tak pro Speed Pedelec, tedy 45 km/h. Samozřejmostí je torzní snímač i snímač rychlosti, takže nejde o variantu pracující na bázi PAS, kterou značka rovněž nabízí jako středový motor. To hlavní je zde nižší hmotnost 2,3 kilogramu a hlučnost méně než 55 decibelů. Rovněž „kapotáž“ motoru nahrává jeho elegantnější integraci do rámů, tedy především těch silničních. Tam by se měl s délkou 170,8 mm a výškou 90 mm celkem spolehlivě začlenit. Délka osy na drážkované kliky se svěrnou objímkou je 144,6 mm mm a šířka úchytů motoru v tradičním bafangovském rozměru pak 44 mm, takže žádný macík.

Systém napájí jen 200Wh baterie, určená pro ukrytí v rámu, takže logicky s ohledem na rozměry silničních rámů chápeme její menší kapacitu a tím i velikost 368x75 mm při šířce  53 mm. A zatímco u motoru výrobce doporučuje provozní teplotu v rozmezí 20 až 40 °C, u baterie je rozpětí -20 až 60°C. Displej tentokrát není už tak macatý, na jaký jsme byli u Bafangu zvyklí v jeho nejrozměrnějším oplastovaném provedení, nicméně jde jen o trošku štíhlejšího sourozence v podobném designu. Rozměry 49x77,5 mm, je to solidní obrazovka schopná zobrazit všechny základní cyklo funkce i kapacitu baterie, zajistit podsvícení a umí ovládat i světla. Nemá ale propojení přes Bluetooth ani USB dobíjecí port, prostě jednodušší model, nicméně výrobce slibuje díky kontrastu dobré zobrazení údajů i na ostřejším slunci. Displej pak má samostatné tlačítko pro umístění v dosahu palce s přepínáním mezi pěticí režimů výkonu. Nechybí ani snímač rychlosti na zadní stavbu a celá sada včetně veškeré elektroniky by se měla dostat na hodnotu 4,4 kg. Když k tomu přidáme silniční kolo se spodní trubkou dimenzovanou pro motor a baterii, které by mohlo mít kolem deseti nebo devíti kilogramů, máme elektrosilničku vážící pod patnáct kilogramů. A komu tím prospějete?! Chtělo by se zvolat, ovšem odpověď je jasná všem. Pokud zde máme silniční kola s odnímatelným pohonem Fazua či nábojovými motory, proč by nemohla mít nepatrně slabší středový motor, nasazený nastálo, aby jejich majitel mohl jezdit v kopcích bez větší námahy. Snaha zmenšit motor a snížit hmotnost je ale v tomto případě jasnou ukázkou toho, že bez omezení výkonu a kapacity baterie to zatím stále neumíme, je to pořád něco za něco.

 

(už)

datum: 18.03.19 - kategorie: Elektrokola (i testy)
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign