deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Mongoose Rockadile, model 2004

thumb_80x60_mon1.jpg(2429KB)Jednou z nejprodávanějších kategorií horských kol je třída v cenách od deseti do patnácti tisíc korun. O to důležitější je vymezit mezi jednotlivými výrobci rozdíly a zvolit nejlepší bike v dané kategorii. Při investici okolo dvanácti tisíc korun je víc než jisté, že se spekulovat o kvalitě, výbavě a designu určitě bude. Tímto přísným sítem zákazníků neprojdou rozhodně všichni výrobci. Mongoose Rockadile LED pro rok 2004 to ale bezesporu bude, kdo projde. Kolo je uzpůsobeno pojetím i designovým zpracováním pro cílovou skupinu mladých a nadšených bikerů, kteří očekávají od svého kola nejen výborné parametry v terénu, ale také kvalitní zázemí ve městě při každodenních jízdách. To vše jim Rockadile LED může nabídnout. Kategorie tohoto kola spojuje sportovní úchop s velmi pevným a robustním rámem, který svými detaily zapůsobí jak na znalce, tak na laika. Řada kol Mongoose se projevila již v minulých sezonách – jejich ceny jsou velmi příznivé, a to při zachování dobrého jména značky a také zpracování. Rockadile LED 2004 se přesně trefuje do kategorie kol okolo dvanácti tisíc korun, která budou nástrojem do začátků a padnou do ruky i zkušenějším jezdcům. Hlavními parametry však zůstávají lehká ovladatelnost, pohodlný posed, pevný a robustní rám, dlouhá životnost.

Frame

Než přikročíme k posouzení vlastních detailů rámu, je nutné zdůraznit velmi dobré designové provedení. Hra s jedním odstínem barvy, která je doplněna pouze o přechody, působí nadčasově a přitom nevtíravě. Opět se přikročilo k té nejlepší cestě, a to k jednoduchosti. Kolo je lesklé a upoutá už z dálky. Rám ze slitiny hliníku 6061 ze skupiny agressive MTB využívá efektní výztuhu za integrovanou hlavou, která jasně ukazuje, pro jaké využití se bude hodit nejlépe. Rám je opatřen čepy, ale naše varianta si hověla na kotoučových brzdách. K tomu je připravena zadní navářka se standardní roztečí. Nekompromisní zpracování zadní stavby přináší čisté čtvercové profily jak na spodních, tak horních vzpěrách. To vytváří nenahraditelný efekt nezničitelného a bytelného nářadí. Na rámu této třídy nechybí výměnný hák přehazovačky ani dvoje navářky na košíky pro láhve. Veškeré vedení je taženo po horní rámové trubce, což je dnes nejpoužívanější standard. Tento rám se mimo testované M vyrábí ještě ve velikostech XS (14"), S (16") , L (20") a XL (22"). Nabídka je tedy opravdu široká a dovoluje využívat tento stroj jak na klasickou jízdu, tak i v podstatně menších velikostech s libovolnou možností přestavby na speciála. Na druhou stranu mají konečně možnost i opravdoví čahouni zasednout na kolo s takovými parametry, které ostatní značky jen zřídka nabízejí.

Equipment

Ve srovnání s loňskou sezonou se určitě u Mongoose posunuli o stupínek výš. Stále lepší vybavení, především u střední a vyšší třídy kol, je patrné u každé značky. To co nabízí Mongoose Rockadile LED 2004, je ale opravdu zajímavé. Když pomineme velmi kvalitní rám, je kolo vpředu vyzbrojeno odpruženou vidlicí RST Gila T4 s 80 milimetry zdvihu, která při chodu nadoraz dosahuje ještě o 9 milimetrů navíc. Tato ryze XC sportovní varianta od RST se vyrábí ještě v černém odstínu a pohybuje se na pružinách s elastomery, které mají mírně vynahradit absenci útlumu při zpětném chodu. Zajímavá je hmotnost 1,87 kg, která kolu rozhodně prospěje. Regulovat můžete tuhost pružení na horních nohách pomocí klasických otočných koleček. Ráz kola podporují jednotlivé doplňky a jejich zaměření. Vlaštovky True Technologies spolu s představcem shodného výrobce určují položení rukou do pohodlného úhlu. Důraz je kladen na brzdy, které jsou mechanické od Tectra s označením IO. Jejich ovladačem jsou brzdové páky Shimano Alivio. Na rozdíl od většiny značek v této cenové třídě můžeme ohodnotit velmi kladně kliky FSA Alpha Drive (alu) s ocelovými převodníky 22/32/42, které jsou výměnné. Řazení od klasiky Shimana pochází z modelové řady Alivio. Na kolo jsou montovány kvalitnější alu platformové pedály. Ráfky Alex DM 18 spolu s náboji Formula Disc nesou nezvykle kvalitní obutí Hutchinson Mosquito šíře 2.0.

S ledovým klidem

To, kde je tomuto stroji nejlépe, ukázala již cesta z redakce. Velikost osmnáct palců patří rozhodně ke kratším geometriím, které budou perfektně sedět všem hráčům s nástrahami terénu. Kolo je velmi hravé a jeho stavba dovoluje i méně zkušeným jezdcům dobré výsledky. Velmi nás překvapil chod přední odpružené vidlice. I když se jedná o základnější verzi od RST, její funkce byla velmi citlivá, a i přes absenci klasického útlumu, prokazovala naprosto vyrovnaný a klidný krok. Rozhodně znatelný posun v levnějších třídách předního odpružení. Kotouče brzdily výborně a můžeme kvitovat mechanickou konstrukci. I amatér jednoduše přitáhne šroub na páce nebo dotáhne na těle brzdy lanko pětkou imbusovým klíčem. Pro kategorii jezdců s kolem za dvanáct tisíc korun trefa do černého. Naprosto nadstandardní kvalita pneumatik by se spíše hodila na ryze XC bike. Zde zbytečně navyšují cenu a jejich velmi nízká životnost je kolu této třídy na obtíž. Navíc šíře 2.0 se rovná spíš 1.9, což pro polety a lehké enduro, pro které je toto kolo jak stvořené, nebude ideální. Levné, ale přitom výměnné převodníky u klik FSA Alpha jsou dalším argumentem k dobru. Mongoose Rockadile LED je ideálním partnerem všem cyklistům, kteří si chtějí na kole opravdu užít. Kratší geometrie nebude nejlepší jako nástroj závodníka, ale nabízí svému uživateli nesmírnou pohodu. Lehce se přenese přes terénní nástrahy a ve městě se cítí jako ryba ve vodě. To vše je podtrženo skvělou cenou 12 190 korun. Pokud nemáte závodní ambice v XC a chcete kolo, které vás podrží a naučí vás víc, než byste mysleli, je Mongoose Rockadile LED 2004 ideální volbou.

Text a foto: Tereza
thumb_60x80_mon3.jpg(2464KB)thumb_80x24_mon5.jpg(1470KB)thumb_72x80_mon6.jpg(2750KB)thumb_75x80_mon8.jpg(2899KB)thumb_80x60_mon9.jpg(2125KB)
datum: 29.10.03 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign