Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Mongoose Canaan Elite - test kola

Mongoose Canaan Elite

Sto milimetrů zdvihu zadní stavby většinou pasuje kolo na použití při cross country. U nás ano. Ale v domovině značky Mongoose vypadá běžné crosscountry trošku jinak, než u nás. Americký biker si na celodenní brázdění krajinou místo elasťáků vezme volné kraťasy, batoh s rezervoárem a rozhodně nechápe, k čemu by potřeboval úzká rovná řídítka a dlouhý představec. On si jde výlet užít, ne se „zrušit“ či pobít kamarády na trailu.

Mongoose Canaan Elite

Přesně takovému stylu jízdy je ušit na míru i model Canaan. Najdeme v něm mix těch nejlepších parametrů pro jezdcovo maximální pohodlí i zábavu, ale i dostatek tuhosti pro výkon.

Rám všech modelů Canaan, které se prodávají ve třech variantách za 90, 54 a 36 tisíc korun, je postaven z dvojitě zeslabovaných trubek ze slitiny hliníku s označením Xtrolite-G6. Klasické profily trubek, čisté svary, navářka pod hlavou, kované dílce přepákování a zadní stavby, vše je navrženo pro maximální tuhost a co nejnižší hmotnost. Chválíme smysl pro detail, který je vidět nejen na celkovém zpracování rámu, ale i u informačních nálepek. Například pod tlumičem je informace o zaměření kola na vytrvalostní cross country, rozměr tlumiče, poměr přepákování i rozměr vložek osazení tlumiče, což pomůže třeba při pozdějším servisu. Nálepka na sedlové trubce zase ukazuje na miniaturní otvor, v němž je vidět zasunutí sedlovky, aby nehrozilo poškození rámu. Praktické.

Odpružení

Mongoose Canaan EliteSystém odpružení rámu FreeDrive značka Mongoose úspěšně používá již několik let. Ačkoliv na první pohled může vypadat složitěji, jedná se o obdobu plovoucího čepu, pouze s tím rozdílem, že díky použití malého vahadla za středovým pouzdrem nedochází k zamykání zadní stavby pod bržděním. Celkově je systém výborně vyladěn pro rychlou jízdu a maximální oporu pod záběrem, takže určitá netradičnost jeho vzhledu má své opodstatnění. O jeho funkčnosti hovoří i fakt, že se používá také na freeridové a sjezdové stroje značky. Krásný příklad, jak systém funguje na stroji se 140 mm zdvihu Teocali je možné shlédnout na jízdě Chrise Akrigga na serveru www.vimeo.com, stačí do pole vyhledávání zadat termín Teocali.0.

Osazení

Vraťme ale k našemu canaanu. Prostřední verze Elite za 54 tisíc korun je osazena několika zajímavými komponenty. Vzhledem k tomu, že rám patří k těm delším a úhel hlavy 69,5° má na svědomí klidnější projev, pro vyváženou ovladatelnost je kolo osazeno vlaštovkami šíře 68 cm, což bychom si s klidem dali na freeridové kolo. Kratší představec délky 85 mm pak spolu s tak velkou pákou řídítek přidá na ovladatelnosti v těžkém terénu, takže XC kolo dostalo do vínku to lepší od svých freeridových bratříčků, ale přitom si zachovalo schopnost poradit si s prudkými výjezdy, kde se předek nemá důvod nechtěně zvedat.

Jízda

Mongoose Canaan ElitePři prvním kontaktu překvapí absence tlumiče s páčkou blokace, je tu pouze zlaté kolečko nastavení prahu odtržení. Do tlumiče jsme natlakovali 160 PSI, což pod 80 kg těžkým jezdcem způsobí zanoření o 20%. První nasednutí na kolo však ihned dá na srozuměnou, že systém se o pružení v terénu postará, zatímco na rovném povrchu se ani nehne. A jestli u většiny odpružených kol dochází k pohupování tlumiče v řádu několika milimetrů, tlumič na canaanu se pod šlapáním ani nehne, a to s minimální úrovní vlivu flood gate. Každá nerovnost, kořen, díra či kámen však okamžitě zadní stavbu rozpohybuje. I při jízdě ze sedla je systém ze své podstaty odolný proti pohupování, nicméně pod silovým záběrem se již lehce pohupuje. Zlaté kolečko Flood Gate jsme tedy používali jedině do táhlých výjezdů po zpevněném povrchu, jinak jsme jej nechali po celou dobu jízdy vyšroubované na minimální vliv. Chod zadní stavby nebylo prostě potřeba jakkoliv krotit.

Moc se nám u tohoto 11,9 kg vážícího stroje líbilo použití ultralehkých XC ráfků Stan´s ZTR Olympic pro bezdušový systém No Tubes, které ve spojení s plášti Continental SpeedKing dávají canaanu úžasné zrychlení a lehkost jízdy. Dalším ojedinělým komponentem je sedlovka SDG typu I-Beam spolu s top modelem značky SDG, sedlem Formula FX. První usednutí je jak do peřin, oproti jiným závodním XC sedlům formula FX poskytuje nadmíru pohodlí.

Mongoose Canaan Elite

Pro použití při závodním XC by bylo možná potřeba provést pár změn, které by z canaanu udělaly „chrťácký“ stroj, nám ale pro běžné ježdění po lese všemi směry vyladění kola neuvěřitelně sedlo. Posed je vyvážený doprostřed kola, takže ve výjezdu se jezdec nad kolo může ideálně rozložit a v prudkém sjezdu zase nemá problém se přesunout za sedlo a zdolat jakkoli prudký svah. Zadní stavba klasické délky 425 mm je ideální pro snadné nadhození předního kola na překážky, v zatáčce se pak s kolem lépe manévruje, než kdyby mělo delší zadní stavbu. Boční tuhost rámu je díky provedení středové partie se dvěma čepy nad sebou a masivním profilům všech dílců výtečná.

Pro koho

Mongoose Canaan Elite nás nadmíru nadchl. Tuhé, dalo by se říci až inteligentní odpružení, kdy tlumič nepotřebuje páčku lockoutu, spolu s lehkými koly, delším rámem, kratším představcem a širokými řídítky přináší netradiční, ale vyvážený mix, jehož výsledkem je skvělá ovladatelnost a tuhost pod záběrem, Cena 54 tisíc korun pak zcela odpovídá osazení i celkové funkci kola.

Mongoose Canaan Elite

 

Plusy: tuhost pod záběrem, pohodlí jízdy, vyvážené osazení

Minusy: nenašli jsme

 

Rám Xtrolite-G6 db 100 mm
Vidlice Rock Shox Reba SL
Tlumič Rock Shox Monarch 3.1
Kliky FSA V-Drive
Přesmykač Shimano SLX
Přehazovačka SRAM X.9
Řazení SRAM X.9
Ráfky Stan's ZTR Olympic
Pláště 26x2.0 Continental Speedking
Náboje Formula
Brzdy Avid Elixir 5
Řidítka Truvativ Stylo Race, zeslabované, vlaštovky
Představec Truvativ Stylo Team
Sedlo SDG Formula FX I-Beam
hmotnost 11,9 kg
Cena 53 999 Kč
datum: 05.05.10 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign