katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Momenťák jednoduše

Přesně takhle pojala momentový klíč značka Pells, která jej nabízí buď v rámci servisního balíčku jako bonus ke svým kolům, případně jako součást tohoto samostatně prodávaného balíčku, nebo lze koupit za 699 korun pouze momentový klíč.

Jeho provedení je trochu odlišné od momenťáků v podobě klasické ráčny s volnoběhem a nastavitelným odporem pojistky pro požadovaný dotahovací moment. Pells vsadil na jednodušší variantu, tvořenou pákou se stupnicí na jednom a hlavicí pro nástrčné klíče na druhém konci. Nad samotnou pákou je umístěna jehla, která se při dotahování či povolování šroubu vychýlí a na stupnici ukáže dotahovací moment v rozsahu 0 – 10 Nm v obou směrech. Součástí klíče je samozřejmě sada nástrčných klíčů zahrnujících imbusy 2 – 8 mm, křížový šroubovák nebo torxy T10 a T25.

Žádné nastavování požadovaného momentu dotažení, jen nasadit odpovídající klíč – magnet v hlavici jej spolehlivě zajistí, a utahovat až do okamžiku, kdy nám jehla na stupnici ukáže patřičnou hodnotu. Tady je zásadní rozdíl proti klasice s pojistkou, u níž není vidět postupný nárůst síly až do okamžiku, kdy překonáme nastavenou hodnotu a pojistka cvaknutím zahlásí stop. V případě klíče Pells musíme při dotahování sledovat vychýlení jehly, což práci lehce komplikuje, ale zase je vidět postupný nárůst dotahovacího momentu. Možná, že je ráčna s pojistkou přesnější a díky standardní delší rukojeti jednodušší na práci, ale tady je to díky menšímu provedení tak nějak citlivější do ruky. Pro dosažení 10Nm maxima ovšem bylo nutné vyvinout celkem slušnou sílu, což není vzhledem k miniaturní rukojeti tvořené kuličkou zrovna vstřícné ergonomii ovládání. Záleží tedy na vkusu, jaké řešení kdo upřednostňuje. Toto je díky 110 mm dlouhé ráčně poměrně malé a v praktickém obalu velice skladné.

(už)

 

datum: 18.04.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign