Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Metařské elektrokolo

U elektrokol jsme si tak nějak zafixovali, že jde buď o běžná kola určená fyzicky méně zdatným uživatelům, kterým ulehčí jejich jízdu, případně provedení, jež nabídnou sportovní zážitek s menší námahou. Jenže jejich pole působnosti je mnohem širší, vždyť v západních zemích slouží ve velké míře v poštovních službách, při transportu a jejich využití se v závislosti na konstrukci v podstatě meze nekladou.

I u nás už elektrokola slouží třeba pošťákům, ale zatím to nejsou takové transportní speciály s bednou jako třeba v Německu.

Každopádně zajímavé novinky v kategorii užitkových elektrokol připravila značka Apache ve svém projektu Work Class, což jsou elektrokola s pohonem jednotkou Apache, určená pro pošťáky či metaře. Právě „popelářské“ elektrokolo už úspěšně slouží třeba v Trutnově a měli jsme možnost jej sami vyzkoušet. Rám s nízkým nástupem totiž hned za hlavovou trubkou a nad můstkem zadní brzdy a zadní patce nese přišroubovanou boční „sajdu“, která slouží pro převoz popelnice, nářadí a ještě má v přední části odkládací koš pro nějaké další smetí. Jednoduchý ocelový rám, zakrytování třetího kola na boku a snadno demontovatelná „sajda“ jsou poháněné předním 250W elektromotorem s LED displejem na řídítkách a baterií v nosiči. Mimochodem, na nosiči je plastový uzamykatelný box na nabíječku a další drobnosti.

Tenhle stroj je i přes svoji jednoduchost promyšlený do detailů, o čemž svědčí třeba parkovací ruční brzda fungující díky plastové pojistce na brzdové páce, kterou zajistí po stisku v požadované poloze a čelisťová brzda na zadním kole zůstane aktivovaná. Standardně ovšem kolo používá protišlapací bubnovou brzdu a jediný převod. S popelnicí přece jen nebudete honit rychlost nebo extrémní výjezdy a sjezdy. Na druhou stranu, displej má i tlačítko pro asistenci motoru za chůze, takže metař může vedle svého stroje kráčet rychlostí 6 km/h a ten pojede sám.

Elektrokolo Work Class jsme i s popelnicí vyzkoušeli a popravdě posed je díky sajdě lehce naklopený ke straně, ale na to si po chvilce zvyknete. Horší už je to do zatáčky, protože vlevo zatočit je snadné díky zapření se o sajdu, kdežto ostrá pravotočivá zatáčka vám najednou zvedne boční kolo i s popelnicí do vzduchu, takže to vyžaduje trochu cviku. Nezvykle působily pneumatiky, které jsou v tomto případě bezdušové, ovšem uvnitř není tmel, ale jsou prostě plné gumy, takže do nich můžete zapíchnout třeba hřebík nebo střep, jak je libo, a nic ze své tvrdosti neztratí. Tuhle praktickou gumovou „obruč“ s plochým profilem běhounu a středně hrubým vzorkem vyrábí Matador a popravdě je to k tomuhle kolu ideální obutí.

Metařské elektrokolo, tedy kromě toho, že vzbudí dost pozornosti, rozhodně svojí funkčností nezklame a to jsme ještě nezkoušeli pošťáckou tříkolku téže produkce, kterou čekají pošťáci v chorvatském Záhřebu.

(už)

datum: 20.01.15 - kategorie: Elektrokola (i testy)
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign