Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Merida One-Twenty HFS 3000-D

Bike na pomezí mezi XC stroji 96 a enduro modelem One-Five-O, který nabízí pohodlné svezení v rychlejším tempu, taková je „stodvacítka“ s hydroformingem tvarovaným rámem.

Merida One-Twenty HFS 3000-D

Tuhost a rychlost

Rám vychází částečně z designu staršího modelu AM, ovšem proti němu dostal do vínku výrazný nárůst tuhosti. Horní trubka s hranatým profilem je dost masivní a totéž platí o spodní trubce. Obě jsou navařeny na hlavovou trubku, která je na koncích nezvykle zúžená. U sedlovky je pak nenápadná výztuha napojení horní trubky.

Merida One-Twenty HFS 3000-DStředové pouzdro je v duralovém bloku, který na úrovni malého převodníku nese hlavní čep zadní stavby. Právě zadní stavba je proti modelu AM výrazně zesílená, a ramena tak nabízejí podstatně vyšší tuhost. Čep na spodní asymetrické stavbě je nad osou zadního kola, takže jde o jednočepové zavěšení s přepákováním na tlumič. Masivní vahadlo přepákování je uchyceno na přední straně sedlové trubky a díky jeho tvaru a průměru čepů jsme nepozorovali výraznější kroucení ani v této partii. Vedení lanek a hadice brzdy je na obou stranách spodní trubky, takže celkově rám působí nerušeným dojmem.

Posed je na první dojem, i přes nižší podložky pod představcem, lehce endurový. Jezdec sedí i přes nastavení sedla na střed výrazně vzadu, což by vyřešila sedlovka s přímým zámkem. Jinak si lze na posed rychle zvyknout. Výška řídítek je ovšem na XC výše a na Enduro zase nízko, takže jde o jakýsi kompromis na hranici obou stylů.

Jízdní projev je díky výrazné tuhosti rámu poměrně lehký a po rovině si kolo vede velice dobře. Posed vzadu je na rovině nebo ve sjezdech výhodou, na výkonu to není znát, naopak ve sjezdech to jezdci ještě přidá. Ve výjezdech ovšem tato pozice dovoluje kolo lehce se stavět na zadní, takže je třeba výrazně přesunout těžiště na špičku sedla a naklonit se na řídítka.

Odpružení je zvolené citlivě, obě jednotky Fox dávající 120 mm zdvihu na obou kolech pracovaly ve vzájemné harmonii. Zadní stavba se při jízdě ze sedla výrazněji nehoupe a ani v sedle neokrádá jezdce o energii nechtěným propružováním. Páčku propedalu jsme aktivovali jen v nejprudších stoupáních nebo při delších přesunech po silnici, jinak vůbec není potřeba jej aktivovat. Zadní odpružení tedy chválíme za jeho funkčnost a spolehlivý chod. Přední vidlice je dostatečně citlivá ke všem nerovnostem, takže jezdce podrží i v hodně náročném terénu.

Merida One-Twenty HFS 3000-DDíky celkově slušné obratnosti kola není problém dostat jej do vzduchu, občas s ním seskočit terénní zlom nebo odjet schody po zadním kole. Nechá si líbit poměrně hodně a odpružení všechno vyžehlí. Pod brzděním sice odpružení částečně přituhne, ale to je u tohoto systému klasika. Při dopadech z větších nerovností je cítit hloubka zdvihu, jinak jej jezdec moc často nevyčerpá v plné míře.

Pocitově trochu vyšší těžiště vyžaduje v ostřejších zatáčkách trochu větší náklon a výraznější záběr do řídítek. Bike má sice dobrou a hravou geometrii, ale těžiště není klikatým stezkám příliš nakloněno. Díky tuhosti rámu je v zatáčkách ovládání kola přesné, takže jezdec se s ním po chvíli celkem sžije. Ve sjezdech má tedy bike rozhodně navrch proti výjezdům a jezdci směrem dolů určitě pomůže. To platí jak pro prudké úseky, tak pro rychlé pasáže, kde se chová i přes celkově hravý projev stabilně.

Komponentové osazení je vzhledem k ceně kola jednoznačně slušné. Kompletní sada Deore XT pracuje spolehlivě na všech frontách. Výkon brzd Magura Louise s BAT regulací bychom označili jako naprosto skvělý, navíc s kotouči průměru 180 mm jde o hodně výkonné kotvy. Tomu odpovídají i pláště Rocket Ron od Schwalbe, jejichž vzorek je dobrým univerzálem do každého terénu. Sedlo Prologo nám kvůli tvrdosti příliš nevyhovovalo, ovšem silikonové gripy Merida vynikly výbornou přilnavostí.

Pro rychlé enduro

Tento bike je přechodníkem od XC k enduro stylu a kdo se bojí velkých zdvihů, ale má rád komfort kvalitního odpružení, tuhý rám a lehkou svižnou jízdu, najde v něm dobrého společníka.

 

Plusy: tuhost, chod odpružení, ovladatelnost

Minusy: posed vzadu

 

Rám: One-Twenty HFS-Disc 120 mm

Tlumič: Fox RP2

Vidlice: Fox Float RL 120 mm

Kliky: Shimano Deore XT

Brzdy: Magura Louise BAT 180 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Náboje: Shimano Deore XT

Ráfky: DT Swiss X430

Pláště: Schwalbe Rocket Ron 2,25‘‘ EVO

Sedlo: Prologo Scratch Pro T2.0

Sedlovka: FSA SL250

Řídítka: FSA XC 282L OS

Představec: FSA OS-XT 6

Hmotnost: 12,8 kg

Cena: 50 990 (43 990) Kč

datum: 08.11.10 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign