katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Merida One-Forty 1-B - test kola

Merida svoji trailovou řadu One-Forty, tedy biky se zadním zdvihem 140 mm, kompletně přepracovala nejen ve smyslu zadního zavěšení, které je proti jednočepovým předchůdcům s přepákováním na tlumič nově v rytmu virtuálního závěsu, ale také došlo k přechodu na kola průměru 27,5 palce a obě tyto změny bikům jen prospěly.

Rychlý all-mountain

Jestliže zůstalo u těchto modelů něco zachováno, pak je to pohledově určitě konstrukce předního rámového trojúhelníku. Hydroforming i v tomto případě vytvaroval spodní i horní trubku do profilu vzdáleného klasickému kruhu a jejich mírné vyhnutí nahoru zůstalo. Kónická hlavová trubka je samozřejmostí, ovšem vedení řadicích bovdenů nebo hadice teleskopické sedlovky se hned za hlavovou trubkou ukrývá do vnitřních prostor. Pouze hadice zadní brzdy zůstala celkem prakticky vedena vnějškem, virtuální závěs VPK by snad kvůli dvojici vahadel ani vnitřní variantu neumožnil. Spodní vahadlo napojené hned za do boku vyhnutou sedlovou trubkou je kraťoučké a pevný trojúhelník zadní stavby se za ním táhne ještě trochu dolů. Horní přepákování na tlumič pak vypadá celkem standardně a vychází designově z původních modelů, naopak zadní stavba svými předními „X" vzpěrami, pevnou osou a vnitřní výztuhou před PM úchytem brzdy přímo čiší dravou čerstvostí, chtíc ukázat, co se v ní skrývá za potenciál.

Ten podporuje komponentové osazení zvolené bez jediného kompromisu, což platí jak pro pohon i skvělé brzdy v režii shimana, tak luxusně vyhlížející kola Sun Ringlé a agresivní vzorek plášťů Nobby Nic nebo teleskopickou sedlovku Reverb Stealth s vnitřním vedením hadičky.


Terénní vlohy celého stroje jen podtrhují komponenty odpružení, konkrétně v režii značky Fox, přičemž přední vidlice dovolí snížit zdvih o třicet milimetrů a tlumič s trojicí režimů CTD zase nabídne úlevu ve stoupáních. Pevné osy nábojů Sun Ringlé jen dokreslují celkové zaměření na přesné vedení i v ostrých zatáčkách a celý bike díky spíše střední masivnosti rámové konstrukce tak trochu klame tělem.
Opak je ale pravdou, protože se v tomto případě podařilo skloubit dohromady stabilnější lehce endurový projev ve sjezdech s razancí středně výkonného maratonského fullu. All mountain je tedy přesně vystihujícím charakterem tohoto modelu, který usadí jezdce pohodlně dozadu, ovšem s rukama spíše níž, díky kratší hlavové trubce a položené vidlici. Tento mix enduro a maratonského posedu vybízí na rovině k docela slušnému výkonu, samozřejmě s přihlédnutím k hmotnosti kola či hodnotě zdvihu. Celkem lehká jízda není o přehnané chuti akcelerovat, tam má delší geometrie rámu i položená vidlice své jasné limity. Na druhou stranu je ale plynulá jízda i přes hodnoty zdvihu pocitově hodně lehká a bike je docela výkonný i ve stoupáních, kde jsme ovšem kvůli citlivosti odpružení častěji sahali po páčce nastavující jeden ze tří režimů komprese. I přes citlivost zadní stavby ale kolo docela ochotně stoupalo bez nějakých tendencí ke zvedání předku do vzduchu.

Tato vlastnost pak byla typická i ve sjezdech, kde se potvrdila jasná nadvláda položené vidlice, schopné protáhnout jezdce bezpečně i hodně rozbitou pasáží v poměrně vysoké rychlosti, ale nějaké přitažení řídítek a odskakování nebylo takovou samozřejmostí. Delší geometrie prostě sází více na stabilitu než na hravost.
To samé bylo znát i při průjezdu zatáček, kdy ostré točky a uzavřené vracečky kolem stromů rozvor i úhel hlavy celkem limitoval, aby pak předvedl své výhody v rychlých táhlých zatáčkách, do nichž byla díky nízko položenému těžišti radost kolo položit a následně vyrazit pod plným plynem ven. Geometrie tedy sází spíše na rychlost a plynulost než nějaké dovádění v technických pasážích, i když s trochou šikovnosti to jezdec v omezené míře také zvládne.

Každopádně, odpružení k tomu předpoklady má, protože jeho citlivost a vnímavost vůči terénu nebo sérii kořenů je na vynikající úrovni a navíc zbytečně netuhne pod brzdou. Když k tomu přičteme teleskopickou sedlovku s vnitřním vedením, má jezdec v kombinaci s krátkým představcem stroj nabízející perfektní sjezdové vlastnosti a výkon dostatečný pro celodenní jízdu v náročném terénu.
One-Forty 1-B je v novém provedení více než důstojným nástupcem původní série těchto modelů a nutno říci, že zaměřeným mnohem více do hrubšího terénu, a to nejen díky průměru kol, ale celou konstrukcí a hlavně sjezdověji orientovanou geometrií schopnou nabídnout dostatečný výkon i na rovině.


Plusy: stabilita, nižší těžiště, sjezdové vlohy, chod odpružení
Minusy: propružení ve vjezdech

 

Technické specifikace

Rám: One Forty 27-D-Single BSC VPP, 140 mm

Tumič: Fox Float CTD BV
Vidlice: Fox 32 Talas CTD Fit
Kliky: Shimano Deore XT, 22/30/40
Brzdy: Shimano Deore XT, 180 mm
Řazení: Shimano Deore XT 3x10
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore XT
Kola: Sun Ringlé Charger Expert, 15/142x12
Pláště: Schwalbe Nobby Nic, 2.5"
Kazeta: Schimano CS-HG81, 11-36
Sedlo: Prologo Scratch
Sedlovka: Rock Shox Reverb Stealth
Řídítka: FSA Afterburner
Představec: FSA Afterburner
Hmotnost: 13,75 kg
Cena: 93 990 Kč

datum: 03.07.14 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign