deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Merida Big 7 XT edition

Merida Big 7 XT- edition

Ani Merida letos neunikla tlaku průměru 27,5 palce, který nahradil v její nabídce téměř kompletně šestadvacítky a je zastoupen jak na karbonových, tak hliníkových rámech. Testovaný model pak v kategorii hliníkových modelů zaujímá se svým technoformingem tvarovaným rámem střední příčku mezi hydroformní imitací karbonových topmodelů a tvarově střízlivějšími cenově dostupnějšími typy.

Nenápadný rychlík

Přestože je rám kombinací univerzální sportovní geometrie s trochu extravagantními zadními patkami připravenými i pro montáž stojánku, převládají v jízdním projevu jednoznačně sportovní vlohy. Jednoduché profilace trubek předního rámového trojúhelníku se soudkovitě tvarovanou hlavou a masivními svary narušuje nápadný tvar patek, z nichž levá nese třmen zadní brzdy na své vnitřní straně. Standardní vedení řadicích lanek vnějškem, v přerušovaném provedení, závitové středové pouzdro a „netapered“ hlavová trubka pak dokazují, že ne vždy je třeba za každou cenu podléhat novým trendům. Tedy alespoň v případě tohoto kola funkčnost a jízdní vlastnosti dokazují, že osvědčené dokáže skvěle fungovat i v kombinaci s novým průměrem kol.

To, co řadí tento model nejvýše mezi jeho technoformingovými sourozenci, je osazení řadicími komponenty a klikami XT, což zavání tak trochu závodním nadšením. Funkce všech dílů pohonu a řazení byla naprosto bezchybná, takže bychom proti tomu nic nenamítali. Totéž platí i pro vidlici, která přestože patří do nejdostupnější řady značky Rock Shox, její vzduchová pružina, velice jemný chod a lockout z řídítek ji kromě hmotnosti vůbec nedegradují do kategorie nedělních výletníků, ale pro amatérského sportovce bude dobrým společníkem. Žehlila totiž spolehlivě drobné nerovnosti a zvládla i tvrdší dopady. Brzdy pak sice nenabídly tak ostrý projev, jako by tomu bylo při zachování hierarchie rodu Deore XT, ale jde o funkční a dobře dávkovatelné kotvy. Naopak pláště a kola si zaslouží díky univerzálnímu vzorku a rozumné hmotnosti chválu.

Dost ale komponentů, tím hlavním jsou rám, geometrie a výsledné jízdní dojmy. Posed byl i s představcem v negativním sklonu jednoznačně z řady pohodlných, takže neurazí nedělního výletníka ani hobby maratonce, ale po ubrání podložek už koketuje se sportovnějším módem, vhodným i pro XC. Karbonová sedlovka spolu s tuhým rámem ukázala dokonalou souhru výkonného základu s dobrým doplňkovým tlumením rázů. Právě tuhost rámu příjemně překvapila a akcelerace i výkon byly překvapivě velice slušné. Totéž musíme říci o ovladatelnosti, protože konstruktérům se podařilo sladit hravý a hbitý projev s dostatečně klidným vedením přímého směru, takže bike je co do točivosti velice předvídatelný a jezdci nijak neodporuje. Pokud tedy na rovině hodláte bleskově změnit směr nebo si přeskočit z jedné koleje do druhé, nebude kolo pod vámi protestovat ani proti jednomu.

S nájezdem do stoupání ovšem nezleniví, ani nezačne zvedat na protest přední kolo do vzduchu. Stačí jen lehce přikrčit lokty a stoupání si vychutnáte. Jen ze sedla je znát citlivost vidlice a vůli absenci ladění komprese její tendence k pohupování, takže přijde ke slovu lockout. Proti vrchařským speciálům zde sice budou drobné rezervy díky pohodlnějšímu posedu, ale i přesto můžeme říci, že i v tomto směru kolo dokáže předvést slušný výkon. Ten pak rovněž nabídne i ve sjezdech, kde se obratná geometrie s jistým vedením podepisují na ochotě sjet rychlé táhlé úseky bez protestu a v prudkých pasážích pak zkušená ruka pilota rovněž dokáže bezpečně zdolat většinu nástrah.

Big 7 není nejlepším vrchařem, spurtérem nebo sjezdařem, delší rámy stoupají lépe a kratší zase lépe odskakují ve sjezdech z hrany, ale je perfektním univerzálem, který umí od každého velký kus a nezklame v žádném směru. Pokud bychom hledali kolo na nedělní vyjížďku, s nastaveným představcem nahoru to bude opravdu výletník, a naopak pro větší výkony už jen stačí jej přetočit a ubrat podložky. Geometrie rámu totiž zvládne každý terén a kolo nabídne perfektní jízdní projev s dostatkem komfortu, tedy přesně to, o čem má biking být.

 

Technické specifikace

Rám: Big 7 TFS, Alu 6061

Vidlice: Rock Shox 30 Gold poplock, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT, 22-30-40

Brzdy: Shimano M615, 180/160

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Náboje: Shimano M435

Ráfky: Big 7 Pro D

Pláště: Schwalbe Rocket Ron, 2.1“

Kazeta: Shimano CS-HG62, 11-36

Sedlo: Selle Italia X1

Sedlovka: Merida Carbon

Představec: Merida Pro

Řídítka: Merida Pro

Hmotnost: 12,1 kg

Cena: 36 990 Kč

 

 

datum: 09.04.14 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign