Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Mayo XR Sport

Mayo XR Sport

Mladá slovenská značka si drží svoji tvář díky zahnuté spodní rámové trubce jak u XC biků, tak u krosových kol. A kromě prohnutí trubky je pro její kola typická ještě jedna věc, a to vysoká torzní tuhost rámu. Třetí nejvýše postavený krosový model v nabídce spoléhá na rám z duralu řady 6061 s hydroformingem tvarovanou spodní trubkou. Ta je u hlavy prohnutá přesně podle současných trendů a směrem ke středovému pouzdru se výrazně rozšiřuje do obdélníkového profilu. Horní trubka má vejčitý průřez, zadní stavba nese esovité prohnutí na obou partiích. Rám i vidlice mají návarky na čepy ráfkových brzd, protože tentýž model je k dostání i v nediskové verzi. Profilované patky i sedlové vzpěry jsou vybaveny závity pro montáž nosiče nebo blatníků. Ačkoli jde o krosový model, potěší vedení lanek schované pod horní trubkou.

mayocelk

Sportovní výletník

Svému jménu kolo i přes komponentově spíše rekreační osazení ostudu rozhodně neudělá. Posed patří mezi středně natažené, ovšem dostatečně vzpřímené a pohodlné. Navíc díky stavitelnému představci lze dostat ruce jak do sportovní nízké pozice, tak do vyloženě výletní výšky. Záleží na chuti jezdce, nicméně díky sportovnějšímu projevu a celkovému chování kola rozhodně nebude na škodu zvolit zlatou střední cestu. Dostatečnou výšku totiž zajistí prohnutá řídítka. Co trochu omezí sportovní jízdu, to bude objemnější sedlo. Sice nabídlo komfortní tlumení rázů a celkem pohodlný tvar, na delší jízdu v ostřejším tempu je přece jen prostorově výraznější.

S vhodně nastaveným posedem kolo hned od začátku poměrně dobře padne do ruky a velmi rychle si na něj jezdec zvykne. Tuhý rám velmi slušně přenáší energii, takže švihová jízda a ostřejší tempo nejsou problém. mpatkaOchota držet rychlost je na krosové kolo velmi slušná, takže jezdec toužící po celodenní vyjížďce v rychlejším módu určitě nebude zklamaný. Tuhý rám zároveň ale nenabízí výraznější tlumení rázů, navíc v kombinaci se sedlovkou průměru 31,6 mm je tato vlastnost pod sedlem ještě trochu slabší. Měkčí sedlo to tedy částečně kompenzuje, ovšem s jeho výměnou za sportovnější typ by jezdec asi dostal trochu více pocítit tvrdost terénu. Vpředu tlumí rázy pružinová vidlice SR Suntour, která se ukázala jako poměrně vnímavá i k drobným nerovnostem. Mechanický lockout jde aktivovat pouze v klidovém stavu, takže za jízdy si jezdec bohužel nemůže pružení uzamknout.

Ovládání kola si zaslouží jedničku. Na každý povel do řídítek jde velmi ochotně do zatáčky a i v testované velikosti 21 palců se hravě umí protáhnout každou zatáčkou. Těžiště je sice pocitově trochu výš, ovšem na ochotě zatáčet to kolu nijak neubírá. Přesto ale není vrtkavé a nestabilní, takže ve vyšší rychlosti dokáže jezdce podržet a nepotřebuje výraznější zkušenosti k ovládání.

Ve výjezdech v lehčím terénu není problém dostat se i do prudších kopců, ovšem trochu limitující je samozřejmě šířka plášťů, které jsou zde i přes hrubší vzorek vhodnější spíše na silnici a lehčí polní cesty. Ve sjezdech je pak výhodou citlivost vidlice a dobré ovládání kola.

Komponentové osazení mixuje sady Shimano Altus a Alivio, což je spíše rekreační záležitost, nicméně jejich mvidlefunkce je pro dané využití kola dostatečně spolehlivá. Kotoučové brzdy sice nejsou u krosových kol nezbytností, nicméně zde použitý mechanický typ fungoval po zajetí destiček poměrně spolehlivě. Brzdy nenabídly ostrý jedovatý výkon, ale spíše plynulý nárůst účinku s trochu pružnějším projevem na páce. Komu kotouče nesedí, může zvolit tentýž model ve verzi s ráfkovými brzdami.

Na švih i výlet

Mayo XR Sport je kolem vhodným jak na rekreační ježdění, tak na ostřejší projížďky po lehčích terénních cestách v rychlejším tempu. Uživatele rozhodně nezklame tuhostí rámů a kvalitním ovládáním.

Plus tuhost, ovládání, posed

Minus objemnější sedlo

Technická specifikace

Rám: Alu 6061

Vidlice: SR Suntour Nex 4610 63 mm

Brzdy: Shimano BR-M416 Disc

Kliky: Shimano Alivio

Řazení: Shimano Alivio

Přehazovačka: Shimano Alivio

Přesmykač: Shimano altus

Náboje: Shimano HB-RM65

Ráfky: Remerx Well

Pláště: Schwalbe CX Comp 700×35C

Sedlo: Fushan

Sedlovka: Zoom

Řídítka: Kalin

Představec: Zoom

Hmotnost: 14,4 kg

Cena: 12 590 Kč (v současné době může být s ohledem na slevy ceny nižší, nutno se informovat v obchodech)

datum: 05.10.09 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign