deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Mayo e-XR Comp - test kola

Sportovně laděné krosové kolo s elektropohonem může nabídnout trochu svižnější svezení, což je případ i tohoto modelu, který stojí v nabídce slovenské značky na nejvyšší příčce.

Mayo e-XR Comp - test kola

Sportovní ladění

Základem elektromodelu je duralový rám z řady vlastních krosových kol, ovšem v úpravách pro vedení kabeláže vnitřkem horní trubky, takže přibyl vstupní a výstupní otvor na jejím boku. Charakteristické je prohnutí spodní trubky za hlavou a před středovým pouzdrem, samozřejmě vybavené pod hlavou hydroformingem tvarovanou výztuhou. Zadní stavba má standardní provedení, samozřejmě disponující všemi závity a montážními body pro nosič a blatníky. Co se komponentového osazení týče, přední vidlice Suntour se zdvihem 63 mm a hydraulickým lockoutem je sázkou na poměrně slušnou citlivost, byť by těžší jezdec vzhledem ke geometrii kola uvítal spíše tvrdší kousek nebo vzduchové provedení se širším rozmezím nastavení tvrdosti. Mix osazení z řad Deore, Alivio a Altus je vzhledem k výsledné ceně pochopitelný.

Mayo e-XR Comp - test kola

Co se pohonu týče, je použita sada s napětím 36 voltů, motor v předním náboji a 8 Ah Li-ion akumulátor Panasonic v zadním nosiči. Jednoduchý ovládací panel bez displeje na řídítkách nabídne trojici módů asistence a ještě tlačítko Start-up pro pomoc motoru při tlačení kola do rychlosti maximálně 6 km/h. Situování panelu na levé straně je v rozumné vzdálenosti od gripu, a přestože bychom viděli raději variantu s většími tlačítky a displejem znázorňujícím třeba dojezd a okamžitou rychlost, ovladatelnost patří mezi lepší průměr. Čtveřice diod na panelu signalizuje kapacitu akumulátoru. Ten jsme nabili během necelých sedmi hodin na plnou kapacitu, přičemž výhodou jsou signalizační diody vzadu na akumulátoru, znázorňující po stisknutí tlačítka kapacitu nabití.

 

Mayo e-XR Comp - test kolaSamotná jízda bez asistence motoru se na kole s hmotností pod dvaadvacet kilogramů sice projevila jako línější při rozjezdu, ale jinak má kolo docela sportovní geny, tedy ve své třídě.Posed totiž nezařadí tento kros do kategorie výletních, ale delší představec, níže posazená řídítka a delší horní trubka nutí jezdce mírně ohnout záda a nastavit se do sportovní pozice. Pro záběr do pedálů a využití síly úchopu řídítek pro efektivní šlapání je to na jakémsi pocitovém nucení jezdce do vyšších výkonů rozhodně znát.Na druhou stranu, rekreační jezdec bude uvažovat spíše o výměně představce za stavitelný model, aby si posed upravil do pohodlnější vzpřímené pozice. Testovaná osmnáctka tedy bude vyhovovat spíše jezdcům s výškou maximálně 180 cm a i ti možná vymění představec za kratší, aby měli větší komfort. Sportovně zaměřený jezdec ale bude spokojený, v tomto módu totiž není geometrii rozhodně co vytýkat.

Asistence motoru po aktivaci nastane s prvním otočením klikami, a to díky senzoru na vnitřní straně převodníků. Z trojice módů nabídne každý pomoc motoru do určité rychlosti, takže nakonec přišla ke slovu nejčastěji nejvyšší účinnost, která dovolila pomáhat motoru až do zákonem povolených 25 km/h. Jestliže občas motor v předním náboji dovolí proklouznout přednímu kolu v prudších stoupáních třeba na štěrku, tak v tomto případě tomu bylo, díky většímu zatížení předního kola, zamezeno. Těžší jezdec ale dostal vidlici výrazněji do zdvihu, takže silnější pružina by určitě přišla vhod. My jsme celý systém pohonu otestovali nejprve v kopcovitém terénu, kde jezdec s hmotností 85 kg najel střídavě na všechny tři módy účinnosti lehce přes třicet kilometrů, ovšem se zcela novou baterií. Následoval test extrémního zatížení, kdy jsme vyrazili s jezdcem s hmotností 125 kilogramů. V tomtéž terénu, jako předtím lehčí jezdec, najel náš asistent při módu 1-2 pouze dvacet sedm kilometrů, takže hmotnost jezdce dokáže hodně ovlivnit celkový dojezd. Třetí trasa vedla víceméně po rovině, s jedním delším výjezdem, a tam tento těžší jezdec najel už skoro pětatřicet kilometrů.

Mayo e-XR Comp - test kola

Kdybychom měli shrnout celkový dojem, pak jde o jedno z mála cenově dostupnějších krosových elektrokol na trhu, která mají sportovnější geometrii, povedený rám a hlavně citlivě sladěné osazení se sadou na 36 voltů. Posed lze vždy lehce přizpůsobit, dojezd by pak prodloužila vyšší kapacita baterie, ale vzhledem k systému a ceně je vše v normě.

 

Plusy: sladěné osazení, výkon kola, Start-up

Minusy: natažený posed

 

Rám: Al 7005 DB

Vidlice: Suntour 4610 HLO, 63 mm

Kliky: Shimano FC-M171, 28-38-48

Brzdy: Shimano BR-M422

Řazení: Shimano SL-M430

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Deore

Náboje: Shimano/motor

Ráfky: Remerx Well

Pláště: Schwalbe Rapid Rob, 35 C

Kazeta: Shimano 11-34

Sedlo: Selle Royal Viper

Sedlovka: Zoom

Řídítka: Zoom

Představec: Zoom

Motor: 36 V / 250 W

Baterie: Panasonic Li-ion, 36 V, 9 Ah

Hmotnost: 21,6 kg

Cena: 31 990 Kč

datum: 22.11.12 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign